
Українські експерти розробили революційну реформу системи мобілізації
Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA представила концепцію часткової військової служби, яка може кардинально змінити підхід до мобілізації в Україні. Проєкт розроблено на основі математичного моделювання та соціологічних досліджень, враховуючи умови коли частина українських громадян опинилася в опозиції до чинної системи мобілізації.
Публікуємо прес-реліз презентації.
“Маємо негативний зворотний зв’язок між складністю військової служби і мобілізацією – що складніша служба, то складніше знайти людей, готових добровільно мобілізуватися. З наявним підходом примусової мобілізації розірвати цей негативний зворотний зв’язок неможливо”, – пояснює Ph.D з прикладної математики Олександр Іванов, автор математичної моделі реформи.
За його словами, модель демонструє, що при існуючій системі оптимальною стратегією для громадян є ухилення від служби. Натомість запропонована реформа створює умови, за яких добровільна мобілізація стає вигідною для обох сторін.
“Наша команда з вересня 2024 року попереджала про критичні ризики в системі мобілізації. Те, що відбувається зараз – це не просто криза довіри, це системний колапс, який вимагає нестандартних рішень. Саме тому ми на майданчику Українського безпекового клубу об’єднали зусилля математиків, соціологів та безпекових експертів для розробки цієї реформи”, – зазначає керівник InfoLight.UA Юрій Гончаренко.
“Часу на роздуми в держави не лишилося. Є робоча модель, яка підтверджена математичним апаратом, соціологами та прямим опитуванням людей, що уникають мобілізації. Хтось може запропонувати щось краще?” – наголошує Олександр Іванов.
Концепція передбачає, що військовослужбовці проводитимуть в силах оборони 25-30% свого часу, а решту – в цивільному житті. Наприклад, 2-3 місяці служби змінюватимуться 6 місяцями цивільного життя. Це дозволить зберегти економічну активність громадян та забезпечити регулярну ротацію військ.
Соціологічні дослідження підтверджують потенціал реформи – за даними Active Group, 34.2% українців готові добровільно мобілізуватися за такої моделі. Це особливо важливо в умовах, коли, за даними InfoLight.UA, з вересня 2024 року спостерігається небезпечна тенденція переходу від ненасильницького спротиву до застосування зброї в конфліктах навколо мобілізації.
“Запропонована реформа системи мобілізації має ряд суттєвих переваг. Військовослужбовці не випадають з економічного та особистого життя, зберігаючи можливість працювати та виховувати дітей. Система дозволяє значно збільшити кількість підготовлених військових, забезпечити регулярну ротацію та знизити соціальну напругу”, – підкреслює Олександр Іванов.
За його оцінками, для переведення більшості сил оборони на часткову мобілізацію можна буде залучити близько 3 мільйонів громадян. “Це амбітне завдання, але воно відповідає на виклик з боку росії щодо готовності до довгої війни та швидше за все унеможливить нові атаки на Україну у випадку укладення перемир’я”, – зазначає експерт.
Впровадження реформи пропонується почати з пілотного проєкту в 1-2 бригадах для відпрацювання механізмів та налагодження процесів. Це особливо актуально в умовах поточного колапсу державного управління у сфері мобілізації та загрозливої хаотизації процесів.
На думку голови ГО «Ветерани оборони» Олексія Івашина, корені проблем з мобілізацією з’явилися задовго до початку війни. Швидка деконструкція старої мобілізаційної системи радянського типу почалася ще у 2010 році, коли було прийнято рішення про перехід ЗСУ на виключно контрактну основу. «Якщо говорити про сьогодення, то проблема мобілізації є комплексною – в її основі лежить соціальна несправедливість стосовно воїнів та ветеранів. Проблеми з отриманням бойових виплат, переведенням, оформленням документів з інвалідності, численні порушення під час процесу мобілізації – подібні приклади знає кожен з нас», – зазначив Івашин.
Довідка: Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA створена в травні 2022 року як волонтерська ініціатива. З жовтня того ж року отримала інституційну підтримку Фонду Ганнса Зайделя в Україні. Група співпрацює з Силами безпеки та оборони України, має кілька відзнак. В роботі використовуються найбільш сучасні інструменти та методики, включаючи штучний інтелект для відстеження зловмисних наративів. З листопада 2024 року експерти команди є учасниками Українського безпекового клубу. Презентоване дослідження проведено за його організаційної підтримки.
Post a comment