Між святістю та гріховністю: аналіз образів у пісні «Teresa&Maria» для Євробачення-2024

Уже 3 лютого ми дізнаємося, хто представить Україну на Євробаченні-2024. Що ближче ця подія, то на більше суперечок можна натрапити в інфопросторі. 11 січня учасники Нацвідбору презентували свої треки для пісенного конкурсу. Однією з них стала пісня Jerry Heil та Alyona Alyona «Teresa&Maria», яка одразу ж «зловила» шквал критики. Чому деякі користувачі хейтять цей трек, і зрештою що це: помилка авторок пісні чи замовна антиреклама? Спробуємо розібратися в цьому матеріалі.

Фото; скриншоти з тіктоку

Розпочнемо власне з дискусійного моменту треку, а це: «Але в небі є святі, їх ноги бачили цю землю… З нами Мама Тереза і Діва Марія». Несхвальні коментарі пов’язні з тим, що Терезу називають святою та згадують поруч з ім’ям Діви Марії.

Фото: Terry Fincher / Hulton Archive

 

Хто така Мати Тереза і чому її вважають суперечливою особистістю?

Справжнє ім’я Матері Терези Аньєза (або Аґнес) Ґондже Бояджіу. З підліткового віку її цікавило релігійне життя, а з настанням повноліття вона покинула рідну домівку і вступила до місіонерської організації. Згодом Аньєза опинилася в Індії, де з часом стала монахинею монастиря Дарджілінг у Гімалаях.

Через деякий час жінка вирішила прийняти обітницю черниці, а для цього їй потрібне було нове ім’я. Вибір Аньєзи зупинився на імені Тереза на честь Терези з Лізьє, покровительки місіонерів. Так і з’явилася відома чи не кожному Мати Тереза.  

Монахиню турбувала бідність, що її оточувала, тож з 1948-го вона почала працювати серед нужденних. Згодом Мати Тереза відкрила перший прихисток для людей, що помирали. Усі, хто потрапляли туди, могли отримати безкоштовну медичну допомогу та померти згідно з приписами їхньої віри. 

Померла черниця 1997 року. Одразу після смерті Папа Іван Павло ІІ зарахував її до лику блаженних, навіть без дотримання необхідного п’ятирічного очікування, прийнятого в католицизмі. 2007 року Матір Терезу канонізували та визнали святою. 

 

Критика діяльності Матері Терези

Ще за життя Терезу критикували, а її діяльність вважали не такою однозначно позитивною, як здається на перший погляд. Існують свідчення колишніх працівників «будинків для вмираючих», які часто згадували про відсутність необхідної медичної допомоги та антисанітарію (наприклад, шприци, ймовріно, використовували повторно, просто промиваючи під проточною водою). Критикували її і за те, що вона нібито зумисне не надавала необхідної допомогти, бо вірила, що страждання зближує людей з Ісусом.

Суперечки викликала і промова Терези на церемонії вручення Нобелівської премії, де вона назвала аборти «найбільшою загрозою миру в усьому світі», а також засуджувала розлучення та використання протизаплідних засобів. Хоча вже за рік, коли розривали свій шлюб принц Чарльз та принцеса Діана, черниця схвалювала це рішення. Також Матір Тереза підтримувала примусову стерилізацію бідних. Така суперечливість поглядів викликала шквал критики, її звинувачували в різному ставленні до бідних та багатих. 

 

Так чи інакше, суперечливість образу Матері Терези підігріла інтерес до треку Jerry Heil та Alyona Alyona. Деякі користувачі активно обговорюють пісню, дискутують між собою щодо доцільності використання образу саме цієї особистості та цим самим роблять трек ще популярнішим. 

Фото: соцмережі виконавиць

 

Що кажуть самі зірки про критику пісні?

Співачки стверджують, що вони провели детальне розслідування з цієї теми і дійшли багатьох висновків. Jerry Heil наголосила, що українці неправильно зрозуміли зміст треку.

«Це ж не пісня про Матір Терезу, не біографічна композиція. Образ Матері Терези використовується як символ. Якщо ви когось називаєте Матір’ю Терезою, то що маєте на увазі? Що це дуже добра і сердечна людина», ‒ розповіла Jerry Heil  в ефірі на «Радіо Промінь».

Аlyona Аlyona додала, що інформація в іноземних джерелах відрізняється від тієї, що ми бачимо. Виконавиця порівняла сучасних волонтерів з Матір’ю Терезою.

«Я сама дуже глибоко після всього ознайомилася з цим питанням. Виявилося, що критику Матері Терези розкручувала взагалі Індія з релігійних питань, навіть більше політичних. Але Матір Тереза робила багато добра на благодійних засадах, вела аскетичний спосіб життя, як більшість наших зараз волонтерів. Вони ж так само є символом добра. Ми всі – Мати Тереза, хто без грошей, без нічого, хто робив щось важливе просто тому, що ми бажали перемоги. Так, як вона бажала, щоб люди жили, не вмирали. От і все», наголосила реперка.

Як реагують іноземці на пісню «Teresa&Maria»?

Більшість іноземців відзначають те, як їм подобається звучання української мови та «західного» акценту. Також іноземні оглядачі  звертають увагу на уривки англійської, зазначаючи, що вони допомагають зрозуміти зміст пісні. Сильними вважають біт і мелодію, що робить трек потужним. Проте громадяни інших країн часто не розуміють чи релігійна це пісня та що означає поєднання Матері Терези та Діви Марії.

@jerryheil #duet with @Альона Альона THANK YOU FOR REACTING TO OUR SONG???? Європа реагує на нашу пісню! #alyonaalyona ♬ Teresa & Maria – alyona alyona & Jerry Heil

Що буде, якщо Jerry Heil й Alyona Alyona переможуть в Нацвідборі?

Варто зауважити, що над піснею-переможницею працює велика команда. Часто наші пісні у фіналі Нацвідборів і на сцені Євробачення звучали дещо по-різному, адже перед пісенним конкурсом їх доопрацьовують. 

Наприклад, минулого року в Нацвідборі переміг гурт «TVORCHI» і оригінальна пісня була повністю англомовною, а на сцені Євробачення-2023 зʼявилася невелика українська вставка: «Незважаючи на біль, я продовжую свій біль». Тож є можливість, що в разі перемоги Jerry Heil та Alyona Alyona на пісню очікуватимуть зміни. Теоретично образ Терези можуть замінити на інший, проте як буде на практиці вирішать авторки та мовник в разі перемоги виконавиць.

 

Авторка матеріалу ‒ Вікторія Рудзінська

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *