
Сковорода як коучер XVIII століття
«Веселі, брате, часи настали». За що не візьмись – голова пухне від думок, за кожну із них совість мучить, а порадитись ні з ким: їм би відповіді на свої питання знайти. Та жив у ХVIII столітті один філософ, просвітитель-гуманіст, який помер цієї дати, цього місяця, тільки в 1794 році. Чим же може допомогти сучасній людині його афоризм? Ми актуалізуємо їх для теперішніх проблем.
Тренер з мотивації, life-коуч, психолог та бізнес-консультант. Саме так ми бачимо непійманого світом, автостопера ранньомодерного часу Григорія Сковороду. Його цитати запросто могли би стати добрим стимулом до саморозвитку.
«Бери вершину і матимеш середину», – все просто і зрозуміло, якщо вже берешся до справи, то роби її використовуючи всі свої можливості.
Як от організація події – розпиши як ти хочеш її бачити в ідеалі, і тоді є шанси зробити її на половину від цього ідеалу.
«З усіх утрат втрата часу найтяжча», – кому, як не нам, сучасним людям, це знати? Час – єдина валюта, яку ми можемо витратити, але не заробити. Варто добре переглянути свій список планів та справ і правильно розставити пріоритети.
І треба це зробити, поки Вас не наздогнав другий афоризм Григорія: «Тоді лише пізнається цінність часу, коли він утрачений».
«Що вподобав, на те й перетворився», – думка з ряду «ти є те, що ти їси»(не сприймайте буквально).
Тут варто задуматись про інформаційний контент, який Ви обираєте для себе, а також про людей, на яких вирівняєтесь. Настав час перебрати свою інформаційну шафу та викинути старий чи огидний непотріб.
«Як нерозумно випрошувати те, чого можеш сам досягти».
Можна трактувати як вислів: «дай чоловіку рибу, і він буде ситий день, дай йому вудочку, і не голодуватиме ціле життя». Часто деякі ситуації легше змінити самому, ніж чекати поки Хтось прийде і зробить це за Вас. І наша нація за свою історію переконувалась в цьому не раз.
«Більше думай і тоді вирішуй» – так, часу, щоб думати, в нас не багато. Тому від екстенсивного способу «більше думай», хай простить нам Григорій Савич, переходимо до інтенсивного – «якісно думай». Дуже спрощує рішення метод «за і проти», щоб не бути настільки категоричними, добавляємо пріорітетність і приправляємо своїми внутрішніми відчуттями. Profit!
«Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати — це наполовину завершити».
Додам тільки: «добре запалитись» можливо тільки тою справою, яку дійсно любиш. Актуально для вступників, якщо ви вступаєте на вигідну спеціальність – дістатись до цієї вигоди буде архіскладно. А ось перетворити улюблену справу в прибуток – вже інша справа.
«Коли велика справа — панувати над тілами, то ще більша — керувати душами», – прості приклади: політики, виконуючи волю народу, панують над нашими тілами, а люди мистецької діяльності (актори, музиканти, письменник) завойовують наші душі і тому їх працю ми поважаємо більше.
«Не розум від книг, а книги від розуму створились», – на полицях книгарень з’явилось стільки науково-популярних книг про успішних людей та їх життєвий шлях, стільки різних книг з порадами на всі випадки життя.
Багато хто свято вірить, що прочитавши таку книгу, життя круто повернеться і успіх геометричною прогресією почне зростати. Та не працюватимуть знання отримані з порадників, якщо мізки не зможуть їх «переварити», відфільтрувати та спроектувати на реалії їх власника.
Аліна Сторож
Pingback: Сковорода як коучер 18-го століття - Folkua