Книжка політв’язня, написана через WhatsApp, здобула головну літературну премію Австралії

Бехруз Бочані, письменник, журналіст і кінорежисер, який вже більше п’яти років утримується на острові Манус в Папуа-Новій Гвінеї, отримав найпрестижнішу нагороду Австралії – Victorian Prize for Literature – за книгу «No Friend but the Mountains». Про це йдеться на офіційному сайті премії.


Нагорода у розмірі 125 тисяч австралійських доларів (близько $ 90 000) вважається найпомітнішою премією Австралії і вручається з 1985 року, пише видання Читомо. 

 

 

Сам Бочані на церемонії вручення не зміг бути присутнім. По телефону він сказав: «Я щасливий, тому що це велике досягнення для мене і всіх біженців, і це перемога проти цієї системи». Але водночас підкреслив, що його глибоко засмучують страждання, свідком яких він є на острові Манус.

 

«Сотні людей були відокремлені від своїх сімей на довгі роки», – сказав він, додавши: «Ми живемо в місці, гіршому за в’язницю».

 

Як пише Вікіпедія, Бочані втік з Ірану після того, як поліція там заарештувала кількох його колег-журналістів і здійснила напад на його офіс. 2013 року австралійський флот перехопив його човен, на якому він намагався дістатися до країни, заарештувала його і відправила на острів Манус. Окрім нього, у схожій ситуації опинилося 3000 іранських біженців.

Його книга розповідає про досвід утримання під вартою і написана протягом п’яти років за допомогою текстових повідомлень у WhatsApp, які Бочані відправляв своєму перекладачеві Оміду Тофігяну.

 

Картинки по запросу Бехруз БочаніЯк правило, тільки австралійські громадяни або постійні мешканці країни мають право на отримання цієї нагороди. Але присудження іранцеві цієї нагороди – виняток, оскільки журі й засновники премії вважають, що історія Бочані – це сучасна історія Австралії.

Під час свого ув’язнення Бочані написав статті для численних місцевих та міжнародних ЗМІ, а також отримав низку міжнародних нагород, зокрема  Amnesty International Australia, Index on Censorship (2017), нагорода імені Анни Політковської за журналістику (2018).

З історії Бочані можна провести паралелі до історії ув’язненого Олега Сенцова, який перебуває у неволі з 2014-го року. Як і Бочані, Сецов є письменником і режисером.

Нагадаємо, що минулого року Олега Сенцова відзначили премією «За свободу думки» імені Андрія Сахарова.

Також йому присудили польську премію Pro Dignitate Humana.

Фото: UNSW Newsroom

Джерело: Видання “Читомо” – Портал про культуру читання і мистецтво книговидання.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *