Чому переміг Зеленський: непрості відповіді на “легкі” запитання

Поки інтелектуали добирають пояснень, як Захід став успішним, чому він обганяв Китай протягом минулих століть, українцям належить винайти відповідь на своє локальне питання. Локальне, і водночас — глобальне. Що буде з країною у найближчі 5 років і чому на президентських виборах переміг Володимир Зеленський. Можна бути “порохоботом” і звинувачувати 75 % українців у недалекості, можна радіти перемозі шоумена, розпинати колишнього гаранта, готуючи йому дорогу в Ростов чи на іспанську віллу. Але ні та, ні інша дія не зробить нас кращими.


Нам давно пора стати кращими, ніж ми є. Бо інакше українці просто зникнуть з політичних і культурних мап. Бо інакше нас просто змете безжальна “сука” історія й ніхто не заплаче, ніхто не згадає.

Як стати кращими? Перш-за все — визнати свою відсталість. Друге — зрозуміти, що ми не є центром всесвіту і фортеця нашого націоналізму не врятує нас від нових викликів. Глобальних викликів, з якими наодинці не впорається жодна нація планети.

Метафора “фортеці націоналізму” — не моя теза. Її сказав історик Ювал Ной Харарі, чию книгу “21 урок для 21 століття” раджу прочитати всім, хто хоче зрозуміти куди рухається світ, й зрештою — чому переміг Володимир Зеленський.

Йон Гнарр, Дональд Трамп, Емманюель Макрон. Чому перемагають політики, на яких ніхто не ставить? Згадайте якою впевненістю ми жили, коли 2016 року на виборах у США Гіларі Клінтон змагалася зі своїм рудочубим опонентом. Певність, що дружина містера Білла здобуде трон глави держави була такою ж очевидною, як перемога мадридського “Реалу” над амстердамським “Аяксом” в одній восьмій цьогорічної Ліги чемпіонів. Самі знаєте, хто переміг і там, і там.

Жоден політик, жодна ідеологія чи партія не дають відповідей на абсолютно нові питання та проблеми, перед якими опинилося ВСЕ людство.

Загроза ядерного удару.
Глобальне потепління.
Міграція.
Екологічна криза.
Війна і мир.

До цього списку додається ще й непотрібність людини, як робочої сили. Роботи й алгоритми незабаром можуть забрати у нас наші останні півставки та нуль двадцять п’ять.

Дональд Трамп будує стіну з Мексикою, бо мігранти буцімто забирають робочі місця. Але він не будує нічого поблизу кремнієвої долини, де винаходять технології та алгоритми.

Прихильники Петра Порошенка заочно звинувачують Зеленського та його електорат у розвалі країни, хоча за своїми коментарями, негативом та чорним піаром самі ж не помічають, як руйнують і без того крихкий фундамент нашої єдності.

Питання, які постали перед Україною — це і війна, і мир, екологічна криза, глобальне потепління, міграція та робочі місця.

Такі ж питання постали й перед США, Францією, Великобританією та цілою Західною цивілізацією.

І поки немає відповідей на ці запитання. Жоден лібералізм, націоналізм, комунізм, фашизм та будь-який інший ізм не ліквідовує ядерні боєголовки, не зменшує викидів у атмосферу та не закінчує війну на Донбасі, Сирії й теракти Ісламської держави.

Тому й перемагає Зеленський. Тому перемагає Трамп. Бо люди хочуть простих відповідей на складні запитання.

Але так не буває.

Бо жодна стара політична система не може впоратися з новими викликами.

І поки Китай готується повернути свою могутність, обігнати Захід і знову бути номером один, поки Росія у своїх мавзолеях-лабораторіях схрещує більшовизм та православ’я, поки Ісламська держава готує новий теракт, ми продовжуємо сперечатися про Зеленського й Порошенка, не розуміючи: не про те сперечаємось, зовсім і зовсім не про те.

Ніщо не заважатиме зберігати свою національну ідентичність та боротися з глобальними проблемами. Так само, як ніщо не заважає знати українську мову та володіти англійською.

Ми звикли мислити дихотомічно: або чорне, або біле. Але такий спосіб думання — програшний. І ми програли вже тоді, коли почали обирати між глобалізацією та націоналізмом. Проте, це був тільки перши тайм. Є можливість перемогти у другому. Головне зрозуміти: наскільки все глобально, наскільки все — національно.

Роман Коржик

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *