Ті, що винайшли абетку: ким були давні фінікійці та як вони жили
Є така легенда: один лісоруб опинився у складному становищі: з однієї сторони – горів ліс, з іншої – було море. Вибір – пливти або лишитися на березі й згоріти. Він взяв сокиру, зрубав кедрове дерево, обтесав його і поплив. Це давня фінікійська легенда, яка хоч проста й коротка, проте дуже багато дає для розуміння культури давнього народу, котрий 4 тисячі років тому жив на березі Середземного моря. Вона про винахідливість та головне джерело заробітку давніх фінікійців: а винайшли ключові речі для всього людства – сучасний алфавіт, ну а деревиною вони успішно торгували.
Фінікія – перш за все це міста-держави, розташовані на східному березі Середземного моря.
По-друге – це численні колонії у цьому ж середземному морі.
Фінікійські міста-держави існували з 1200 року до н.е й по 330 рік до н.е., поки їх остаточно не підкорив Олександр Македонський.
Сьогодні територію Фінікія займають Ізраїль та Ліван.
Отже. Хто такі фінікійці?
Це племена, які оселилися на саронській рівнині, відокремленій від Азії гірським хребтом під назвою Ліван.
Фінікійці жили просто в ідеальних природних умов. Ну що може бути краще – узбережжя теплого моря, вологий вітер, що зволожує грунти, кедрові ліси, оливкові гаї. Тому фінікійці одразу допетрали, що деревина та оливкова олія – це круті продукти, які можна продавати направо і наліво. Вони торгували з Єгиптом й мали з цього дуже багато грошей.
Центрами фінікійської цивілізації були міста:
Бібл;
Тір;
Сидон;
Ось так виглядав Бібл:
Фортечна стіна стародавнього міста Бібл:
Святилище Баалат-Гебал:
Бібл на початку I тис. до н. е. мав такий план міста:
Власне назва міста Бібл нам усім щось має нагадувати. Правильно – Біблію. Уявіть собі, що саме на честь цього міста названа головна книга людства – Біблія.
Бібл, так само, як інші фінікійські міста, було окремим містом-державою. Тобто, Фінікія аж ніяк не була єдиною країною – це була сукупність міст-держав, кожне з яких мало свою владу, флот, армію.
Зрештою, фінікійці – це не є самоназва. Так їх назвали греки. Тут діє принцип, котрий яскраво у своїй філософії вивели філософи-екзистенціалісти – принцип “я та інший”. Ти проявляєш своє “я” завдяки іншому, як мінімум ти ж не сам дав собі ім’я – його дали тобі інші люди: твої батьки, опікуни й так далі.
Можливо, й Русь – це не є самоназва, а так давню тусівку вікінгів та слов’ян обізвали араби чи візантійці. Аналогічно з фінікійцями – їх так назвали греки.
Економіка Фінікії
Почнемо з морської торгівлі. Перевозити кедрову та соснову деревину морем – куди вигідніше, ніж транспортувати це сушею. Плюс – оливкова олія.
На таких кораблях фінікійці перевозили товари та сировину:
Крім того – фінікійці мали великі поклади срібла й олова. А ще в них була мідь, а мідь + олово = бронза, тож напередодні залізного віку фінікійські племена вже були виробниками зброї – щитів, мечів, а хто має багатих купців та сильних воїнів – той розвинута цивілізація.
Міста розвинутих цивілізацій завжди приваюлювали людей – всі так і хотіли там жити. Згодом місць у містах ставало все менше й менше, тож фінікійці сідали у кораблі та й пливли відкривати нові землі, засновувати там колонії.
І от у 9 столітті до н.е. саме фінікійці заснували місто, яке повинно було бути зруйноване. КАРФАГЕН.
Та мабуть найбільше, фінікійці прославилися своїми винаходами. Бо якими б не були корисні копалини, якщо ти не креативний – то все воно до лампи.
А фінікійці були дуже креативними.
Винаходи фінікійців
Їх флотилія була найкращою у світі на той час. Фінікійські кораблі вирізнялися заокругленим корпусом, високою кормою та щоглою з прямокутним вітрилом.
Ось так виглядав фінікійськмй корабель:
Фінікійські моряки склали списки надійних небесних орієнтирів, створили детальні карти узбережжів – тобто мали круту навігацію.
Та головний винахід фінікійців – алфавіт. Вони першими придумали таку систему письма, що один звук відповідає одній літері:
А за наступний винахід – фінікійці й отримали свою назву від греків. Отже, ви не повірите, але це була фарба, а саме бузково-червона та бузково-синя. Цей барвник назвали пур-пур, його добували з равликів, які жили на березі моря.
Греки називали героїв цієї оповіді “фойнікес” – ті, що фарбують бузковим кольором.
Ну і на сам кінець: фінікійці придумали скло.
Воно ще не було прозорим, але з нього можна було робити посуд та намисто.
Post a comment