«Гітлер напав на Польщу». Як регіональна преса писала про початок Другої світової
Гітлер напав на Польщу. Саме так вимальовується початок Другої світової у головах сучасних європейців та українців. А от у 1939 році регіональні журналісти писали інакше. Популярна на той час газета «Більшовик Полтавщини» друкувала повідомлення про те, що спочатку польські регулярні частини перейшли німецький кордон, а за тим вже німці почали воювати з поляками. Полтавці могли читати репортажі з виступу Гітлера у Рейхстазі, і складати образ Фюрера, як справедливого захисника, а не кривавого агресора.
у Полтавських ЗМІ інформацію про німецьке вторгнення на територію Польщі з’явилося тільки 2 вересня. Але спочатку газета «Більшовик Полтавщини» написала:
– Польські регулярні частини перейшли німецький кордон.
Це повідомлення розмістилося зверху газетної шпальти. Одразу ж під ним полтавські журналісти написали:
– Берлін, 1 (1 вересня – авт.) (ТАРС). За повідомленням німецького інформаційного бюро, сьогодні зранку німецькій війська у відповідності з наказом верховного командування перейшли німецько-польський кордон в різних місцях. З’єднання німецьких військово-повітряних сил також відправились бомбити воєнні об’єкти в Польщі.
Французьке інформаційне агенство «Гавас» повідомили деталі наступу, вказавши у яких напрямках він відбувається. Цей матеріал було розміщено у газеті «Більшовик Полтавщини».
– Сьогодні вранці німецька авіація бомбардувала польські міста: Краків, Пуцьк, Бяла-Подляска, Гродно і Вільно. Згідно з відомостями одержаними в Парижі, німецькі війська почали сьогодні вранці наступ проти Польщі на кордоні Східної Прусії, наступ здійснюється в напрямах таких міст, Млава, Дзялдово і Хойніци. На півдні Польщі німецький наступ має об’єктом на кордоні Сілезії Сілезький вугільний басейн і особливо Ченстохов. Порт Гдиня також зазнав сьогодні вранці бомбардування німецької авіації.
Полтавські читачі з надрукованого повідомлення від інформаційної агенції «Рейтер» про початок загальної мобілізації в Англії та Франції, військові переформатування у збройних силах Італії та евакуацію дітей з Лондона, столиці Великої Британії.
Ми всі звикли до того, що Швейцарія завжди зберігала нейтралітет. Але полтавці у 1939 році могли прочитати про мобілізацію у Швейцарії. Тож у них складався зовсім інший образ країни шоколаду і точних годинників, ніж зараз у нас. Натомість про свій нейтралітет оголосила Данія. Забігаючи наперед, скажу що Німеччина датським нейтралітетом знехтувала, і у 9 квітня 1940 року ввела війська в казкову країну Ганса Крістіана Андерсена. Німці пояснили свої дії тим, що вони хочуть захистити Данію від можливої агресії з боку Франції та Англії.
Продовжуючи тему публікацій у полтавській пресі, варто зазначити, що 3 вересня цей самий «Більшовик Полтавщини» опублікував репортаж із засідання Німецького Рейхстагу (парламенту). На ньому виступив Адольф Гітлер. Він розповів чому Німеччина напала на Польщу і озвучив подальші плани Третього Рейху. Фюрер тоді заявляв, що Німці намагалися мирним шляхом врегулювати територіальні спори стосовно міста вільного міста Данциг. Це був автономний порт у балтійському морі, утворений на польській території 10 січня 1920 року відповідно до частини Версальського договору 1919 року. За цим договором яким місто було відокремлене від Німеччини разом із сусідніми територіями і знаходилося під захистом Ліги Націй зі спеціальними економічним правами порту для Польщі.
– В питанні про Данціг і коридор Німеччина добивалася розв’язання незгод мирним шляхом і проблема обговорювалась з відповідальними державними діячами Польщі, без всякого натиску на них. Німецькі пропозиції були відхилені, а у відповідь на них були проведені мобілізаційні заходи, посилений терор, утиснення німців на польській території і поступово почалося задушення Данціга. Тепер уже неможливо привести в ясність німецько-польські відносини на основі переговорів, заявив Гітлер. Польща не думала про виконання своїх зобов’язань щодо нацменшостей, в той час, як Німеччина вважала це обов’язком, який сам собою розуміється.
Так, у цих повідомленнях немає пропаганди, необ’єктивного висвітлення інформації, маніпуляцій та всіх інших атрибутів заангажованих ЗМІ. Газета просто транслює повідомлення інформаційних агенцій та публікує репортаж із засідання Рейхстагу виключно на основі того, що почули кореспонденти, які були там. Ніяких тобі оціночних суджень, своїх думок. Але таке інформування навіть без пропаганди робило свою справу. У головах полтавських читачів вимальовується загальна картинка, в якій Польща постає не як жертва нападу, а як держава, що в наслідок своєї агресивної політики, створила загрозу національній безпеці сусідньої країни, спровокувавши її вдатися до свого захисту. Тобто, Німеччина не агресор. Вона захищається. Тим паче, у повідомленнях чітко вказано, що поляки першими напали на німецьку прикордонну заставу. Тоді полтавські читачі ще не знали, що то була спланована німецька провокація.
Читаючи повідомлення про засідання Рейхстагу, полтавці все більше могли впевнюватися у тому, що Німеччина у цій ситуації права. Більше того – тиждень тому сторінки полтавської преси пістріли від повідомлень про підписання Радянсько-німецької угоди про ненапад.
– Три тижні тому Гітлер інформував польського посла в Берліні, що Німеччина не може не діяти, якщо Польща продовжуватиме лінію політичних, митних і економічних репресій. Німеччина сьогодні – це не та Німеччина, яка існувала до 1933 року. За словами Гітлера, першою відповіддю Польщі на німецькі пропозиції була мобілізація, а з другого – посилення терору. Протягом минулої ночі стався 21 прикордонний інцидент, вночі 31 серпня число їх виросло до 40. «Я тепер маю намір, – продовжував він, – говорити з Польщею тією ж мовою, якою Польща насмілилася говорити з нами.
Також ці повідомлення створювали ілюзію того, що конфлікт Німеччини та Польщі не повинен перерости у масштабне європейське чи світове протистояння. У них писалося, що Німеччина нічого не вимагає від західних держав і не має з ними територіальних спорів.
Крім того полтавців повідомили, що Гітлер поважатиме права нейтральних держав, поки вони будуть зберігати свій нейтралітет.
Ну і на останок рядки, які мали остаточно переконати полтавських читачів у тому, що Німеччина захищається і не збирається вдаватися до агресії стосовно мирного населення:
– Я постараюся добитися, щоб мир панував на наших східних кордонах, як і на інших кордонах для досягнення цієї мети будуть вжиті такі заходи, які сумісні з моїми пропозиціями. Я не маю наміру вести війну проти жінок і дітей і дав тому наказ військово-повітряним силам обмежувати свої операції тільки бомбардуванням воєнних об’єктів.
При цьому за перші чотири дні війни у полтавській пресі не було надруковано жодного матеріалу, який би ілюстрував позицію Польської влади. Так, «Більшовик Полтавщини» писав про воєнні дії та успіхи Польської армії, але не було опубліковано статті чи повідомлення, в якій офіційна Варшава спростувала свою причетність до нападу на Німеччину та засудила агресію Третього Рейху. Коротше кажучи – журналістських стандартів полтавська преса не особливо дотримувалася, але й відвертої «чорної» пропаганди не публікувала.
У підсумку, можемо сказати, що полтавські ЗМІ, в особі газети «Більшовик Полтавщини» більш-менш докладно інформували читачів про бойові дії на території Польщі та в загальних рисах описували події, що відбувалися в інших країнах Європи (Англія, Швейцарія, Данія. Газетні публікації безпристрасно описували розвиток ситуації. В той же час публікувалася інформація, в якій з німецької точки зору пояснювалися причини військового вторгнення на територію сусідньої держави. Позицію польської сторони полтавська преса не озвучувала.
Роман Коржик
Post a comment