5 фактів про Кирило-Мефодіївське братство, які ви могли не знати чи забути

5 фактів про Кирило-Мефодіївське братство, які ви могли не знати чи забути

Ніщо не існує у світі без ідей. Це просто неможливо. Будь-яку діяльність людини можна виразити ідеєю. Однак, ідеї без практичного втілення лишаються просто мріями, фантазіями чи порожніми словами. Особливо це стосується ідей політичних. Ми всі не раз стикалися з тим, що політики пропонували нам золоті гори – знизити ціну на газ в чотири рази, закінчити епоху бідності, побудувати армію, захистити мову, відродити віру. А на ділі – або ж не робили ніч орта, або ж втілювали тільки маленьку частинку своїх обіцянок, не даючи повністю зреалізуватися заявленим ідеям.


Та все ж неможливо припинити говорити про ідеї, зокрема – про історію ідей. Бо саме в історії – ключ до розуміння, звідки ці ідеї взялися, як розвивалися, що означають сьогодні. А от про те, що вони означатимуть завтра – то вже не до історії питання, то до політики.

Україна шукає своє місце у світі, свою національну ідею, намагається сконструювати унікальний образ та дати цьому світу щось нове. От саме нове й унікальне пропонували учасники організації, що звалася Кирило-Мефодіївське братство. 

Отже.

1.Кирило-Мефодіївське братство – це перша політична організація на українських землях, створена 1845 року. До них таких організацій просто не існувало, бо світом правили королі, князі, гетьмани й не було сенсу створювати політичні партії. Звісно, партії існували у Британії, Ісландії та інших країнах, де практикували парламентаризм, але в Україні партій попросту не існувало, бо влада належала князям, гетьманам та кошовим отаманам, яких обирали шляхом прямого голосування.

 

5 фактів про Кирило-Мефодіївське братство, які ви могли не знати

5 фактів про Кирило-Мефодіївське братство, які ви могли не знати

2. Братство пропонувало створити дружню федерацію вільних слов’янських народів на чолі з Україною. Чому Україною? Бо саме в Україні існував феномен козацтва з його глибокими демократичними традиціями, яких не було в інших слов’янських народів. Не плутати козацьку демократію із сучасною. Право голосу мали тільки ті козаки, які воювали, були в рядах захисників, кров’ю і потом це право здобули, а не отримали його від народження.

3. Учасником КМБ був Тарас Григорович Шевченко.

4. Ідеологія товариства відрізнялася від слов’янофільства, бо члени КМБ не вивищували православ’я над католицизмом, як це люблять робити сучасні адепти «руського міра». Також братчики не вважали самодержавство ідеєю, яка слов’ян може об’єднати.

5. Братчики не просто тринділи про свої ідеї, вони виразили їх у «Книзі Буття Українського Народу».

Журнал «Артефакт» продовжує досліджувати ідеї Кирило-мефодіївців та нагадує: у нас є крута футболка на честь першої політичної організації українців і зараз ми готові віддати її за суперзнижкою – не 450 гривень, а всього 360 і вона ваша. Економія – 90 гривень, за ці гроші можна піцу купити, пива напитися, чи кавою з тістечком посмакувати. Тож пишіть вже, акція триває до 18 лютого. 19 лютого – футболка знову по 450 гривень.

 

Якщо впадло купувати футболку, але Вам дуже подобається «Артефакт», то закиньте трохи донатів, нам це дуже важливо!  


 

Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!

А це карта приватбанку:

4149 4991 1010 5317

А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *