Птахи – нащадки динозаврів

Ряд палеонтологів XIX та XX століття впевнені – сучасні птахи еволюціонували з динозаврів. Ця гіпотеза відповідає відразу на два питання: звідкіль взялися птахи та куди ділись динозаври.

То що це за концепція, хто є її ідеологами та чи пережила вона витримку часом?

Ще Томас Генрі Хакслі в XIX столітті висунув теорію про те, що птахи еволюціонували з тероподів (великі хижі динозаври, які пересувалися на двох задніх лапах). Проміжною гілкою розвитку він називав Archaeornithes (ящерохвості птахи, наприклад, археоптерикс), що вже згодом еволюціонували у птахів.

У 1984 році про можливість походження птахів від динозаврів задумався дослідник Санкар Чаттерджи. Він заявив, що близькими родичами птахів є тріасові цератозаври.

Вчений він був серйозний і його аргументи полягали не в банальному: «ну птахи відкладають яйця і динозаври, нібито, теж це робили…». Чаттержи зазначив, що динозаври та птахи мають близьку структуру шийних хребців та сплав тазових кісток.

Радянський та російський палеонтолог Євген Курочкін теж дійшов подібних висновків, але виводив походження птахів від групи юрських архозаврів (близьких до протоавіса).

Курочкін підтвердив, що Archaeornithes  розвинулися від тероподів, але зазначив, що археоптерикс скоріше за все, був тупиковою гілкою розвитку.

Археоптерикс

Всі ці вчені відносилися до, так званої, школи «з землі догори» та стояли на позиціях, що птахи походять від наземних істот, а саме від пернатих динозаврів

(дехто з них стверджував, що взагалі всі динозаври були оперені).

Але далеко не всі погоджуються з теорією походження птахів від динозаврів. Так Стівен Черкас з університету Північної Кароліни, засновуючись на дослідженні знайденого на початку XXI сторічча скелета пернатої рептилії  Scansoriopteryx heilmanni, заявив що той не являвся динозавром (а саме від нього сучасні прихильники вищеназваної концепції і виводили птахів).

Він заявив, що при детальному дослідженні структурних особливостей скелету не можливо знайти доказів, що б довели те, що він належав саме динозавру.

Дослідник вважає, що птахи – окремий клас, що не пішов від динозаврів та існував у один з ними час.

Палеонтологія то штука важка так, що правди гедь шукати. Залишається лише обрати для себе теорію, що лежить ближче до серця. Ну або взагалі зійти з позицій еволюціонізму.

Вадим Патик

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *