Віра Холодна – зірка німого кіно
Дівчина з Полтави стала кінозіркою. Зачувши ці слова, містяни мабуть би побігли вмикати блакитні екрани, і переглядати фільми за участю місцевої знаменитості. Її б обговорювали у кав’ярнях та маршрутках, про не ї би писали місцеві газети й інтернет ЗМІ.
Сто років тому про зірковість Віри Холодної у Полтаві чули хіба що турбо-прогресивні інтелігенти. Та за 600 кілометрів від міста над Ворсклою, жартівники-одесити буквально вишиковувалися у чергу, щоби взяти автограф у молодої красуні, яка зводила з розуму чоловіків, проте залишалася вірною одному-єдиному…
З Полтави у Москву
Віра Холодна, в честь якої тепер названо один із провулків духовної столиці (колишній провулок Ногіна) народилася в Полтаві у сім’ї заможних поміщиків Левченків. Батьки балували маленьку донечку гарними сукнями, смачними стравами та люблячи називали дівчинку галушкою, через її несамовиту пристрасть до полтавського делікатесу. Проте ці батьківські пестощі не розбалували дівчинку. Коли родина переїхала до Москви, батько неодноразово помічав як її сестри безтурботно бавилися в кімнаті, ходили кататися на ковзанах та галасували московськими провулками, а Віра сиділа й читала книги. Це непокоїло рідних дівчинки. З часом батько, думаючи, що Віра має повністю посмакувати безтурботним дитинством, почав цілеспрямовано відривати доньку від книг. Вона мала супроводжувати молодших сестричок під час прогулянок, водити їх у нові та цікаві місця. Так одного дня Віра Левченко потрапила у кінотеатр.
Однак, дівчинці спочатку не сподобалося кіно. Гра актрис бачилася їй якоюсь неприродньою. Тоді вона подумала, що кіно ніколи не зможе конкурувати з театром, і поринула у мрії стати справжньою акторкою живої сцени.
Розбиті мрії
До Москви з Петербургу приїхала відома тогочасна актриса Віра Комісаржевська. Гра мисткині захопила юну дівчину. Але в той же час вона зрозуміла, що не зможе стати такою, як ця відома акторка. Мрії про велику сцену, кришталевим бокалом розбилися об холодний камінь зневіри.
Віра Холодна плакала, і давала собі клятву, що ніколи в житті не буде грати у театрі.
Та це була не перша розбита мрія дівчини. За кілька років перед тим вона змушена була покинути школу балетного мистецтва. Бабуся Віри Левченко була рішуче налаштована проти шкідливого для здоров’я та безперспективного заняття онуки. Все, що лишалося – вчитися у приватній школі та закінчувати її.
Випускний вечір Віри Левченко. Про такі дні говорять – знакова подія в житті, перехід у доросле життя. Воно, звісно так, але цей день став визначним для дівчини у іншому сенсі. На вечірці вона познайомилася з Володимиром Холодним – юристом, автогонщиком, видавцем, літературознавцем. Потім він запросив Віру в кіно. Закохані дивилися німий фільм, і схоже дівчина вже й забула про своє перше дитяче враження від кінематографу. Вона наче вперше поринула у той чорно-білий світ живих фотографій, і згодом полюбила модерне мистецтво.
Прийде час, й Віра захоче спробувати свої сили на кіносцені, однак ревнивий чоловік буде проти бажання дружини.
Ваза розбитих мрій ніяк не могли склеїтися.
Перша Світова
Віра Холодна народила доньку. Під час пологів лікарі попередили подружжя, що народження другої дитини може бути небезпечно для життя Віри. Потім її родина всиновила ще одну дитину. Молода полтавка поринули у повсякденне життя сімейного побуту. Чоловік хотів бачити Віру дбайливою господинею, люблячою матір’ю, вірною дружиною. Але спокійне та розмірене життя перервала війна. Володимири Холодний пішов на фронт, а його дружина залишилася вдома з дітьми та батьками.
Можливо саме війна дала їй дорогу в кіно. Віра не мала грошей, аби прогодувати родину, і саме тому мусила шукати роботу. От тоді вона й вирішила спробувати свої сили у кінематографі.
На першому прослуховуванні режисер Володимир Гардін не побачив особливого таланту у Вірі Холодній. Та це не закрило її дорогу на екрани. Наполеглива праця, і вже незабаром вона отримує епізодичну роль у картині «Анна Кареніна». Звісно, це була не екранізація від «ВВС», тай Віра грала не так, як Анджеліна Джолі, але ж і кіно тоді було не таким технічним та касовим, як зараз.
Однак за пів року все змінилося. Холодна отримує головну роль у фільмі режисера Бауера. Вона так і не стала професійною акторкою, але це тільки пішло на користь. Природна краса, щирість у грі швидко зробили пані Віру популярною та упізнаваною героїнею екранів.
Шлях до зірок
Фільми за участю Віри Холодної збирали аншлаги. Люди в буквальному сенсі виламували двері кінотеатрів, в бажання якомога швидше вмоститися на свої місця, і насолоджуватися нехай і не професійною за тогочасними стандартами, проте такою прекрасною і щирою грою молодої акторки-красуні.
1916 році фірма «Ханжонков и Ко» підписує з Вірою Холодною контракт. Кожні три тижні студію випускала новий фільм. Популярність картини визначалася одним фактором – чи у фільмі Віра Холодна.
Популярність Віри росте, не мов гриби після дощу. Вона вливається в коло світських тусівок. Письменники Іван Бунін та Олексій Толстой, композитор Олександр Вертинський. Останній навіть присвятив для неї наступні рядки:
Але все це раптово закінчилося. Віра приїздить до Одеси на гастролі та зйомки.
Актриса взяла участь у благодійному концерті на користь театральних художників Одеси. У холоднючій залі глядачі сиділи в шубах, актори виступали у легеньких сценічних строях. Застудившись, Віра за-хворіла на «іспанку». Ця пошесть на той час викосила в Європі кілька мільйонів люду. Додалося й запалення легенів. За два тижні, хоч нею опікувалися кращі лікарі Одеси, Віра Холодна померла — о пів на восьму вечора 16 лютого 1919 року, – пише дослідник біографії Віри Холодної Володимир Бурбан.
Однак, серед істориків побутують різні версії стосовно смерті Віри Холодної. Одні говорять і пишуть, що акторку отруїли. Мовляв, працювала на ворожу розвідку, зливала цінну інформацію. Цей варіант має навіть доказову базу: перед похороном на обличчя Віри було нанесено багато гриму. Можливо, щоби приховати сліди від понівеченого отрутою личка.
Є ще одна фантастична версія. Віра інсценувала свою смерть, змінила ім’я та переїхала жити до Франції, де займалася улюбленою справою – знімалася у кіно.
Роман Коржик
Інфографіка: Рузанна Давітян, tribuna.pl.ua
Post a comment