Балісонг. Історія ножа – метелика

Зараз моторику рук прийнято розвивати спінерами. Але в наші часи таких ніштяків просто не було. В своєму дитинстві я мав хіба пластикових солдатиків, якими розігрував баталії Другої світової, та стареньку 8-бітку (звичайно, що «Денді» про «NES» в нас ніхто і не чув). Грати доводилося в ігри кінця 80-х чи початку 90-х років (всякі там Battletoads та Contra Force) і це все на початку нульових. Але я радий, що все сталося саме так. По-перше, це було весело (хоча нерви післяя цих супер хардкорних ігр в мене і досі розшатані). По – друге, я мав можливість відчути тепло вже згасаючої, але все ще тліючої епохи.

А моторику рук ми розвивали інакше – ножами – метеликами та чотками. Про невід’ємний атрибут католицьких соборів та радянських і СНГшних в’язниць, якось іншим разом. А зараз трохи про історію легендарних ножів.

На Філліпінах ніж – метелик (він же Балісонг та Баттерфляй) справді культовий. Більше того, на його основі створений цілий культурний пласт з легенд та переказів. Нібито ще у VIII ст. філіпінські герої використовували його як зброю. Так один з них, за допомогою ножа – метелика, вбив 29 ворогів (так, ти рівно ковбасу порізати не можеш, а він 29 чоловік порішив ножем).

В уявленні тодішніх філіппінців три кінці ножа, символізували три начала –  небо, землю і воду. Балісонги мали сакральне значення.

Звучить романтично, правда? Так, але скоріше за все це вигадки. Хитрі ділки вже давно смикнули – туристів багато там, де є якийсь притягуючий колорит, якась цікава історія. Якщо нічого такого немає то можна і вигадати. Легенди про воїнів з балісонгами справді є, але спільного в тих давніх ножів з сучасними лише назва (ну і те, що ними вбивали звісно).

Скоріше за все, батерфляй з’явився на початку XX сторічча у філіпінців – рибалок і швидко завоював популярність серед народу. Спочатку він мав функції цілком пацифістські та слугував для того, щоб одною рукою легко можна було дістати лезо та перерізати якусь мотузку чи канат.

Але світ ділиться на цивілізаціії. Нам не цікаво те, що було на тих Філіпінах. Нам цікаво, як наша західна людина познайомилася з «метеликом». А сталося це після 1945 року (хоча окремі варіанти ножів робили ще з XIX ст.). Американські солдати, що базувалися на островах під час Тихоокеанської кампанії, зацікавилися чудернацькою зброєю та почали масово вивозити її в штати.

Ось чому образ хулігана 50-х років в нас тісно пов’язаний з харлеєм, шкіряною курткою та таким новим, але вже невід’ємним атримутом, як ніж – батерфляй. Балісонг  швидко здобув прихильність в деструктивної та антисоціальної молоді. І це нормально, адже з ним і грошенят віджати можна (ніж крутиться, лавеха мутиться) та й попонтуватися можна (адже виглядає класно).

В кінці 80-х ніж – метелик потрапляє і в СРСР.  Вже радянські хулігани беруть його на озброєння, забувши традиційну фінку.

Зараз популярність «метелика» пішла на спад, але і досі його нерідко можна побачити. В Україні його можна придбати вільно (звісно якщо він відповідає нормам закону).

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *