У Флоренції вперше показали скульптуру Ісуса авторства Леонардо да Вінчі

На виставці у Флоренції, присвяченій творчості Леонардо да Вінчі, показали скульптуру, яка вважається єдиною уцілілою статуєю митця.


За словами кураторів виставки, чудесним винятком є Мадонна з немовлям, яке сміється. На ній є однозначна мітка, що її автор Леонардо да Вінчі. На ній викарбувана дата 1472 рік. Це говорить про те, що да Вінчі створив статую, коли йому було 19 або 20 років. Тоді він був учнем флорентійського художника Андреа дель Верроккьо.

Мадонна з немовлям, яке сміється

Статуя належить Музею V&A Gallery з 1858 року. Довгий час авторство цієї статуї приписували скульптору Антоніо Росселліно (1427 – 1479). Все почалося з того, що директор Британського музею Джон Поуп-Хеннессі оголосив, що скульптура належить Росселліно, і світ мистецтва прийняв цю заяву як факт.

У свою чергу, вчений Франциско Каліоті стверджує, що у Поупа-Хеннессі не було жодних доказів для такого висновку, до того ж він активно просував творчість Росселліно і тому, не соромлячись, “приписував йому роботи”.

Варто зазначити, що є дві деталі, які вказують на те, що скульптура належить Леонардо да Вінчі. По-перше, це об’ємні драпірування, які спускаються до ніг Мадонни. Вони дуже схожі на замальовки драпіровок, які робив да Вінчі.

По-друге, це обличчя немовляти і його реалістична добре виявлена поза. Він виглядає живим. Така увага до фактичної поведінки маленьких дітей також характерна для малюнків Леонардо. Крім того, зображення Христа,який сміється в XV столітті було не лише революційним, а й навіть блюзнірським.

В одному зі своїх щоденників Леонардо да Вінчі згадує, як у молодості потрапив в біду через те, що зобразив маленького Христа. Може скульптура Мадонни з немовлям, яке сміяється бути тією самою роботою, яка накликала на великого художника неприємності?

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *