У Львові презентували документальний фільм про порятунок євреїв у час Голокосту

У часи війни та великих потрясінь людина може бути одночасно і вбивцею і рятівником. Про це, а також про складні теми Голокосту та Геноциду говорили під час презентації анімаційного фільму «Людина з обличчям» та дискусії про Якова Сухенка – українця, який рятував євреїв під час Другої світової війни.

 

Захід відбувся у музеї «Територія Терору» та був приурочений до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.

Сам Яків Сухенко і став героєм документалки «Людина з обличчям», знятий на основі мемуарів Варвари Барац, єврейки з міста Рівного, котра разом із донькою Мірою врятувалася від загибелі завдяки допомозі Сухенка.

Фільм «Людина з обличчям» – це перш за все актуальна тема травматичного минулого. Про це складно говорити в умовах конфліктів сьогодення – пост майданної України та війни на Донбасі. Однак, на думку режисерок картини Рози Саркісян та Діани Ходячих, немає іншого виходу, як говорити про Голокост, історії якого мають лунати та витягуватися з минулого.

Яків Сухенко — один із 2 573 українців, які у час війни допомагали євреям врятуватися і удостоїлися цього звання. Реальне обличчя цієї людини можливо так ніколи й не буде встановлено, однак у моральному сенсі Яків Сухенко був “людиною з обличчям”, яка поплатилася своїм життям за порятунок інших. Фільм знято у межах реалізації проекту “Відповідальність за пам’ять” за підтримки Rosa-Luxemburg-Stiftung в Україні із коштів Міністерства закордонних справ ФРН. Cценарій, режисура Роза Саркісян і Діана Ходячих графіка, монтаж та анімація Діана Ходячих музика Олександра Малацьковська текст читають Юрій Бобров та Надія Алюнова наукові консультанти Максим Гон, Петро Долганов, Наталія Івчик. У результаті дослідження, здійсненого істориком Андрієм Усачем, було встановлено обличчя Якова Сухенка.

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту – пам’ятна дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року (Резолюція № 60/7). Відзначається щорічно — 27 січня. Саме цього дня 1945 року Радянська Армія визволила в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.

За час існування цього концтабору в ньому загинуло, за різними оцінками, від 1,5 до 2,2 млн людей. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом з 4,5 млн дорослих, стали 1,5 млн дітей.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *