День студента. Де його шукати та коли святкувати?

З Днем студента в Україні прямо якась біда. Банально незрозуміло коли його святкувати. Відмічають його 25 січня та 17 листопада.

Самих студентів це мало хвилює, адже чим більше свят, тим більше приводів випити з друзями. Але розібратися все ж варто.

Чому 25 січня?

25 січня святкується так званий «Тетянин день». Саме тоді 1755 року імператриця Єлизавета підписала указ про заснування Московського університету.

Так, до того релігійне свято присвячене святій мучениці Тетяні Римській, якій відрубали голову в 226 році, пертворилося на світське – День студентства.

Ця дата – типовий імперський конструкт, що через Союз перекочував у незалежну Україну. Загалом нічого нового.

Символічне значення ця дата має хіба для Росії.

Чому 17 листопада?

28 жовтня 1918 року постала незалежна Чехословацька держава. 28 жовтня 1939 року празькі студенти в умовах понівеченої державності вийшли на демонстрацію якою хотіли відзначити день національної незалежності. Серед них був і студент медичного факультету Карлового університету Ян Оплетал. Німцям акція не зайшла. ЇЇ вирішили розігнати.

На Карловому майдані розпочалася стрілянина. Яна ранили в живіт. Він загинув, але став символом свободи для всіх чехів.

Його похорони переросли в нові антинімецькі демонстрації. Вони теж були розігнані. Всі чеські вищі навчальні заклади були зачинені, 1200 студентів відправили у Заксенхаузен. 17 листопада дев’ять студентів були страчені.

 

В 1941 році Міжнародна Рада Студентів проголосила цей день Міжнародним днем студента.

А чи є інші дати?

Так, звісно. Обидві дати не мають ніякого відношення до України. Перша – приурочена до заснування Московського державного університету, а друга – до демонстрацій якихось чеських студентів.

Але в історії нашої держави є не менш значні дати.

Святкування Дня студента можна приурочити до Революції на граніті. Так 2 жовтня 1990 року українські студенти вийшли на Майдан Незалежності з рядом політичних вимог. Розпочалося голодування. Акція тривала до 17 жовтня та закінчилася перемогою студентів.

Як 2 так і 17 жовтня – просто чудові дати для проведення Дня студента.

Йдучи слідами наших європейських друзів, можна відвести святу день розгону Майдану в часи Революції гідності – 30 листопада. Але ця дата кривава та й є символічною у шануванні всіх тих, хто поліг у боротьбі з режимом Віктора Януковича.

Отже, справді найкращим варіантом буде день пов’язаний саме з Революцією на граніті.

 Вадим Патик

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *