1 листопада – день коли над Львовом замайорів український стяг

1 листопада 1918 року українці наглядно показали, що Львів, ніякий не польський. Дмитро Вітовський разом з усусами не стали розводити демократію з лібералізмом та захопили владу силою.

Так постала Західноукраїнська Народна Республіка.

Виступили о 4 ранку. Головна ціль – ратуша. ЇЇ було захоплено загоном Теодора Мартинця. Всього за годину всі важливі об’єкти Львову такі, як комендатура, поліція, намісництво, радіо, були в руках українських бійців.

17 – річний Степан Паньківський підняв над ратушею український стяг. Нарешті над Містом Лева замайорів жовто – блакитний прапор.

Спротив австрійські та угорські війська не чинили (воно і зрозуміло, адже імперія впала і їм не було різниці хто візьме місто українці чи поляки). УСС спрацювали просто чудово. В підрозділі служили люди, що справді знали військову справу, згадайте лишень бої за Маківку де усуси поклали 3 тисячі росіян. Дмитро Вітовський рапортував Костю Левицькому, що Львів був взятий без втрат.

Дмитро Вітовський

Але не Львовом єдиним. Підрозділи УСС зайняли також Тернопіль, Станіслав (нині це Івано – Франківськ), Золочів, Сокаль, Коломию, Раву – Руську, Борислав, Печеніжин.

Австрійський намісник, генерал Гуйн, передав всю повноту влади в Галичині українцям і з чистою совістю, разом з адміністрацією, відбув до Відня.

Перед від’їздом він сказав слова, яким, нажаль, судилося стати пророчими:

Мені старому здається, що справа не піде так легко, як почалася. Ваші противники — це завзяті люди

Українська Національна рада оголосила:

Волею українського народу утворилася на українських землях Австро-угорської монархії Українська Держава. Найвищою державною властю Української Держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обняла владу в столичнім місті Львові і на цілій території Української Держави. Дальші зарядження видадуть цивільні і військові органи Української Національної Ради. Взивається населення до супокою і послуху сим зарядженням. Під сею умовою безперечність публичного порядку, життя й маєтку, як також заосмотрення в поживу вповні запоручається.

Меморіальна таблиця на львівській ратуші

Отак центр Західноукраїнських земель отримав українську владу, так відбувся Листопадовий чин, так була створена Українська Держава, так почалася польсько – українська війна.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *