
Боб Ділан. 7 раптових фактів
У 2016 році він отримав Нобелівську премію з літератури «За створення нових пісенних експресій в американській пісенній традиції». І всі казали – ого, так це ж музикант, хіба він ще й письменник». Виявилося, що так. Співак обійшов навіть маститого японця Харукі Муракамі. Знайомтеся – Боб Ділан, співак, композитор та як виявилося – добрий поет, якого американський журнал «Time» включив до списку найвпливовіших людей ХХ століття.
Та Боб Ділан не любить вважати себе поетом. Я не вважаю себе поетом, тому що мені не подобається це слово. Вважайте, що я гімнаст на трапеції, – казав музикант журналістам.
А ще Ділан – художник. Його роботи виставлялися у відомих галереях. Директор лондонської поп-арт галереї Halcyon Пол Грін писала про твори Ділана так: «Ці роботи пронизані почуттям самотності, швидкоплинності часу і постійного переміщення». Він навіть випустив шість книжок зі своїми малюнками.
Свій перший роман «Тарантул» митець написав у 25 роки. У книзі використовується постмодерний літературний прийом – потік свідомості. Сама книга нагадує твори таких письменників, як Джек Керуак, Вільям Берроуз і Аллен Гінзберг.
Цю книгу сам Ділан порівняв з романом Джона Леннона «Пишу як пишеться».
Книга була закінчена в 1966 році, але офіційно видана тільки в 1971-му – і відразу ж отримала погані відгуки критиків. У 2003 році в журналі Spin був опублікований рейтинг «п’яти найбільш незрозумілих пропозицій з книг, написаних музикантами», де пропозиція з книги Ділана посіло перше місце. На початку 2000-х книга була перевидана англійською, а також переведена на португальська, французька і хорватська мови.
Бабуся та Дідусь Ділана – одеські євреї. Тож таким чином, американець має українське походження. У 1905 року під час єврейських погромів Беньямін і Лібба Едельштейн мігрували до США.
Свою найпопулярнішу пісню Боб написав за пів години. Композицію Blowin’ in the Wind, яку різні видання визнавали її найкращою піснею, Ділан створив за півгодини.
Ця пісенька стала таким собі неофіційним гімном багатьох правозахисних рухів, організацій за мир.
Відомий фільм «Достукатися до небес» отримав назву на честь однойменної пісні Боба Ділана. Пісня звучить у фільмі Томаса Яна. Її виконнує не сам Ділан, а німецька група «Selig».
Роман Хантера Томпсона «Страх і відраза в Лас-Вегасі» присвячений Бобу Ділану. Сам засновник гонзо-журналістики заповів, щоб на його похороні прозвучала пісня Ділана «Mr. Tambourine Man». У 2004 році журнал Rolling Stone помістив цю пісню у виконанні гурту «The Byrds» на 79 місце свого списку «500 найкращих пісень усіх часів», а у виконанні Боба Ділана – лише на 106 місце.
Post a comment