Вбити Фолкнера, або цінності у п’єсі Айн Ренд «Ніч 16 січня»

Ділити людей на два типи – прихильників духу та матерії, є великою помилкою. Так само, як і сказати чи винна, чи ні у вбивстві Бйорна Фолкнера Карен Андре – головна героїня п’єси Айн Ренд «Ніч 16 січня». Немає простих відповідей на складні запитання, бо мова йде про цінності.

За сюжетом п’єси відбувається судовий процес над секретаркою Карен Андре. Її звинувачують у вбивстві свого начальника, заможного бізнесмена Бйорна Фолкнера. Він вкрав у своєї ж компанії мільйони доларів, бо із початком фінансової кризи йому  загрожувало банкрутство і він мав мету – торгувати золотом.

Айн Ренд

П’єса має три акти. Впродовж дії адвокат Стівенс та окружний прокурор Флінт викликають свідків і заслуховують їх повідомлення, які стосуються міс Андре та покійного Фолкнера. Свідчення сторін суперечать одне одному.

На сцені, крім акторів знаходяться 12 присяжних. Вони заслуховують аргументи всіх сторін конфлікту. Наприкінці п’єси їм треба обговорити це все і винести вердикт – винна чи ні Карен Андре у вбивстві.

Ніч 16 2

Дія п’єси – це змагання двох крайнощів: фанатичної віри у власні сили  та консервативного почуття обов’язку, незалежності та послуху. Ці люди різні, як анархісти й консерватори, революціонери та поступовці. Проте, такий спосіб думання хоч і має місце, та не завжди є вірним. Все складніше – бо мова про цінності. А вони, як вогонь, вода, повітря, земля – є всюди, але ми часто не помічаємо та не говоримо про них. Або ж коли говоримо, то завше вживаємо їх у сенсах – любов, патріотизм, дружба, себто – у позитиві.

Але цінності, навіть вище означені, не можуть бути добрими чи поганими. Цінності  – це те, що мотивує наші дії та вчинки. Це те, заради чого ми можемо жертвувати сном, здоров’ям, інколи – життям.

«Ніч 16 січня» – текст про цінності. Бо цінності – це не те, про що можна домовитися, досягти компромісу. Цінності, якраз не піддаються ніяким компромісам, хоча завше є винятки з правил. Та ще куди складніше – говорити про сенс тієї чи іншої цінності. Приміром, життя. У чому сенс такої цінності?

Для героїні Карен Андре – сенс життя, то є любов до ідеального чоловіка, яким вона бачить Бйорна Фолкнера. І хоч він одружився на іншій жінці – Ненсі Лі, він все-одно є ідеалом для Карен.

 

Сенс життя є ставленням людини до свого існування. З цього випливає і логіка її вчинків. Важко сказати, що є цінністю для Фолкнера, який фізично не з’являється на сцені. Ризикну припустити, що його цінність – це дух змагання. Як то кажуть – ціль ніщо, головне до неї шлях.  Герої п’єси своїми словами і діями несуть думку, що цінність Фолкнера – досягнення, успіхи, бути на висоті.

Айн Ренд зриває всі маски із загальноприйнятої моралі та відстоює думку –  що законні права та інтереси однієї людини вище за примхи натовпу. І це добра думка, яку пізніше у дещо інакшій формі виразив Стів Джобс, сказавши, що «люди часто самі не знають, чого вони хочуть, тому я в них про це і не питаю». Дядько Джобс мав на увазі якраз цей примхливий натовп.

Бо цінності створюють ті, котрі знають чого хочуть від цього життя.

Актори «ЧЕсного театру», Києво-Могилянського театрального центру «Пасіка» й театру «Гайдамаки XXI століття».

І саме цінності – найкращий спосіб поглянути на персонажів п’єси Айн Ренд. Бо цей текст – не моралізаторський. Він про те, заради чого ми готові не спати, недоїдати і переступати самих себе…

Роман Коржик

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *