Страх і ненависть епохи Брєжнєва. У Києві відкрили офігенну виставку про побут та пропаганду СРСР

В Музеї Івана Гончара відкрився виставковий проєкт Battle of memories: міфи та реалії радянської доби, який дає змогу зануритися у життя брєжнєвського часу.Через побут, засоби пропаганди та артефакти тих часів, які формують емпатійне занурення у світ «маленької людини» тоталітарної епохи, виставка дає змогу зазирнути за межі несправжніх переконань та уявлень, а нинішньому поколінню скласти власну неупереджену думку про ті часи, пише НВ. 

Відкриття виставки означає, що в Україні виросло нове покоління, яке не знає радянського союзу, як такого. Воно живе у постсовковій країні, але сам радянський побут, пропаганда, атмосфера їй не знайомі. То ж час дивитися картини, інсталяції та рефлексувати.

 

Виставковий проект «Battle of memories: міфи та реалії радянської доби» має на меті розвінчати міфи минулого та привести у дію механізми здорового скепсису з приводу нав’язуваних світоглядних позицій і кліше.

Задля формування свідомого, мислячого суспільства важливо не тільки позбуватись інформаційного «сміття» з минулого, а й запобігати появі такого у майбутньому. Виставка — альтернативний шлях розв’язання проблеми радянської спадщини в музейному дискурсі, який полягає у контрастному поєднанні радянських міфологем з прихованою за ними дійсністю.

Люди, які виросли та більшу частину свого життя усвідомлювали себе як громадяни «великої країни» з постійним дефіцитом і цінами на продукти та навіяним відчуттям стабільності, яка, до того ж, асоціюється з молодістю та перспективами, — наразі переживають перманентний шок та несприйняття нової дійсності. Нині країна переживає чергову ейфорію і лихоманку, спричинених хворобою «ностальгії по совку».

Просто та доступно, спираючись на фактичні матеріали та емпатійне занурення у світ «маленької людини» тоталітарної епохи,  проект  дозволить зазирнути за межі несправжніх переконань та сталих уявлень,  а молодому поколінню допоможе скласти власну неупереджену думку та самостійно здійснити аналіз і прийти до висновків.

Виставка поділена на інформаційні блоки-експозиції:

  1. «Дорогой Леонид Ильич». Культ вождя.
  2. СССР – оплот мира». Радянський імперіалізм.
  3. «Моральный кодекс строителя коммунизма». Контроль свідомості.
  4. «Соблюдай бдительность». Переслідування інакодумців.
  5. «Все для блага человека». «Совковий» побут.
  6. «Органы не ошибаются…» Людина проти системи.

Ініціатива також включає  низку заходів: панельну дискусію за участі відомих істориків, семінар для регіональних музеїв за участі міжнародних спікерів, кураторські екскурсії.

Вперше в Україні презентація дослідження професорки Бременського університету Cюзанни Шаттенберг «Леонід Брежнев. Величие и трагедія человека и страны». Для студентів та школярів передбачена освітня програма через яку вони зможуть відчути життя «маленької людини» в СССР: як вона почувалась, що могла бачити, читати, яку музику слухати (за книгою української письменниці Зірки Мензатюк).

Заплановані у межах проекту заходи  сприятимуть вирішенню конфлікту між нав’язуваною (маніпулятивною) та об’єктивною історичною пам’яттю, формуванню правдивого відображення минулого у людській свідомості заради сучасного та майбутнього.

Співорганізатори:

Український інститут національної пам’яті
Музей міста Кам’янське
За підтримки Українського культурного фонду

Автор айдентики проєкту – Олена Нікуліна
Автор художнього рішення – Сергій Бобак

Партнери-співорганізатори:

Музей Івана Гончара
Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності
Музей становлення української нації
EPSON

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *