Зробити як Греція. Коломойський пропонує Зеленському оголосити дефолт в Україні

Олігарх Ігор Коломойський в черговий раз висловився про те, що Україні варто оголосити дефолт і взяти приклад з Греції.


Олігарх Ігор Коломойський в інтерв’ю Financial Times виступив за оголошення Україні дефолту.

“На мою думку, ми повинні повести себе з нашими кредиторами, як Греція. Це приклад для України”, – цитує видання Коломойського. У 2015 році Греція стала першою розвиненою країною, яка не сплатила кредиту Міжнародного валютного фонду, хоча і тимчасово, передає видання Лівий Берег. 

Коломойський вважає, що в дефолті немає нічого страшного. “Скільки разів Аргентина оголошувала дефолт? І що, вони його реструктуризували”, – сказав олігарх.

Він вважає, що перемога Зеленського на виборах свідчить про втому українців від вимог МВФ.

“Якщо Зеленський буде слухати [Захід] … він закінчить, як Порошенко. У нього будуть такі ж рейтинги – 5, 10, 15 замість 73 відсотків”, – сказав Коломойський.

На його думку, США і Євросоюз могли б списати зовнішні борги України. “Це ваша гра, ваша геополітика. Вас не цікавить Україна. Ви хочете зашкодити Росії, а Україна – просто привід”, – сказав він.

Результат пошуку зображень за запитом "коломойський"

Нагадаємо, що Коломойського не вперше говорить про необхідність дефолту України. У листопаді в інтерв’ю шеф-редактору LB.ua Соні Кошкіній олігарх сказав, що не бачить у дефолті нічого поганого.

“Подивіться на Грецію, які красені, сказали: “500 млрд не повернемо”, і все, до побачення. Його [грецький сценарій] потрібно було застосовувати ще в 2014 році, тому що країну розікрали під заступництвом, в тому числі і Міжнародного валютного фонду, і під заступництвом всіх іноземних посольств. Куди вони дивилися? Спостерігачі … Країни не було, в скарбниці – нуль, оголошуйте дефолт. Дефолт ще ніколи нікому не завадив, то, що стосується країни – так сто відсотків”, – сказав він.

У той же час перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю LB.ua говорила, що дефолт для України – в будь-якому випадку погано.

“Уявіть ситуацію: ви “дефолтнули”! Це означає, що в найближчому майбутньому вам ніхто грошей не дасть. Уряд вийти на зовнішні ринки не може, внутрішній ринок вже максимально віддав можливе. Що виходить: ми перестанемо платити пенсії, зарплати, фінансувати армію? Або будемо змушені поміняти керівництво НБУ для того, щоб нове включило друкарський верстат? Інфляція залізе в гаманець кожного”, – попередила Рожкова.

Станом на кінець 2018 року рівень держборгу до ВВП України становив 60,9%. Безпечним рівнем для економіки, як відзначали в Мінфіні, вважається 60%.


Дефо́лт (англ. default — невиконання обов’язків) — стан у кредитних відносинах, що настає, коли позичальник не виплачує свої борги або платежі, порушення платіжних зобов’язань позичальника перед кредитором, нездатність проводити своєчасні виплати за борговими зобов’язаннями або виконувати інші умови договору позики. Цим терміном позначають будь-які види відмови від боргових зобов’язань (тобто він певною мірою є синонімом поняття «банкрутство»), але, як правило, його використовують вужче, маючи на увазі відмову центрального уряду або муніципальної влади від своїх боргів.

Існує різниця між поняттями дефолт — невиконання фінансових обов’язків, неплатоспроможність — неможливість виплачувати зобов’язання, та банкрутство — визнана господарським судом фінансова неспроможність.

Повний дефолт означає, що країна не може і не має бажання здійснювати заходи (фінансувати витрати), пов’язані з виконанням боргових зобов’язань.

Наслідками повного дефолту є:

  • світова ізоляція країни;
  • арешт іноземних активів країни;
  • неможливість здійснення додаткових запозичень коштів зі світового ринку позикових капіталів;
  • накладання квот і обмежень на торгівлю з цією країною або на інвестування в дану країну;
  • відмова надавати кредити тощо.

Питання дефолту та списання боргів, як бачимо має точки дотики з темою російської агресії в Україні. У цьому сенсі є цікавий матеріал від телеграм-каналу “Конкретика”. Він має назву “Україна, Греція, борги та цікаві особливості російської загрози”. Там пишуть, що питання списання частини державного боргу піднімалося країнами боржниками в момент реальної кризи, а саме – війни. Україна у 2014 році опиналася в умовах, коли дефолт міг статись не тільки через примітивний державний апарат, але і через банальну втечу капіталу.

Тоді міністр фінансів Яресько у 2015 році спробувала домовитись з кредиторами, які погодилися списати 4 млрд. боргу з 19 млрд. та відстрочити кредит на 4 роки. І це не жарт, фактично вся підтримка «союзників» в протистоянні з РФ, зводилася до банальних 4 млрд. та 4 років відстрочки (мова про вплив США та ЄС на кредиторів).

Тепер відчуйте різницю, як то кажуть, у березні 2012 року відбувся обмін грецьких держоблігацій, завдяки чому Греція списала 53,5% (107 млрд євро) свого боргу. Після цього Євросоюз погодився надати країні кредит в розмірі 130 млрд євро.
Відчули? І це для країни, яка не в стані війни, яка не втратила частину свого ВВП від окупації її територій. Я не може при цьому сказати, що Греції прямо дуже добре в ЄС, бо там існують обмеження, щодо їх сільськогосподарського експорту на користь Італії, але тим не менш, різницю в допомозі Ви оцінили.

Про, що це говорить? В першу чергу про те, що в України немає союзників, вся допомога, яка була надана, вона в першу чергу має імпортну складову (тобто запчастини до західної техніки ми будемо вимушені купляти за валюту). При цьому, я навіть не наводив приклад Ізраїлю, який отримує кожного року мільярди доларів дотацій (Foreign Aid to Israel (2018) – 4 млрд. в рік) і інших країн.
Це не означає, що я типу хочу халявних інвестицій, це означає, що кожен, хто здатний аналізувати ці події, розуміє чіткий пріоритет Заходу, який базується на:

?‍♂️ українській робочій силі для ЄС (спрощення в Польщі та Німеччині і тп.).
?‍♀️ підкидати трошки грошей, щоб територія не впала в анархію (кредити ЄБРР на інфраструктуру для експорту сировини і тп).

Тобто, в наших реаліях треба чітко розраховувати на те, що якщо ми самостійно не зробимо висновки ніхто нам державність зберігати не буде.

На останок трошки про російську «загрозу» для НАТО та Заходу

РФ апріорі не може протистояти Заходу, бо її еліта носить на руці Patek Philippe, їздить Mercedes/Rolls-Royce, при цьому маючи нерухомість в Італії та Франції, зберігаючи при цьому свої кошти в доларах та євро. Таке протистояння більше нагадує спектакль, бо, по-перше, у разі реальної війни еліта автоматично втрачає доступ до всього цього, по-друге, який неадекват буде зберігати гроші в банках, які йому не належать і типу афільовані з юрисдикціями гіпотетичного ворога.
Якби перед нами була постать старої імперії, яка типу «зробила висновки», то в першу чергу, вона б заборонила вивід капіталу, конфіскувала майно еліти, відмовилася від фіатної системи та поставила нову залізну стіну. Ми ж бачимо типічного споживача західної культури з примітивним державним корупційним апаратом та залишками радянської військової машини, яка хоч і має ще загрозу для Заходу, але з урахуванням перелічених факторів вище, це більше міф.

Смішно навіть уявити спроби корупційної військової машини почати військові дії з державами в яких корупціонери тримають гроші або мають їх валюту/нерухомість. Можна лише уявити, на що здатна ця нечисть, щоб і далі насолоджуватись благами західного світу…

Джерело: телеграм-канал “Конкретика”.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *