Бій під Крутами: у Полтаві зберігаються унікальні артефакти 1918 року (відео)

Кулемет “Максим”, багнети, шабля та світлини учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Показуючи ці артефакти, які експонуються у Полтавському краєзнавчому музеї, науковиця Наталія Кузьменко розповідає про сам бій, його наслідки та історії українців.


 

Кулемет “Максим”, багнети, шабля, кулеметна стрічка з патронами та світлини – такі артефакти подій під Крутами містяться в обласному краєзнавчому музеї.

“На їх озброєнні було 16 кулеметів, подібних до того, який експонується в нас. Вони були настільки грамотно розставлені в зоні оборони, що найбільших втрат радянські вояки отримали саме від таких от кулеметів”, – сказала науковиця музею Наталія Кузьменко.

У бою під Крутами на рушницях українських солдатів були ось такі багнети, а деякі вояки одягали такі жупани та носили на собі подібні кулеметні стрічки, розповіла фахівчиня.

Це – світлина Юрія Вороного, який вижив під Крутами, а потім став лікарем-трансплантологом та зробив першу в історії світової медицини пересадку нирки.

А ось – Аверкій Гончаренко, командувач боєм під Крутами

“Він брав участь у подальших військових діях на стороні Української народної республіки. І навіть у період Другої світової війни, коли йому було далеко за п’ятдесят, дізнавшись про організацію Української повстанської армії, він до неї приєднався”, – зазначила Наталія Кузьменко.

Ці 6 вояків та ще 514 бійців 29 січня 1918 року під Крутами стримали наступ більшовиків на Київ, розповіла науковиця. А за тиждень до бою під Крутами, згідно з ось цим четвертим універсалом Центральної Ради, Україна вперше стала незалежною державою.

Роман Коржик, Максим Страшко, Poltavske.TV

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *