Козацькі Рокфеллери. Чому варто відвідати екскурсію “Скарби палацу Кочубеїв”

Палац родини Кочубеїв вражав сучасників у різні століття. Про відому та впливову родину говорили і пліткували, захоплювались та критикували. Починаючи з появи родини на політичній арені України у середині ХVІІ століття і до перевороту 1917 року, представники роду були у вищих ешелонах влади.


Маєток в Диканці був наймасштабнішою садибою всієї Полтавщини та однією з найбільших садиб України. Знаходився він якраз посередині між Миколаївською та Троїцькою церквами, до нього і вела дорога від воріт. Дорога є, а розкішного парку, клумб і, саме головне, палацу – немає вже майже 90 років.

Палац для Кочубеїв звів у XVIII ст. популярний архітектор Джакомо Кваренгі. Садибний будинок був не першим у цьому місці, та де стояв його попередник і як він виглядав – невідомо, пише сайт “Замки та храми України”. 

Двоповерховий палац містив більше сотні покоїв, серед яких були і бібліотека, і бальна зала, і оранжерея. Окремо стояли службові та господарські приміщення, будівля пошти, кінний двір з манежем – практично всі вони з’явилися на початку ХІХ ст. У маєтку часто гостював знаменитий сусід – Микола Гоголь. В нього самого садиба була поруч. Ні, не така пишна – письменник мав відносно скромний дерев’яний будинок, який завалився ще на межі ХІХ-ХХ століть. Мати Гоголя дуже переживала через таких заможних і нахабних сусідів – і якось навіть писала сину в листі, що голова Державної Ради “міряв нашу землю” – того й дивись, відхопить собі шматок гоголівської Янівщини. Син на те особливої уваги не звернув.

Шукати в кочубіївському палаці якихось специфічних “українських” рис було не варто: зводився комплекс за європейською модою того часу, а в моді якраз був ампір. Вся ця розкіш загинула в 1917р., в часи революції. Останнім власником садиби був Сергій Вікторович Кочубей.

До речі, вже згадувана мною тріумфальна арка на честь візиту імператора Олександра І з’явилася в садибі чи не самою останньою. Її автором був архітектор Л.Руск. В Диканьку монарх заїжджав з траси Полтава-Гадяч.

Маєтком захоплювалися ті, хто його бачив: і палацем, і іншими цікавинками Диканьки. Парк – о так, це таки була цікавинка. Там були неймовырны клумби, чимала оленяча ферма, ну і, звісно, дуби. Так, О. Пушкін в «Полтаві» писав про кочубеївські дуби:

«Цветет в Диканьке древний ряд

Дубов, отцами насадженных

Они о праотцах казненных

Доныне внукам говорят».

Найбільший дуб з талією у 5 метрів навіть у царські ще часи називали “мазепинським”. Начебто саме під ним проходили побачення бідної Матрони Василівни та гетьмана. Та все в садибі нагадувало про трагедію Василя Кочубея. Тут зберігалася його сорочка – як реліквія, поруч з іншими артефактами часів війни зі шведами. В палаці під старовинні речі було облаштовано цілу музуй ну кімнату, а ще тут була багатюща бібліотека.

 

Результат пошуку зображень за запитом "палац кочубеїв"

Під час тематичної екскурсії «скарби палацу Кочубеїв»:

– побачите старі світлини, які покажуть велич та красу палацу;
– дізнаєтесь про творців диканського шедевру;
– познайомитеся із представниками роду Кочубеїв, які проживали у палаці;
– побачите унікальні картини, витвори із бронзи, ікони – все те, що колись прикрашало палац.

Тож 29 грудня, за два дні до нового 2020 року запрошуємо вас на тематичну екскурсію!!

Вартість – 70 грн.

Зареєструватись можна:
– Заповнивши форму https://forms.gle/L1cXLEKN5fHpiaWe6
– Зателефонувавши 066 515 87 85, 097 448 28 86

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *