Хотинські дива. Археологи знайшли старовинну пляшку від мінералки (фото)

Незвичайну пляшку, якій більше 250 років, знайшли археологи у Хотинській фортеці в Чернівецькій області, серед руїн турецької мечеті.


Вважають, що в цій пляшці перевозили дорогу мінеральну воду, повідомляє НВ з посиланням на регіональне видання АСС.

Археологічну експедицію науковців та студентів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича під керівництвом кандидата історичних наук Миколи Ільківа організовують на території Хотинської фортеці вже понад 10 років підряд. І щороку вдається знайти все більше нових артефактів.

“Фактично якісь такі нестандартні речі ми знаходимо кожного року. Інколи здається, що вже здивувати нічим, але все рівно якісь такі знахідки попадаються, що інколи навіть важко ідентифікувати і трактувати, що воно таке. Ну, скажімо, порівняно дивним, як на цей рік, були знахідки окремих посудин. Коли ми вперше знайшли її розвалини на площі близько метра, ми навіть не могли уявити, що воно таке. Лише після камеральної обробки змогли зрозуміти, що це посуд. А саме – пляшка з-під води”, – говорить керівник експедиції, археолог Микола Ільків.

Незвичну пляшку, якій більше 250 років, знайшли археологи у Хотинській фортеці (ФОТО)

Пляшка була зроблена із кам’яної порцеляни – дуже якісного матеріалу, з якого виготовляли посуд у країнах західної Європи.

“Ми раді, що все таки вдалося віднайти так багато фрагментів і особливо із клеймом. Воно нам підказало походження цієї посудини. Спочатку важко було навіть прочитати, що то за літери такі. Але потім все-таки ми знайшли паралелі й аналогії. Тут написано ZELTERS, а посередині латинський хрест з піднятим раменом і дві літери С і Т. І на основі цього напису ми встановили, що у цих пляшках перевозили і зберігали мінеральну воду”, – підкреслює Микола Ільків.

Незвичну пляшку, якій більше 250 років, знайшли археологи у Хотинській фортеці (ФОТО)

Як розповідають вчені, Zelters – це назва урочища, долини в сучасній Німеччині, де колись були джерела природної мінеральної води.

“І для того, щоб цей природний вуглекислий газ зберегти у воді, її заливали у таку спеціальну керамічну тару і наглухо запечатували чимось на кшталт сургуча. І впродовж місяця-двох вона зберігала свої природні властивості і мінералізацію. З німецьких земель її експортували у найвіддаленіші регіони світу. Цій пляшці уже більш ніж 250 років приблизно”, – зазначив вчений.

На думку археологів, ця пляшка є одним з перших матеріальних доказів, який засвідчує австрійську присутність у Хотині, хоча це був нетривалий етап історії міста. Мечеть, біля якої знайшли пляшку, вони встигли перетворити на католицьку церкву.

Фото: acc.cv.ua

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *