?Курс гривні: все доволі добре. Що ж буде далі?

Гривня — одна з найдавніших валют світу, а рубль — її обрубок

Національна валюта Київської Русі та незалежної України – гривня. Першим її запустив в обіг князь Володимир Великий. Існувало всього 2 монети: злотник та срібняк.


Гривня у Київській Русі

 

У часи Київської Русі (протягом ІХ–Х століть) основною грошовою одиницею на теренах сучасної України був арабський диргем (срібна монета, що пізніше рівнялася київській ногаті), що поширився в Європі внаслідок тодішньої інтенсивної торгівлі з мусульманськими країнами. Першою спробою виготовлення системи власної валюти стало карбування під керівництвом князя Володимира Великого (963—1015) київських злотників і срібняків. Нині відомо багато зразків цих князівських монет.

Златник Володимира мав вагу в 4,4 г, срібняк — довільна вага від 1,73 до 4,68 г. На особовій стороні (аверсі) цих монет звичайно карбувалося зображення самого князя, на зворотному (реверсі) — князівський родовий знак (тризуб). Крім Володимира Великого, князівську монету карбували також його син Ярослав Мудрий (1019–54) і двоюрідний брат Ярослава Святослав Туровський, а також невідомий нині руський князь із хресним ім’ям Петро. Так, срібняк Ярослава, мав на аверсі зображення святого заступника князя — Юрія Переможця, а на реверсі — знов-таки, князівський знак тризуб.

На аверсі зазвичай карбували зображення самого князя, на реверсі — князівський родовий знак – тризуб. Про гривню згадується ще в “Повісті минулих літ” Нестора Літописця, коли князь Олег встановив варягам данину в розмірі 300 гривень за рік. Ідеться про 9 століття, а це доводить: українська гривня – одна з найдавніших валют світу. За її плечима щонайменше 1200 років.

З української гривні бере початок і національна валюта нашого північного сусіда. Саме слово рубль жителі Київської Русі вживали ще у 12 столітті. Щоправда жодного стосунку до грошей воно не мало, а позначало обрубок, кляп чи затичку. Під час монголо-татарської навали срібні гривні стали ділити, рубаючи їх навпіл – так з’явилися рублі, тобто частина, обрубки гривні.

Гривня лишалась основною грошовою одиницею на Русі до 14 століття.

Рубль

Надалі вона з’являтиметься в моменти здобуття Незалежності. Спочатку в 1918 році, коли УНР Четвертим універсалом проголосила себе “самостійною, ні від кого не залежною державою” та символічно повернула забуту на декілька століть гривню.

Оригінальний знак одразу запам’ятався українським патріотам. На Кожній банкноті було зазначено, що одна гривня дорівнює майже 9 (8,7) грамам щирого золота. Власного монетного двору не було, тож друкували в Берліні.

Національна валюта часів УНР

Коли країна здобула незалежність потрібно було випустити стільки грошей, що звернулися до канадської фірми, однак випустити 1, 5 мільярда купюр вона не могла, тож залучили ще й англійців.

Спочатку планували випустити гривні номіналом 3 і 25 гривень, та потім замінили на 2 й 20. Відмовились й від випуску 3, 15 та 20 копійок.

Офіційно гривня ввійшла в обіг 25 серпня 1996. Обмінний курс: 100 тисяч карбованців за 1 гривню. 2-16 вересня унікальні 15 днів, коли в обігу одночасно використовували 2 валюти.

У 2008 році комісія з естетики Міжнародного Фінансового Банку назвала гривню найгарнішою валютою світу.

1 Comment

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *