Хитун – Бовтун. Король, гармата чи звичайний п’яниця?

Такий персонаж, як Хитун – Бовтут відомий, мабуть, всім. Його знають з мультфільму «Кіт у чоботях» від студії DreamWorks Animation, радянської анімаційної стрічки «Аліса у Задзеркаллі» чи, навіть, однойменної книги Льюїса Керрола.

Але мало кому відомо, що це яйце з краваткою має реальний прототип.

Хитун – Бовтун та Аліса в радянському мультфільмі

1642 року розпочалася громадянська війна в Англії. Її вели між собою прихильники парламенту  (так звані круглоголові) та монархісти (кавалери).

Літом 1648 року сили Парламенту осадили місто Колчестер, що було твердинею роялістів. На його захисті стояла настінна гармата просто гігантських розмірів, яку в народі називали саме Хитут – Бовтун (Humpty-Dumpty). Круглоголовим пощастило підірвати стіну під гарматою і вона просто впала, а «всій королівській кінноті, всій королівській раті» підняти її так і не вдалося, адже була вона аж надто важкою. Колчестер був змушений здатися.

Є ще одна версія походження цього персонажу. Він, нібито, був змальований з Річарда ІІІ, що був королем Англії в 1483 – 1485 роках та став персонажем п’єси Вільяма Шекспіра, де був виставлений тираном – горбуном.

Нібито у битві при Босворті він сам пішов у гущу бою, щоб вбити свого конкурента, Генріха Тюдора. Він бився хоробро і відчайдушно, але ворог брав кількістю. Поговорюють, що кінь скинув з себе короля. Це і обумовило його схожість з Хитуном – Бовтуном (ще говорять, що, нібито, його коня звали wall). Те, що «вся кіннота і рать» не могли зібрати короля трактується посиланням на те, що він був  третім та останнім англійським королем, що загинув у бою.

До речі, цікаво також те, що терміном Хитун – Бовтун в Англії XVIII століття називали алкогольний напій (суміш бренді та елю), а також незграбну людину чи п’яницю.

Ну а на останок, парочка картинок ну вже з дуже нестандартною інтерпретацією образа Хитуна – Бовтуна авторства художника Тревора Брауна.

Вадим Патик

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *