“Не конем єдиним”. 5 чуток про смерть Катерини ІІ

Катерина ІІ для української публіки відома, перш за все, тим, що остаточно знищила українську державність. Для росіян час її правління має більш світлий відтінок, адже це період «освіченого абсолютизму» («освіченість», до речі, ніяк не заважала монархині посилювати кріпосне право). Для сучасної Росії німкеня Софія Авґуста Фредеріка Ангальт-Цербст-Дорнбурґ стала ледь не національною героїнею.

Її життя повне таємниць. Тінь невідомості покрила навіть момент її кончини. А невідомість, як то ведеться, породжує чутки.

Чутка №1. Така огрядна імператриця і такий тендітний нічний горщик

В ті часи пліткарі говорили: самодержиця була настільки огрядною, що її нічний горщик просто тріснув під нею та поранив її уламком. Від цієї рани вона, нібито, і померла.

Цю чутку сильно тиражували ненависники володарки. Поговорюють, що навіть її син Павло наполягав саме на цій версії смерті матері.

Чутка №2. Польськький карлик – асасин

Говорять, що після третього поділу Речі Посполитої Катерина повеліла зробити з трону польських королів (ще навіть П’ясти сиділи на ньому) сидіння для свого унітазу (до речі, одного з небагатьох тодішніх туалетів з підведеною каналізацією).

Кажуть, що за таку нахабність невідомий поляк (можливо навіть карлик, хоча це і не точно) й вирішив покінчити з російською правителькою. Він пробрався у палац, заховався у вбиральні і, коли туди зайшла імператриця, напав на неї та заколов її кинджалом.

Чутка №3. Слід Павла Петровича

Чутка про те, що смерть Катерини була насильницькою. Вбивство було нібито здійснене за наказом її сина Павла, що хотів захопити владу та знищити ненависну матір.

Відносини між Павлом та Катериною були і справді натягнутими. Він звинувачував її у вбивстві батька та державному перевороті. Вона стверджувала, що він народився не від Петра ІІІ, а від одного з її фаворитів та, навіть, з набуттям сином повноліття не давала йому посісти трон.

Можливо він боявся, що матір наважиться вбити його і просто зробив хід на випередження. Поговорюють, що коли цариця ще була жива, хоч і перебувала в агонії, царевич приїхав до Зимового пвлацу, але пішов не до неї, а в її кабінет де почав перебирати документи, можливо шукаючи заповіт, який хотів знищити (може бути, що вона обрала своїм спадкоємцем Олександра).

Павло Петрович

Чутка №4.Страх перед містичним

Поговорюють, що перед смертю монархиня бачила в коридорах Зимового палацу привида, який був один в один схожий на неї. Нібито вона навіть наказувала варті стріляти в нього.

Страх перед побаченим і звів царицю у могилу.

Чутка №5. Кінь

Не конем єдиним, говориться в назві статті. Але як же без коня? Це, мабуть, найпопулярніша чутка тих часів. Нібито імператриця померла під вагою коня з яким збиралася вступити в статевий контакт.

Ось яка вона жовтуха тих часів.

Катерина ІІ верхи

Катерина ІІ – персонаж дуже не однозначний. Її прийнято або ж занадто та нездорово ідеалізувати і героїзувати, або ж навпаки надто дияволізувати.

Так її звикли зображати розпусницею, хоча список її фаворитів за все життя не перевалював через 20 прізвищ. Це була нормальна кількість коханців, як для монарха тих часів. Крім того її часто намагаються показати вічною тусовщицею та любителькою балів, що плювати хотіла на державні справи. Це теж не правда – більшу частину дня вона приймала різного роду чиновників та посадовців з доповідями.

Хоча звісно підлих вчинків у її житті вистачало.

Вище наведені чутки про її смерть, скоріше за все, і є чутками, не підкріпленими фактами.

Найімовірніше, цариця і справді померла від інсульту, що схопив її у вбиральні. Але не відразу, а через майже 12 годин, у своєму ліжку.

Вадим Патик

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *