Толкін і метал: музика, створена під впливом світу Середзем’я

Ім’я Дж. Р. Р. Толкіна займає чільне місце не лише у світі фентезі, а й у літературі та мистецтві в цілому. Світ, створений Толкіном, відображається у роботах безлічі митців. “Володар перснів”, “Сильмариліон”, “Гобіт” та інші твори Толкіна стали початком для пісень, ігор, фільмів та книг.

Усі композиції, які були створені під впливом творів Толкіна, перелічити буде важко, оскільки їх дуже багато. Існує навіть сайт Tolkien Music, на якому зібрано усю музику, що відноситься до світу Середзем’я. Також існує умовний піджанр, який називають Tolkien metal, – метал-музика, що має відношення до творчості Толкіна. Тому серед музики, що орієнтується на світ Середзем’я, виділяємо важку музику, оскільки дуже багато гуртів починались з цих творів.

Топ-5 метал-гуртів, які опираються на творчість Дж. Р. Р. Толкіна:

 • Summoning – австрійська black- / sympho-black група. Саме з цієї групи варто почати топ, оскільки більшість їхньої творчості, якщо не уся, базується на легендаріумі Толкіна. Перший альбом, випущений у 1995 році, носив назву Lugburz (назва фортеці Саурона у трилогії Володар Перснів). Наступні альбоми групи також носили назви, взяті із світу Середзем’я, наповнення альбому також опиралось на твори Толкіна. Деякі композиції виконувались Чорною Говіркою та Квенья (одна з ельфійських мов). Це перший гурт, який одразу асоціюється із творчістю Толкіна.

  пісня Flight of the Nazgul з альбому Lugburz (1995)

 • Burzum –  легендарний black-metal і dark ambient проект, створений норвезьким музикантом та письменником Варґом Вікернесом. Власне слово “burzum” на Чорній Говірці, мові орків, яку вигадав Толкін, означає “темрява”. У другому студійному альбомі Burzum Det som engang var (з норвезької Те, що одного разу було) є композиція En ring til aa herske (з норвезької Один перстень, щоб правити), яка відсилає до Володаря Перснів.
Обкладинка альбому / 1993

 

 • Blind Guardian – шостий студійний альбом німецьких power- / speed- металістів під назвою Nightfall in Middle-Earth (1998) цілком побудований на книзі Сильмариліон. Альбом вважається найбільш успішним за всю історію групи. Більше того, журнал Metal Hammer включив цей альбом у топ-200 кращих альбомів усіх часів. Концепція альбому будується на різних частинах книги. На обкладинці альбому зображено один із головних сюжетів книги: ельфійка Лютіен танцює перед темним володарем Мелькором, в той час як її коханий в образі вовка, Берен, намагається викрасти Сильмарил, чарівний кристал, з корони володаря.

пісня Into the Storm з альбому Nightfall in Middle-Earth

 

 • Isengard – сольний black- / folk-metal проект Фенріза, ударника норвезької групи Darkthrone, створений 1989 року. Названий в честь одноіменної фортеці Ізенгард, однієї із найважливіших у Середзем’ї. В логотипі проекту використано зображення Турінгветіль (англ. Thuringwethil), кажана-вампіра із книги Сильмариліон. Творчість проекту також заснована на світі Толкіна. На даний момент не функціонує.

  останній студійний альбом Isengard

 • Battlelore – англомовна група із Фінляндії, створена 1999 року. Стиль групи не вкладається в рамки одного жанру: вони поєднують sympho-metal, epic-metal, power-metal і folk-metal. Темою усіх пісень групи є творчість Толкіна.

  перший студійний альбом групи Battlelore

Більше метал-груп, які грають Tolkien metal можна переглянути у списку Last.fm

Уся музика, що відноситься до світу Середзем’я на сайті Tolkien Music

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *