Мезоєвразія: українська відповідь агресивному російському націоналізму
Чому Росія не хоче інтегруватися в ЄС та Західну цивілізацію? Бо у них є концепція Євразійства. Підкоривши тюркські та кавказькі народи, асимілювавши їх, нав’язавши їм свою мову, культуру, політичні інституції, Кремль уявив себе володарем Євразії. Звідси й виникла концепція Євразійства – ідея домінування Москви в азійському просторі. Ця ідея реалізувалася практично: сьогодні до складу РФ, наприклад, входять республіка Татарстан, Чечня. Однак, всі ці входження та підкорення супроводжувалися знищенням локальних культур. Умовно кажучи, росіяни, підкорювавши азійські народи, русифікували їх, а незгодних – вбивали та репресували.
Таким чином, Євразійство постало, як фашистська ідеологія, на яку сучасний світ ще не дав своєї відповіді. Та в авангарді боротьби з російським пануванням опинилася українська філософія. Наш вчений Олег Гуцуляк сконструював ідею Мезоєвразії, яка принаймні, в інтелектуальному полі кладе на лопатки фашистську концепцію російського Євразійства.
Суть концепції або що таке “мезо”?
Є така культурологічна концепція – Мезоамерика. Її суть в тому, що на території Мексики, Гондурасу та Нікарагуа, до приходу європейців, існували цивілізації, котрі мали високий рівень цивілізаційного розвитку. Думаємо, ви зрозуміли про кого мова: мая, ацтеки, ольмеки. Ідеї винайшов німецький філософ Пауль Кірхгоф.
Спільноти Мезоамерки вміли ефективно обробляти землю, будували піраміди, палаци та арени, мали дуже точні календарі та шарили в астрономії, математиці, медицині. Це були різні культури, однак вони мали купу подібностей. І саме тому Кірхгоф об’єднав їх у Мезоамерку.
Те саме зробив й український філософ Олег Гуцуляк стосовно азійських культур.
Слово “мезо” означає “середина”. Якщо говорити метафорично, то всі ці культури розвивалися на межі, тому й мають багато спільного.
Однак є пару але: іспанці знищили такі ж культури в Південній Америці. Колонізатори Півночі зруйнували паралельні культури індіанців США. Росія критикувала колонізаторську політику європейців, однак сама ж робила ще гірше народам Азії.
Чому Мезоєврезія – крутіша за російське Євразійство?
Все просто: ідея Мезоєвразії проголошує важливість збереження всіх культур корінних народів, їх розкриття, незалежний розвиток.
Росіяни, звісно, обуряться, скажуть, що вони несуть цивілізацію та прогрес цим народам, а тому ці народи мають прийняти правила гри: російську мову, культуру, політику. Однак, російська культура не є прогресивною. Всі прогресивні цінності – просвітництво, університети, науку, освіту в Росію принесла Європа. Тому, коли Росія нав’язувала азійським народам себе, виникало питання: якого чорта? Ці народи мали під боком більш прогресивний Китай, Туреччину, Персію, Індію. Якого лиха їм здалися Московія?
Щобільше: Мезоєвразія – це не просто сукупність унікальних культур, це їх органічний зв’язок та взаємний вплив. Українське козацтво – це головний продукт Мезоєвразії. Взаємодія слов’ян, алан, тюркських та адигейських племен й народила феномен, який став основою творення української нації.
Мезоєвразія – це філософська та культурна концепція, що виникла вже пізніше, а спочатку європейські та азійські народи співпрацювали. Філософ Олег Гуцалюк усвідомив, що азійські народи на кордоні з Європою творили унікальні цивілізаційні феномени. Козаки й татари перебували у постійних контактах. Кебаб на наших вулицях думаєте звідки? Його придумали кримські татари…
Перша конференція поневолених народів Сходу Європи та Азії, яка 21-22 листопада 1943 року відбувалася на Рівненщині, проголосила ідею:
Побудувати новий лад на Сході Европи й Азії. Цей лад виключить можливість поневолювання одного народу другим, виключить і всякий імперіялізм, гарантуватиме повну волю розвитку кожного народу. Цей лад мусить бути побудований на системі незалежних держав кожної нації на своїй етнографічній території. Здійснити цей лад можна тільки в безпощадній боротьбі з імперіялістичними правлячими верхівками, тільки шляхом національної революції. … Поневолені народи Сходи виступили на шлях цієї священної боротьби…”
Незалежні держави для народів, які поневолює сучасна Росія? Чудова ідея! Саме тому концепція Мезоєвразії – мусить бути популяризована. Про неї треба говорити, її треба реалізовувати!
Мезоєвразія: ідея, що перевершує колонізацію Америки
Як ми вже писали, впродовж колонізації, європейці знищили народи центральної та південної америки. Однак, це була не перша у світі масштабна колонізацію у форматі зіткнення цивілізацій. Александр Македонський, який робив те ж саме, зміг надати взаємовідносинам різних цивілізацій та культур синергії.
Доктор мистецтвознавства Шаріф Шукуров пише про це у статті “Олександр Македонський та початки сучасного світу”:
«… Наша гіпотеза полягає в тому, що Олександр у результаті вторгнення в межі варварських земель, організував принципово нове для світової історії простір. Назвати цей світ тільки елліністичним навряд чи справедливо, оскільки значення сформованого образу Олександра Македонського простягається далеко за межі Середземномор’я … Згідно з відомими описами походів Олександра і мусульманської реконструкції його життєпису (див., Наприклад, опис походу в Китай і в межі Русі) до кордонів середземноморського світу включається вся «населена частина землі». Александрів простір – зразковий (і, мабуть, перший) приклад простору гетеротопічного, простір з багатьма вимірами, які співіснували парадоксально та були націлені на відтворення культур,
Саме в ньому пізніше виникло безліч великих і малих ідей, які пропагують необхідність релігійного або соціального єднання …
Поняття Євразії представляється блідою тінню тієї віртуальної і нескінченної моделі світоустрою, яку створив Олександр Великий. У цю, Александрову модель органічно вписуються навіть США, які виникли порівняно недавно. З цієї точки зору Америка виявляється всього лише однією з країн Середземноморського басейну, що продовжує історію культури саме цього макропростору. Ми набагато ближче один до одного, ніж нам здається».
Концепція Мезоєвразії, яка ще в епоху еллінізму мала практичне втілення, воскресла в ідеях українського філософа, потребує виходу на світовий рівень. Бо вона є антитезою до агресивної Росії й тоталітарного Китаю. І тепер скажіть, що української філософії не існує…
Post a comment