Кращий фільм року. 5 фактів про переможця Оскара-2019 – Зелену книгу Пітера Фареллі

В ніч з 24 на 25 лютого в Лос-Анджелесі пройшла 91-а церемонія вручення найпрестижнішої кінонагороди світу – премії Оскар. Цьогоріч кращим фільмом була визнана Зелена книга Пітера Фареллі.


В цілому Зелена книга – драматична історія про проблему расизму в Америці 60-х років – за вечір отримала три статуетки від Американської кіноакадемії: виконавець ролі Дона Ширлі Махершала Алі отримав Оскар як Кращий актор другого плану, а також нагорода дісталася творцям за Кращий оригінальний сценарій.

Пітер Фареллі

Пітер Фареллі / Фото: EPA

НВ STYLE зібрав цікаві факти про оскароносну стрічку режисера Пітера Фареллі Зелена книга.

1.

Реальна історія

Фільм Фареллі заснований на подіях, які відбувалися насправді. Більш того, співавтором сценарію став син одного з головних героїв – Тоні Базіки, образ якого блискуче втілив Вігго Мортенсен, який набрав кілька кілограмів. Роль американського музиканта-віртуоза та композитора Дона Ширлі зіграв Махершала Алі, чию гру академіки окремо відзначили Оскаром.

Надзвичайно освічений і талановитий Ширлі в 60-х роках вирушив у кілька концертних турів півднем США, вважаючи, що зможе своїми виступами змінити ставлення до темношкірих. В якості водія та охоронця він найняв вишибалу з нью-йоркського клубу Тоні Валлелонга. Будучи абсолютно різними, Тоні і Дон подружилися в подорожі й залишалися друзями до смерті обох в 2013 році.

via GIPHY

via GIPHY

2.

Підготовка до ролей

Крім набору додаткової ваги, щоб більше бути схожим на свого персонажа, Мортенсен вивчав всі деталі характеру свого героя. «Я привів [Мортенсена] в мою сім’ю, і він балакав з нами, – розповідав Нік Валлелонга. – Ми їли в будинку мого брата. Ми їли в будинку мого дядька. У нього були аудіозаписи мого батька, відео мого батька».

Актриса Лінда Карделліні, яка грала Долорес Валлелонга – дружину Тоні та мати Ніка, в кадрі носила справжні прикраси її персонажа, включаючи її обручку.

Махершала Алі не мав такого реального контакту з сім’єю Дона Ширлі. «У мене був документальний фільм, де я його бачив, про Карнегі-Хол, – говорив Алі. – Також є записи, яким близько 25 років, де говорить Тоні Валлелонга. Тому він, як і личить власникові Оскара, «просто витягнув і зібрав все, що міг».

via GIPHY

3.

Протест родичів Дона Ширлі

Незважаючи на те, що рідня великого піаніста не брала участі в підготовці до зйомок фільму (хоча на кінофестивалі в Торонто Нік Валлелонга повідомив, що брав інтерв’ю у сім’ї Ширлі перш, ніж зробити фільм), після виходу стрічки на великі екрани вони заявили, що в ній є неправдиві моменти. У листопаді Моріс Ширлі, брат доктора Ширлі, опублікував різке послання, в якому розкритикував безліч фактів з Зеленої книги.

Деякі з відхилених епізодів здаються незначними: «У мого брата ніколи не було темно-синього Cadillac, це завжди був чорний лімузин». Однак інші здаються дуже важливими: наприклад, за словами Моріса, геніальний піаніст не був відрізаний від своєї сім’ї, як показується у фільмі. Також брат стверджує, що Базіка та Ширлі ніколи не були друзями. «Мій брат ніколи не вважав Тоні своїм «другом», – написав Моріс. – Він був співробітником, його шофером (який не хотів носити форму і кепку). Ось чому контекст і нюанс так важливі. Той факт, що успішний, заможний чорний артист найняв прислугу, яка не була схожа на нього, не повинен бути втрачений при перекладі».

via GIPHY

4.

Слабкі касові збори, але багато нагород

Успіх Зеленої книги був спокійним й інтелігентним, як її головний герой Дон Ширлі. Після прем’єри фільм не став миттєвим хітом – його касові збори зростали повільно, але стійко. З початком сезону кінонагород про роботу Фареллі стали говорити більше. Так, Зелена книга удостоїлася п’яти номінацій на Золотий глобус, Національна рада кінокритиків назвала її найкращою картиною року, а Американський інститут кінематографії поставив її в десятку кращих фільмів року.

 

via GIPHY

5.

Своєчасний соціальний меседж

«Є багато історій про расизм, які були розказані, розповідаються і повинні бути розказані, – говорив Нік Валлелонга в одному з інтерв’ю. – Це сталося з моїм батьком». Багато критиків відзначали, що запорука успіху Зеленої книги криється в своєчасності її появи. Зараз, коли багато американців незадоволені політикою адміністрації президента Дональда Трампа і звинувачують його в розпалюванні нетерпимості, картина Фареллі виявилася дуже актуальною.

У цьому сенсі дуже сильним є епізод, коли Ширлі вдається до допомоги генерального прокурора, брата президента Роберта Ф. Кеннеді, щоб витягнути його й Тоні Базіку з в’язниці.

via GIPHY

via GIPHY

Читайте також: Оскар 2019. Як проходила 91-а церемонія вручення премій

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *