Хемінгуей в «Urban Space 100». Культурний код Івано-Франківська  

У Івано-Франківську є «Urban Space 100». Це громадський ресторан, в який 100 підприємців інвестували по 1000 доларів і тепер 80 % від чистої виручки йде на креативні міські проекти. Там відбуваються заходи, презентації, дискусії та інші креативні штукенції.

Журнал «Артефакт», який нещодавно мав там свою подію – лекцію про українську революцію 1917 року, вирішив також покреативити і вигадав одну історію про цей заклад.

Уявімо, що ресторан існує поза часом і простором. Одного дня там зустрічаються відомі письменники та історичні діячі – Ернест Хемінгуей, Степан Бандера, Роман Шухевич, Остап Вишня, Валеріан Підмогильний. Їх зібрав автор роману «Прощавай, зброє». За чашкою доброго та міцного флет-вайту Хем промовляє:

 – Друзі! Мені здається, що історія, тобто минуле – не є приводом для конфлітків та ворожнечі. Те, що колись поляки напали на українське село та нажаль вирізали його, а українці, приміром знищили поляків чи євреїв – не має бути грунтом для помсти та нових воєн. Степане, – звернувся Хемінгуей до Бандери, – от скажи, навіщо Організація українських націоналістів влаштовувала теракти проти польської влади?

 – Щоби привернути увагу до українського питання. Польща – окупант і ми так боролися проти їх державності, щоби потім створити свою державу, – відповів Бандера.

 – Але ж держава – це інституції, а не теракти. Це здібні управлінці, господарники, економісти, науковці та вчителі. Не ліпше було би творити громадські організації, у правовому полі добиватися визнання політичних прав для українців, вимагати автономію, ну і потім вже ставити питання державності. Сотні молодих націоналістів пішло на вірну смерть. А щоби було, коли би вони цю енергію спрямували на творення. Он Роман Шухевич добрі речі робив – заснував рекламну агенцію, створив робочі місця для молодих українців, яким важко було влаштуватися на роботу у тридцятих роках. Бо креатив краще, ніж насилля та розруха. А все це дуже часто – через історію. А чи не краще на базі історії шукати порозуміння та використовувати її для створення чогось нового – написання книг, сценаріїв до фільмів, організації фестивалів, мистецьких заходів. Те, що у нас різна культура, мова, історія та колір шкіри – прекрасна основа для творення чогось нового, величного, важливого та неповторного.

Громадський ресторан «Urban Space» знаходиться на вулиці Михайла Грушевського. У часи СРСР то була вулиця Карла Маркса, а за Польщі – вулиця 3 травня, бо саме у той день Річ Посполита отримала конституцію.

Тут дислокується приміщення обласної «Просвіти». Колись тут знаходилося товариство «Сокіл», за часів радянських — будинок народної творчості. У різні часи тут бували Богдан Лепкий, Лев Бачинський, Іван Ле, Володимир Сосюра, Юрій Яновський, Остап Вишня, Максим Рильський, Соломія Крушельницька.

Вулиця Грушевського у 30-ті роки

На вулиці Грушевського є будинок, де народилася всесвітньо відома українська оперна співачка Ірина Маланюк. Говорять, що тепер у Івано-Франківську періодично проводиться Всеукраїнський конкурс молодих вокалістів її імені.

Є будинок, де колись знаходилася школа, в якій директором був батько письменниці Ірини Вільде.

Одним словом – дуже креативна вулиця. Тож зовсім не дарма тут розмістився «Urban Space 100» – місце порозуміння і креативу. У закладі ледве не щодня відбуваються культурні, освітні та мистецькі події:

Презентація культурного проекту «Японія. Традиція краси».

ОБСЄ Cafe: Права людини в Україні.

Лекція: Каталонія. Рух за незалежність.

 

Навіть вбиральня «урбану» заклеєна наліпками з рекламою освітніх проектів.

 

Кожного дня тут творять діалог культур. Та й саме заснування закладу то є суцільний діалог. 100 підприємців – це ж абсолютно різні люди, з різними політичними, релігійними та світоглядними поглядами. З різними цінностями. Але у їх системі координат, у їх цінностях знайшлися точки дотику. І вони витворили для української культури новий культурний кейс. Бо культура – це спільні цінності та ідеї, у які вірить група людей.

Дизайн: Катерина Кисла

Різноманіття культур витворює нову культуру. Культура умовної «Київської Русі» витворилася на грунті скіфської, сарматської, слов’янської. Далі була литовсько-українська, потім – козацька ранньомодерна культурна, потім – романтизм, а опісля – національна культура. Війни при цьому закінчувалися, а культурні коди – лишалися.

 

США постала на грунті різних культур – британської, нідерландської, французької, африканської.

 

«Urban Space 100» – це ІТ-шник сучасної української культури, який пише нові коди для неї. Приклад закладу доводить – запит на культурні, історичні, літературні події є. Тим паче – у невеликому місті.

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *