Смалили дупи комуністам. Як ОУН та УПА свого часу співпрацювали з Польщею та Англією

Смалили дупи комуністам. Як ОУН та УПА свого часу співпрацювали з Польщею та Англією

Сьогодні, коли Росія окупувала Крим та частину Донбасу, вона готується до повномасштабної війни проти України. Її мета – захопити Київ та проголосити маріонетковий уряд, який поверне нас в лоно Москви. Звісно ж, ми маємо куди менші кількісні потужності в озброєнні, тому ряд Західних країн підтримує нас як санкціями проти РФ, так і зброєю. Якщо США запроваджують різноманітні обмеження, котрі ослаблюють путінську економіку, то Англія та Польща готові створити з Україною військовий союз. Чому? Бо Лондон прекрасно пам’ятає уроки Другої світової, а Польща розуміє, що після України – вона буде наступною.

Але це не перша в історії співпраця у форматі, коли Україна бореться проти московської агресії, а поляки та англійці нам допомагають. Пригадуємо, як воно було раніше…



Парашутисти ОУН



1953 року світ вступив у так звану «Холодну війну». В цьому контексті Організація українських націоналістів, яка активно діяла в Європі, не могла ігнорувати можливість співпраці із західними альянтами. І наші партнери почали навчати активістів ОУН стрибати з парашутом. Якщо вірити статтям британської газети «Дейлі Телеграф» аж за 2002 рік, то виявляється королівська розвідка МІ-6 організувала тренування для українських націоналістів на Кіпрі та на Мальті, де були англійські військові бази.


Цей вишкіл проводився не просто так: британські літаки десантували наших оунівців в Україні. На жаль, кремль мав своїх агентів у лавах британської розвідки. Зрадник, на ім’я Кім Філбі, зливає інформацію про спецоперацію. Радянські спецслужби розстрілюють парашутистів ОУН.

Кім Філбі - британець, що зливав інформацію про ОУН та УПА радянським спецслужбам

Кім Філбі – британець, що зливав інформацію про ОУН та УПА радянським спецслужбам


Однак були й успішні операції. Так, 1950 року бойова група, якою командував сотник Громенко, помилково десантувалася за 50 кілометрів від потрібної локації й приземлилася біля містечка Болехів. Ця помилка і врятувала їм життя, оскільки радянські агенти вже чекали наших в іншому місці, куди ті мали приземлитися.



АК + УПА = комуністам боротьба



Уявіть собі, що польські та українські націоналісти співпрацювали. Важко уявити. Майже неможливо, звучить як фентезі. Але ця співпраця таки була. Це не значить, що українські та польські націоналісти браття навіки, обіймали одне одного і ми тут переписуємо історію. Ні. Насправді Українська повстанська армія та польська Армія Крайова – ворогували. Але це тривало до 1945 року. Далі обидві сторони зрозуміли, що ворог один – СРСР і з ним треба воювати, об’єднуючи зусилля.


І об’єдналися.


Травень 1945 року. На Закерзонні, десь в селі Руда-Руданецька на Любачівщині відбувається серія перемовин між представниками УПА та АК. Підписується пакт про ненапад. Розробляється план спільних військових операцій проти більшовиків.

Нарада представників УПА та АК

Нарада представників УПА та АК


Представником АК на переговорах був Маріян Голембьовський.

УПА представляв Євген Штендера.


У червні 1946 року УПА та АК разом з активістами польської організації «Воля і Незалежність» влаштовують штурм міста Грубешів. Це була дуже потужна операція.

План Грубешівської операції, яку успішно релазували бійці УПА, АК та активісти організації Воля і Незалежність

План Грубешівської операції, яку успішно релазували бійці УПА, АК та активісти організації Воля і Незалежність


Її почали бійці УПА. Їх було 120 осіб. Українські повстанці мали артилерію – систему торпеда, яка фактично була ручним градом. От саме з цього й почали атаку – накрили приміщення, де сиділи службовці НКВС градами. Керував артобстрілом Гриць Руденко – боєць УПА з Полтавщини. Ага й після цього кремлівська пропаганда хай чеше, що українські націоналісти – це тільки галичани.


Щоби запустити цю торпеду потрібно було використати електричний струм або підпалити солому. Відбувалася детонація і снаряд летів з такою швидкістю, що здавалося, немов літак реве над містом і от-от впаде. Цю технологію, до речі придумав сам Гриць Руденко, як пише історик Володимир В’ятрович.


Постріл торпедою не можна було точно скоригувати. Цю артилерію використовували, щоби залякати противника. Однак, Гриць Руденко дивом влучив прямісінько у казарму НКВС. У той момент більшовики приймали душ в казармі. Ну хоч перед смертю помилися.


Бій за Грубешів закінчився успішно. УПА та АК звільнили 25 полонених, вбили 200 більшовиків. От тільки штурм будівлі, де працювала комісія з питань переселення, закінчився для УПА та АК втратами.

Історія куди складніша, ніж нам здається. Як бачимо, для всієї цивілізованої західної цивілізації, до якої належить і Україна – очевидним варварським ворогом є імперіалістична Московія, котра існувала у форматі Російської імперії та СРСР.

Ми віримо, що сьогоднішня боротьба України зможе знекровити путінську Росію, вона розвалиться й на її руїнах постане нормальна Росія, котра поверне Крим, Донбас та буде поважати українців як окремий народ, а українську мову – буде поширювати та вивчати. Поки це виглядає, як фантастика, але повірте – це можливо!


Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!

А це карта приватбанку:

4149 4991 1010 5317

А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *