У Полтаві показали “невидимі храми”, зруйновані тоталітарною владою СРСР

26 січня презентували нову екскурсію у «теплому форматі» «Мандрівка старою Полтавою» – це спільний проект агенції креативного туризму «Феєрверк мрій», дослідника історії архітектури м. Полтави Оксани Бєлявської та ГО «Збережемо Полтаву».

Нова екскурсія присвячена храмам, яких ми не бачимо. В усі часи, в усіх країнах храми були найкращими, найвеличнішими спорудами. Вони є обличчям нації. Храми, це матеріальні знаки духовної сутності народу.


Ще на початку ХХ сторіччя у тодішній Полтаві існувало 13 православних храмів. Усі вони створювали неповторність, своєрідність нашого міста. Храми домінували у панорамах, були матеріальними міськими орієнтирами. Для них обирались найкращі, найвиразніші місця. До їх будівництва залучалися найдосвідченіші майстри.


Тоталітарний режим войовничого століття змів з обличчя Полтави храмові перлини мурованого козацького бароко і взірців дерев’яного народного зодчества. Не пожалів і консисторських храмів кінця ХІХ сторіччя.

Тепер їх не існує. Ці храми померли.


Проте, людська пам’ять, книги, фотографії, картини бережуть спогади про міські каплички і церковки, про кафедральний міський Собор і маленькі домові храми, про місця багатовікової молитви полтавських християн.

А ще прогулялися історичним осердям до збережених пам’яток.

Дякуємо всім учасникам за те, що були на презентації, що цікавитесь історією міста, вболіваєте за збереження історичного осердя, підтримуєте наші проекти. Ви наше натхнення.


Окрему подяку висловлюємо директору Полтавського краєзнавчого музею О.Б. Супруненку за сприяння в екскурсії, за надання для екскурсії макетів старових знищених церков та одного з найкращих залів музею.

Олександр Борисович Супруненко
Олександр Борисович Супруненко

Дякуємо всім, хто були з нами 26 січня 2019 року на “теплій екскурсії” “Мандрівка старою Полтавою”

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *