Джеймс Кук. Фатальні відкриття географа, які змінили світ

Він став першим європейцем, який дослідив Тихий океан, обітнув Нову Зеландію та детально описав східне узбережжя Австралії. У списку його перемог – відкриття Гавайських островів. Та цей успіх і став фатальним для англійського мореплавця Джеймса Кука. Про це і не тільки – у тексті Романа Коржика та відео програми “Одна історія”, 24 каналу. 

 

Майбутній першовідкривач народився 7 листопада 1738 року в місті Мідлсбро, що у Північному Йоркширі. Його батько був бідним фермером-наймитом, тож хлопець не зміг отримати гідної освіти. 5 класів початкової школи йому оплатив землевласник, у якого працював тато.

 

Ще з юних років Джеймс був змушений працювати. Спочатку він допомагає батькові на фермі, потім іде до овочевої крамниці, де працює майже півтора року. Наступним місцем роботи Джеймса Кука стає торгівельний Корабель Фрілав. Саме там хлопець зміг опанувати алгебру, геометрію, географію та скласти іспит, отримавши фах моряка. Ці здібності й визначили його подальшу долю.

 

Бурхливі хвилі корабельного життя несуть Джеймса Кука до Балтійського моря. Досить швидко здібний боцман іде по кар’єрній драбині і згодом йому пропонують посаду капітана торгівельного судна Френдшип. Однак гідна зарплатня, стабільний графік та безпечні плавання не приваблюють Джеймса Кука. Молодик стомився від одноманітної морської торгівлі та прагне пригод. Саме тому він добровільно вступає до королівського флоту.

 

У 1755 році Джеймс Кук починає будувати свою кар’єру з нуля. Він служить Британській імперії, топить кораблі ворожої французької ескадри та патрулює узбережжя туманного Альбіону. Він успішно складає іспити, отримує фах стернового й добре тямить у картографії та гідрографії. Ці знання дали йому шанс доволі швидко завоювати прихильність командування військового флоту і незабаром Джеймс Кук стає капітаном корабля.

 

Семилітня війна 1756 – 1763 років стала переможною для Британців. Туманний Альбіон відвоював у французів Канаду, а Джеймс Кук безпосередньо брав участь у бойових діях на Північноамериканському фронті. Однак у цих боях він проявив себе більшою мірою як талановитий картограф. Йому вдається скласти детальну мапу річки Святого Лаврентія.

 

Після того Кук продовжує дослідження Північної Америки, складає детальну карту Ньюфаундленду, вивчає небесні тіла та явище сонячного затемнення. За таку активну дослідницьку діяльність Королівське наукове товариство відправляє Джеймса Кука вивчати води та узбережжя Тихого Океану.

 

Саме ці наукові експедиції і приведуть до загибелі професійного капітана та видатного британського вченого.

 

Але все починалося доволі успішно. Перша експедиція Джеймса Кука розпочинається 26 серпня 1768 року. Її мета – дослідити проходження Венери через сонячний диск. Цього Кук не зміг зробити, позаяк науковця підвело неточне обладнання.

 

Однак йому вдалося довести, що Нова Зеландія – це два самостійні острови, які розділені вузькою протокою. Цю протоку згодом назвали на честь самого Джеймса Кука.

 

Друга навколосвітня подорож, яка тривала із 1772 по 1775 рік стала апофеозом дослідницької кар’єри героя нашої оповіді. Він відкрив цілий ряд островів і архіпелагів в Тихому океані, довів, що у південних широтах крім Австралії та Нової Зеландії немає нових великих земель, і, отже, продовжувати пошуки в цьому напрямку та витрачати на це ресурси королівської казни, немає сенсу.

 

Ці 2 кругосвітні плавання підвищили Джеймса Кука до звання капітана 1-го рангу. З 29 лютого 1776 року він став членом Лондонського королівського товариства.

 

Джеймс Кук отримує призначення в Гринвіцьку обсерваторію, але відмовляється від престижної посади заради того, щоби відправитися у третю експедицію. Кук хоче здійснити давню наукову мрію – відшукати протоку між Атлантичним і Тихим океанами з боку Тихого океану.

На шляху через Тихий океан Кук здійснив своє головне відкриття – він відкрив Гавайські острови. Саме там у сутичках з тубільцями і загинув видатний науковець.

І хоч експедиції Джеймса Кука мали мету розширити колоніальні володіння Британської корони, та вони зробили величезний вклад у розвиток географічної науки і стали надбанням людської цивілізації. Саме із журналів Джеймса Кука європейці вперше дізналися слова «Кенгуру» і «табу». Саме Джеймс Кук відрив світові Гавайські острови, культуру місцевого населення, неймовірну красу острівних жінок а також дивовижні види спорту, якими займалися гавайці, зокрема знамените ковзання дошкою на океанських хвилях, яке ми сьогодні знаємо як серфінг.

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *