Адмінресурс і вбивство демократії: чому політична агітація в лікарнях − це зло
Кожного дня політики руйнують демократію, використовуючи адмінресурс. Ляшко, Тимошенко, Порошенко, екс-регіонали − всі грішать цим і агітують у лікарнях і медзакладах. Замість того, щоб рятувати життя та здоров’я пацієнтів, адепти клятви Гіппократа мають слухати про підвищення зарплат до тисячі доларів, погану роботу Міністерства охорони здоров’я та покращення життя опісля виборів.
Адмінресурс у дії: як це працює
Візьмемо пересічний український обласний центр. У ньому є 5-7 міських, обласна, районна лікарні, поліклініки в мікрорайонах, травмпункти, стоматологічні кабінети. Усі ці медзаклади фінансують із міського, обласного та державного бюджетів − за кошти платників податків, тобто наші з вами гроші.
Умовний політик від якої-небудь політичної партії хоче агітувати за свого кандидата. Мітинг організувати − потрібен час, дозвіл міської ради, намети. Та і хто прийде на той мітинг. Простіше піти в лікарню, прихопити із собою кілька пакетів із подарунками та партійною символікою. Під час зустрічі достатньо сказати, що твій кандидат підніме зарплату медикам. Далі − рознести в пух і прах медреформу Уляни Супрун і вуаля: прихильність до тебе та твоєї політичної сили вже в кишені. Теоретично. А щоб ця прихильність була в кишені практично − треба подарувати лікарні якусь техніку: апарат УЗД, кавомашину, телевізор, комп’ютер. Тоді вже точно медики цього закладу проголосують за тебе чи твого кандидата.
Та, як показує практика, хто б не був при владі, який би кандидат не перемагав, зарплата медиків як була мінімальною, так і залишається.
А результат агітації такий:
- Політик пропіарився на лікарях;
- Медики годину слухали його промову замість того, щоб приймати пацієнтів і виконувати свою роботу;
- Репутація цього медичного закладу від такої агітації може постраждати;
- Політична сила здобуває собі нечесну та необґрунтовану перевагу в порівнянні з іншими партіями та кандидатами.
Та це лиш умовний «м’який» приклад використання адмінресурсу. Далі − може бути ще гірше.
Лікарі на виборах: як медиків «зганяють» на дільниці спостерігачами
Міністерство охорони здоров’я та Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) випустили брошуру «Збірник типових ситуацій зловживання адміністративним ресурсом і незаконної агітації у закладах охорони здоров’я».
Там описані типові ситуації, які стосуються поняття адмінресурс. Наприклад:
Ви – головний лікар районної лікарні комунальної власності. Ви отримуєте дзвінок від начальника відділу охорони здоров’я районної державної адміністрації, який у наказовому тоні повідомляє, що ви зобов’язані забезпечити членство п’яти працівників вашої лікарні в дільничній виборчій комісії від одного з кандидатів на пост Президента України.
Що не так із цією ситуацією?
- Це адмінресурс. Головний лікар використовує свої повноваження аби примусити вас працювати на певного кандидата.
- Участь громадян у виборах − добровільна. Примушування − кримінал.
- Якщо ви погоджуєтеся, то стаєте співучасником злочину.
Що робити в такій ситуації?
- Не виконувати вказівок головного лікаря. Прикиньтеся хворим, відпросіться, вигадайте щось аби не вчиняти цей злочин. Повідомте про це в поліцію.
- Розкажіть спостерігачам громадянської мережі «Опора». Вони моніторять порушення на виборах, аналізують та роблять статистику щодо них.
- Напишіть анонімне повідомлення проекту «Democracy.watch». Вони фіксують такі порушення, складають онлайн-карту на тему адмінресурсу.
Якщо до вашої лікарні чи поліклініки завітав хтось із політиків чи кандидатів − також повідомте про це. Бо агітація в медичних закладах − незаконна. У вас забирають робочий або вільний час, вам нав’язують неперевірені факти та інформацію. До прикладу: кандидат однієї з партій говорив лікарям, що 70 тисяч медиків уже виїхало за кордон через реформу сфери охорони здоров’я. Звідки в нього такі цифри − він не сказав.
Політична агітація в лікарнях − зло. Зло, яке щодня непомітно вбиває демократію та право людини на вільний вибір, право розпоряджатися робочим і вільним часом. І доки політики користуватимуться лікарями для пропаганди своїх обіцянок − доти медики й отримуватимуть низьку зарплатню, а країна потопатиме в корупції та брехні далі.
Роман Коржик, редактор порталу Democracy.watch
Post a comment