10 книг з історії, які варто почитати

Історичної літератури багато. Заходиш до книгарні чи гортаєш бібліотечний каталог – аж очі розбігаються. Та є на цьому 10 книг, які кожен, хто починає або вже давненько цікавиться історією України повинен як мінімум погортати. 

Книги історія

Орест Субтельний. “Україна. Історія”

Припустимо, що Ви починаєте знайомитися з українською історією, хоча у школі вчили її та все вже забули. Праця українського канадця пана Ореста  – доволі підходящий варіант. У дев’яностих на цю книгу молився ледве не кожен студент історичного факультету, а деякі випускники чисто з ностальгічних мотивів іноді перечитують даний витвір діаспорної історіографії.

На Заході книжка професора Йоркського університету в Торонто є топовим популярним виданням з історії України англійською мовою. Сам концепт викладу матеріалу – науковий, без оцих всіх міфів про «древніх арійців», «віковічне прагнення України здобути незалежність», «славних трипільців» і тому подібної пропаганди. Це в чистому вигляді – наукова спроба осмислити нашу історію, ще й написана доступною мовою.

 Тарас Чухліб «Козаки і монархи».

В українській історії тема козацтва мабуть є найбільш популярною. Ще б пак! Розповіді про козаків-захисників, які боронили рідну землю, звільняли бранців з полону турецького, били ляхів та москалів – цікаво, пізнавально, актуально.

Але це все бутерброди стереотипного узагальнення, заправлені соусом ура-патріотизму. Так, з одного боку козаки воювали за України. З іншого, варто розуміти, що вони воювали за свої соціально-економічні інтереси. Всі походи на Крим, Туреччину – це спосіб добряче підзаробити, обікравши мусульман. І заодно можна пару десятку бранців визволити.

Не подумайте що я намагаюся очорнити козацтво. Зовсім ні. Просто хочу аналізувати і вивчати це історичне явище на основі фактів, доказів. І от для цього колись прочитав книгу Тараса Чухліба «Козаки і монархи». Автор є професійним істориком, і тому він на основі документів 16-17 століття розповідає про зовнішню політику Української козацької держави та її дипломатичні стосунки з владою Речі Посполитої, Османської та Австрійської імперій, Кримського ханства, Шведського королівства, Трансільванського і Молдавського князівств, Московської держави.

Автор працював в Українських, Польских та Російських архівах, і назбирав безліч документальних свідчень ,які роблять дану працю цінною.

Тож усім, хто прагне зрозуміти козацтво, як геополітичний феномен – рекомендую цю книгу.

Патрик Оуржеднік. «Європеана»

Так саркастично про історію Європи ще ніхто не писав. Саме для цього чеський історик Патрік Оуржеднік обрав жанр художньої оповіді, який моментами плавно перетікає у есеїстику. Тут ви не знайдете хронології, зарозумілих термінів чи штампів, притаманних науковим працям більшості істориків. Це абсолютно вільний текст, читаючи який мені пощастило гарно посміятися і сказати разів зо тридцять «ВАУ! Яка ж класна книга!».

Наведу одну з моїх улюблених цитат, яка познайомить Вас зі стилем написання книги:

…Науковці винайшли ізотопи та загальну теорію відносності, за якою нічого метафізичного не було, все було тільки відносне. А коли сенегальські стрілки вперше побачили літак, то подумали, що це приручений птах , і один сенегальський вояк відрізав від мертвих коней шматки м’яса й кидав їх якомога далі від себе, щоб завести літак на манівці. А солдати носили зелені та маскувальні форми, тому що хотіли, аби їх не побачив ворог, це тоді було модерним, бо в попередніх війнах військові носили різнокольорові однострої, щоб бачити одне одного на великій відстані. А в повітрі літали дерижаблі й аероплани, і коні їх страшенно лякалися. А письменники й поети шукали спосіб, як все це найкраще виразити, й 1916-го року вигадали дадаїзм, бо навколишній світ їм здавався перевернутим догори ногами…

Тімоті Снайдер. «Криваві землі»

«Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin» – книга американського історика Тимоті Снайдера, присвячена народам, що стали жертвами найбільших тиранів ХХ століття – Йосипа Сталіна та Адольфа Гітлера.

За підрахунками автора, комуністичний та нацистський режими  разом знищили 14 мільйонів людей. Серед них – євреї, білоруси, українці, поляки, росіяни і прибалтійські народи. Тож криваві землі – Німеччина, Прибалтики, Польща, Україна, Білорусія, Росія – територія де відбувалися голокости, репресії, будувалися концтабори.

У своїй книзі автор розмірковує:

Нацистський і радянський режими перетворили людей на числа». Тому ми мусимо «знову перетворити цифри на людей. А якщо ми на це неспроможні, то Гітлер і Сталін сформували не лише наш світ, а й нашу людяність .

Тож, якщо хочете глибоко і детально вивчити гітлеризм та сталінізм – Вам до Тімоті Снайдера.

Наталя Яковенко «Вступ до історії».

Кожен одинадцятикласник, який збирається вступати на істфак, окрім підготовки до ЗНО має читати цю захопливу розповідь Наталі Яковенко. У ній авторка повідає Вам, як же саме народилася історична наука, як розвивалися історичні погляди від сивої давнини до наших днів. Професор Києво-Могилянки дасть поради молодим історикам, як опанувати цю непросту професію, і підготує їх до майбутніх наукових відкриттів. А ті люди, які не планують стати істориками, можуть просто почитати книгу, і зрозуміти в чому суть історичної науки.

Володимир В’ятрович. «Україна. Історія з грифом секретно»

фото: www.litmir.co

Цю книгу в період новорічно-різдвяних свят я подарував брату, який вчиться на історичному, а також дідусеві, що захоплюється історією. Вона дійсно варта того, щоби завернути її у обгортку і зробити презент для тієї людини, яка любить історичне чтиво.

Книженцію написав Володимир В’ятрович — екс-директор архіву Служби безпеки України, очільник Інституту Національної пам’яті.

Якщо Вас цікавить Україна у ХХ століття – то ця книга надовго витягне Вас із соціальних мереж. Тут – розсекречені таємниці про Голодомор, нові та старі міфи про Степана Бандеру, правда про «матч смерті» та Радянський «бліцкриг» 1939 року. Крім того тут можна почитати про КҐБ, ГУЛАГ та Чорнобильську катастрофу. Широкий калейдоскоп тем для найширшого кола читачів.

Брати Капранови. «Мальована історія незалежності України»

Коли син одного з авторів готувався до ЗНО, то його мучило питання: «Як же це все запам’ятати?». Саме це стало поштовхом до створення 80 сторінок коміксів, які зрозуміло, цікаво та креативно розповідають про історію України.

Два роки художники, письменники та історики пітніли над тим, аби ми могли насолоджуватися цим шедевром.

Автори коміксу, брати Капранови розповідають:

 Є в науковому середовищі таке прислів’я, що якщо ти не можеш прибиральниці за 5 хвилин пояснити, чим ти займаєшся, то ти сам не розумієш, чим ти займаєшся. І ми спробували так само підійти до історії. Це не історична праця жодним чином, ні з якого боку, це праця письменницька. Ми взяли відомі факти, просто виклали їх послідовно, так, щоб можна було зрозуміти і запам’ятати.

Цалик С. Селігей П. «Таємниці письменницьких шухляд: Детективна історія української літератури»

Вивчати історія за біографіями відомих письменників? А чом би й ні!

Детективна історія української літератури від авторів, які провели розслідування і накопали тони сенсаційних фактів про М. Бажана, М. Рильського, І. Кочергу, П. Тичину, О. Корнійчука, У. Самчука, Ю. Яновського, Остапа Вишню, О. Кундзіча, О. Гончара. Це справжня сенсація, яка відкриває перед нами темну завісу радянського літературного процесу, і змушує по-іншому дивитися на радянську повсякденність.

Тю, знайшов сокирку під лавкою! Таж увесь Київ знав, що Глущенко був розвідником» – так у 1990-і моя бабця прокоментувала сенсаційний телесюжет, у якому певний історик із документами з архівів КДБ в руках розповідав про темний бік життя великого живописця. Справді, колись «увесь Київ» знав багато чого про тогочасних «селебрітіз» – українських радянських письменників, художників, акторів, їхні любовні пригоди, стосунки між собою, з КДБ та партноменклатурою. Плітки народжувалися й кружляли всюди: від прилавків Бессарабського ринку й Центрального гастроному до фойє славетних київських театрів, від «Бродвею» (того боку Хрещатика, на якому влаштовано бульварчик) до парку Шевченка. Найцікавіше, що згодом чимало пліток виявилися чистісінькою, підтвердженою документами правдою. Старий добрий Київ, який знав так багато, потроху зникає – знавці міських легенд залишають нас

Скажу по-секрету: даний уривок із рецензії, яку було опубліковано на bukvoid.com.ua, зацікавив  мене до прочитання  цієї книги.

Віктор Суворов. «Її ім’я було Татьяна»

Радянським союзом спочатку керував Володя Ленін. Потім до влади прийшов Йосип Сталін. Коли диктатор помер, пост очільника великої імперії зайняв любитель кукурудзи та сала, українець Микита Хрущов. Що ж спочатку зробив «властилін черевиків»? Почав розвінчувати культ особи свого попередника. А чому ж так? Та бо Сталін, на кремлівських фуршетах і бенкетах завжди знущався з Микити-дурника, змушуючи його танцювати гопак, мотивуючи це тим, що Хрущов був українцем. Не виключено, що ці образи і вплинули на Микиту Сергійовича, коли той розносив в пух і прах політику і культ вже мертвого вождя.

Але не таким вже Хрущов був дурником, як може здатися на перший погляд. Історик, викривач радянських історичних концепцій Віктор Суворов пише про епоху «Хрущовської відлиги» у книзі «Її ім’я було Татьяна».

Епічні ядерні навчання на Тоцькому полігоні, ХХ з’їзд партії, протистояння із Заходом, «Кузькіка мать» та багато чого цікавого містить цей фоліант.

У книзі окрім Хрущова розповідається і про таких одіозних персонажів, як Лаврентій Берія, Георгій Маленков, Георгій Жуков. Тож, якщо Вам цікавий постсталінський період радянської історії, закулісні перипетії політичного життя – Вам сюди.

Фернан Бродель. «Матеріальна цивілізація, економіка і капіталізм, XV-XVIII ст. Структура повсякденності: можливе і неможливе»

Фернан Бродель один з небагатьох європейських науковців, який досліджує історію зовсім під іншим кутом зору. Його цікавлять не політична боротьба, палацові перевороти та хід військових дій. Він дивиться на життя європейської цивілізації крізь призму повсякденного життя та предметів, які це життя наповнюють — їжа, одяг, техніка, житло, гроші. Авторові вдається побачити помітні й малопомітні зміни в техніці, відносинах власності, символах культури, які, створивши критичну масу, привели світ до промислової революції.

Фернан описує економічні комунікації тогочасної Європи, аналізує ринкову економіку з історичної точки зору. Цікава книга, раджу!

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *