Як американці бомбардували Швейцарію у Другій світовій війні

З XVIII століття Швейцарія неухильно дотримується політики нейтралітету. Так було у Першу світову війну, так було і в Другу світову. Втім це не завадило в 1944 році ВПС США нанести по місту Шаффхаузен авіаудар.

То як таке могло статися?

Шаффхаузен, сучасне фото

1 квітня 1944 року на Шаффхаузен упали бомби. Такий чудовий першоквітневий жарт провернула американська ескадрилья, яка складалася з 15 літаків B24. Всього на місто впало 400 снарядів.

Літаки, нібито, летіли до німецького міста Людвігсхафена, яке було місцевим промисловим центром і знаходилось за 235 кілометрів від кордонів конфедерації, втім через несприятливі погодні умови і проблеми з навігацією вони атакували не ту ціль.

Такою є офіційна версія. Втім чутки ходили і інші: нібито уряд США таким чином хотів попередити швейцарців про негативні наслідки можливої співпраці з Райхом.

Від авіаудару загинуло близько 40 цивільних жителів. Президент США Франклін Рузвельт направив меру міста вибачення, а також виділив 4 мільйони доларів для компенсації.

Після цього інциденту швейцарці стали значно серйозніше ставитися до звуків повітряної тривоги (вона звучала і раніше, але ніколи не мала ніяких наслідків). А крім цього вигадали новий спосіб убезпечити себе: малювати на дахах своїх будинків великі білі хрести на червоному фоні.

Втім, на цьому швейцарська війна в умовах нейтралітету не скінчилася. 25 грудня цього ж року союзники розбомбили місто Тайнген, 22 лютого 1945 було нанесено авіаудари по 13 населеним пунктам країни, а 4 березня бомби полетіли навіть на Цюріх. Швейцарія відповіла збитим американським бомбардирувальником, який залетів у її повітряний простір.

Від ВПС Швейцарії дісталося і німцям. Так 25 квітня 1944 року ними був збитий винищувач Люфтваффе.

Вадим Патик

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *