Атака ХАМАС була провалом ізраїльської розвідки відразу на кількох фронтах

Бойовики ХАМАС провели хрестоматійну військову операцію.

 

Шалений успіх нападу ХАМАС на Ізраїль, цілі якого досить не відомі, супроводжувався вражаючим провалом ізраїльської розвідки на всіх рівнях, відзначає The Economist. Атака з суші, моря і повітря 7 жовтня забрала життя щонайменше 800 ізраїльтян і вимагала місяців планування. Офіційні особи шоковані тим, що таке значне нарощування військової сили ісламістським рухом пройшло повз їхню увагу. Це, безсумнівно, стане предметом численних розслідувань після завершення бойових дій в Газі. Проте, вже зараз зрозуміло, що ізраїльські спецслужби провалились у двох речах: зборі розвідданих, а також оцінці і інтерпретації цих розвідданих.

 

По-перше, Ізраїль підвів широкий спектр електронних датчиків, систем спостереження і старомодна людська розвідка у вигляді агентів на місцях. За все це відповідає армійська розвідка і Шин-Бет, служба внутрішньої безпеки, завданням якої є прикриття Гази і Західного берега річки Йордан.

 

По-друге, інформація, яку їм вдалося зібрати і яка зараз, озираючись назад, могла б вказати на підготовку нападу, була неправильно витлумачена або проігнорована, що призвело до невірної оцінки намірів ХАМАСу. Ця помилка резонує ізраїльтянам навіть через 50 років після війни Судного дня. Вона почалася з нападу єгипетської та сирійської армій, який застав зненацька ізраїльські спецслужби і збройні сили, і який ізраїльтяни й досі називають “провалом”. Під час цієї атаки також були неправильно інтерпретовані важливі розвідувальні дані.

 

Перше можна пояснити очевидно високим рівнем оперативної безпеки ХАМАСу. Ті, хто знав про операцію заздалегідь, були обмежені надзвичайно вузьким колом старших оперативників, які не ризикували користуватися телефонами або будь-якими іншими формами електронного зв’язку, які Ізраїль міг би перехопити, враховуючи, що він відстежує всі комунікації в Газі. Піхотинців ХАМАС, яких відправили на місію, ймовірно, попередили б лише за кілька годин і наказали прибути зі зброєю в точку поблизу кордону, не повідомляючи жодних подробиць. Дехто, можливо, був здивований тим, що їм вдалося в ряді місць пробитись на територію Ізраїлю на 30 км, або тим, що вторгнення триватиме кілька днів. Але в минулому Ізраїлю вдавалося зірвати подібні плани. Цього разу вони зазнали невдачі.

 

Існують деякі пом’якшувальні фактори, особливо на рівні польової розвідки. Солдати строкової служби і молодші офіцери, які стежать за мережею камер і датчиків, що покривають кожен сантиметр прикордонної території, можуть ідентифікувати окремих членів ХАМАС на своїх екранах. Але вид їхньої прогулянки поблизу кордону, навіть у великій кількості зовсім не здивував би прикордонників. Військове крило ХАМАСу побудоване навколо регіональних бригад і батальйонів. Його члени діють у своїх місцевих районах.

 

 

Весь прибережний анклав займає всього 360 квадратних кілометрів, а відстань між кордоном з Ізраїлем на сході і узбережжям Середземного моря на заході в деяких місцях становить лише десять кілометрів. Багато з нападників на прикордонний паркан знаходилися в межах пішої досяжності від своїх будинків і, як очікується, перебували в цьому районі. Присутність бульдозерів на будівельних майданчиках поблизу кордону також не викликала підозри. Крім того, під час нападу використовувалися цивільні транспортні засоби які б не викликали підозр, наприклад пікапи.

 

 

ХАМАС також організував те, що виглядає як хрестоматійна військова операція.

Вона почалася з ретельної атаки на ізраїльські датчики і засоби зв’язку. Багато ізраїльських камер спостереження були розстріляні снайперами і виведені з ладу. Не обійшлося і без засобів радіоелектронної боротьби.

Атака спецназу на штаб-квартиру Армії оборони Ізраїлю на півдні Гази заглушила їй зв’язок і не дозволила командирам оголосити тривогу, зазначає інформаційна агенція Reuters. Бойовики прорвали потужний бар’єр безпеки навколо Гази, перед яким знаходиться смуга нічийної землі, всіяна камерами, тепловими датчиками і автоматичними кулеметними позиціями, в 29 окремих місцях, в основному з допомогою цивільних бульдозерів. Десятки автомобілів і сотні озброєних людей (за деякими оцінками, до тисячі) проходили крізь дірки в паркані. В ході атаки також була використана так звана тактика комбінованих бойових дій: масований ракетний залп на світанку забезпечив прикриття для наземного наступу, який був підтриманий бійцями на мотопланерах та висадкою з моря.

 

Ніщо з зазначеного вище не виправдовує неспрможність протягом багатьох місяців виявити планування нападу і закупівлю зброї. Проте, найсерйознішим провалом можна назвати політичну оцінку ситуації на найвищому рівні. Після 11-денної війни між Ізраїлем і Газою в травні 2021 року ізраїльські розвідники припускали, що ХАМАС утримається від провокування нової війни і що його лідер в Газі Яхья Сінвар вирішить зосередитися на відновленні економіки обложеного сектора. Для цього йому потрібно, щоб Ізраїль і Єгипет, які тримають Газу закритою після перевороту ХАМАСу в 2007 році, дозволили робітникам і торговцям перетинати кордон. Такою залишалася їхня оцінка до ранку суботи.

 

Це також провал ізраїльського політичного керівництва. Жодна країна не має необмежених розвідувальних ресурсів. Їх розподіл – націлювання розвідки – значною мірою визначається пріоритетами політиків. Ізраїльські спецслужби вже давно скаржаться на те, що прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху нехтує загрозою з боку Гази, вважаючи за краще зосередитися на Ірані і його ліванській маріонетці Хезболлі. Американські та ізраїльські офіційні особи заявляють, що немає жодних доказів причетності Ірану до цих нападів.

Міністри нинішнього ультраправого уряду Нетаньяху, сформованого наприкінці 2022 року, вимагають більше ресурсів для охорони правопорядку на окупованому Західному березі, де їхні прихильники, ізраїльські поселенці, переважно живуть серед палестинців. Протягом усієї своєї кар’єри пан Нетаньяху позиціонував себе як експерт з питань тероризму. Дійсно, це була його рання заявка на славу в американських ЗМІ. Але в цьому випадку він, схоже, не влучив.

 

Успіх ХАМАСу і провал ізраїльської розвідки, ймовірно, будуть уважно вивчатися збройними силами в усьому світі. Останніми роками військові мислителі стверджують, що постійні датчики і високоточна зброя ускладнюють перехід армій у наступ, оскільки сконцентровані сили мають тенденцію бути поміченими і ураженими. Ця тенденція змусила Україну, наприклад, відмовитися від широкомасштабних броньованих контрнаступів на користь менших штурмів невеликими пішими групами солдатів.

 

Рейд ХАМАСу демонструє дві речі. По-перше, широкомасштабне вторгнення залишається можливим навіть за наявності найсучасніших у світі технологій спостереження, якщо нападник є старанним, а захисник – самовпевненим. Це урок для країн, які стикаються з безрозсудними ворогами через довгі сухопутні кордони – наприклад, для країн Балтії або Південної Кореї. Інший урок полягає в тому, що ХАМАС залишається небезпечним “гібридним” актором – не старомодним терористичним угрупуванням і не звичайною армією, а, як і Хезболла, дуже боєздатною збройною силою, що поєднує в собі елементи і того, і іншого.

Після цієї війни, як би вона не закінчилася, не потрібно буде довго шукати винних у тому, що Ізраїль відвернувся від Гази. “Голови полетять, коли все це закінчиться”, – цитує одного чиновника The Economist. Пан Нетаньяху добре пам’ятає, як невдачі 1973 року фатально підірвали тодішнього прем’єр-міністра Голду Меїр і призвели до її відставки.

 

 

 

Переклад: Андрій Куранов

Друзі! Дякуємо, що читаєте нас!

Нам потрібна Ваша фінансова підтримка, аби далі робити контент, який популяризує Україну та бореться з російськими міфами, маніпуляціями та неправдою.

Моно: 5375 4141 3251 9074

Приват: 5168 7456 1163 3030

 

Ось лінки для миттєвих переказів, якщо не хочеться копіювати номера карток:

Клікай сюди, якщо карта моно. 

Натискай тут, коли приват. 

Раптом хочете підтримати через PayPal, то ось реквізити: romankorzhyk90@gmail.com

А ще у нас є крутий інстаграм – підпишіться, будь-ласочки:

 

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Artefact – історія та культура (@artefact.journal)

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *