Євстафій Дашкевич - перший гетьман козаків

Козацький Ілон Маск. Що треба знати про першого гетьмана Євстафія Дашкевича

Ілон Маск відкриває для нас перспективи й таємниці планети Марс. Так само у 16 столітті відкривачем був Євстафій Дашкевич. От тільки відкривав він таємниці Дикого степу, оборони від татар та організації розхристаного козацького війська, яке тільки-но зароджувалося. А мем із Володимиром Зеленський тут в тему. Дочитаєте до кінця, дізнаєтеся чому.


То що ж варто знати про того, кого вважають першим гетьманом українського козацтва?

Організував козаків, поділив на полки та сотні. До приходу Дашкевича козаки мало чим відрізнялися від піратів, розбійників та інших кримінальних тусовок. Дашкевич прийшов на них, глянув і сказав: «харе, пацани, кидайте того ровера, го на січ, я створив». Ну, так він звісно не сказав, але зміст його промов міг бути близьким до нашого мемного сленгу.

Як він перетворив козаків з банд на більш-менш організоване військо – загадка. Проте є варіанти. Просто Дашкевич був шляхтичем, умів пояснити королю Речі Посполитої та іншим шляхтичам, що татарські загони – бидло і грабіжники, а кордони обороняти треба, дайте грошей, а то грабіжники прийдуть у ваші маєтки, повісять вас, зґвалтують ваших жінок, а працівників маєтку заберуть і сплавлять десь на кримському OLX-невільничому ринку, як рабів. От і дали йому гроші на організацію козацьких загонів та утворення січей – де козаки патрулювали та зберігали зброю.

он пришел на острова Днепровские к тамошним разсеянным воинам и застал их неустроенными: они переходили с места на место и не имели никакого постоянного образования; едва он к ним появился, его избрали Кошевым, и он стал для Татар опаснейшим врагом и истребителем. Тотчас разделил своих воинов на сотни и полки… Вооружив каждого ружьем и саблею, Дашкович избрал из них начальников, и ввел подчиненность, сходную с древнею Римскою… Кроме того, козакам даны были земли и угодья по обеим сторонам Днепра и между рек: Конской, Самары, Кальмиуса, Ташлыка и Буга, – пише про Дашкевича історик Микола Маркевич.

Чигирин – зе кепітал оф Військо Запорозьке. Дашкевич зробив Чигирин головною військовою базою козаків. Ну а при Хмельницькому місто було гетьманською резиденцією.

Дашкевич був у татарському полоні, потім втік, організував козаків, пішов у похід, спалив Очаків, помстився татарам. Як бачите, Дашкевича краще не злити та не викрадати, бо буде лихо. Татари цього не зрозуміли.

Дашкевич помер через стрес. Одного разу гетьман виступав у парламенті Речі Посполитої. Пропонував крутий проєкт колективної оборони від татар, збільшення кількості січей, застав і так далі. Проєкт не підтримали. Дашкевича навіть освистали та принизили, як Зеленський принизив секретаря бориспільської міської ради, кажучи йому: «вийди геть, розбійник».

Дашкевич не зміг пережити те приниження в сеймі Речі Посполитої та незабаром помер. Але це тільки одна з версій. Історики досі не знають точної дати його смерті.

Але якби там не було – Дашкевич увійшов в історію, як перший гетьман запорізьких козаків. Хоча Михайло Грушевський з тим не згоден, і вважає, що першим був Юрій Пац. Добре, що не Поц. Але то вже інша історія.

А ще є один цікавий факт для роздумів. Портрет Євстафія Дашкевича написав не хто не буде, а сам Ян Матейко – один з найбільш хайпових польських художників.

Дашкевич запровадив у війську жорстку римську дисципліну: полягала у витримці, легкому ставленні до життя та життєвих небезпек, сліпому підкоренню козацькій старшині, однаковому розподілі трофеїв, які здобувалися у військових походах, рівноправному і вільному виборі всієї козацької старшини. Дрібні провини козаків залишалися ненаказаними; дезертирство і непідкорення старшині каралося без винятку. З часом все більше охочих з Подолян, Волинян, Українців, Поляків збільшувало його військо, пограбуванням татар він протиставив потужну військову силу.

Це дуже круто, Матейко аби кого не малював, так що гетьману Дашкевичу респект за це.

Знатний був дядько.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *