
Японські острови до японців
Цікаво, але сучасні японці не являються корінним населенням островів. Вони почали пересилятися на свою сучасну землю в І тисячолітті до нашої ери, а першу державу створили в IІІ ст..
Справді корінне населення архіпелагу – австронезійські племена айнів, хато та кумасо, що відносилися до культури Дзьомон.

Айни, 1904 рік.
Мабуть найцікавішим народом були айни.
За версією етнографа Льва Штенберга вони є австронезійцями (народи Південно – Східної Азії). Інші теорії походження відносять це плем’я до палеоазійських народностей (корінне населення Східного Сибіру) та, навіть, до європеоїдів.
На території Японського архіпелагу айни з’явилися ще за 13 тисяч років до нашої ери, в часи неоліту (культура Дзьомон). Вони населяли острів Хоккайдо, Курильські острови та Сахалін.
Від сучасного населення Японії вони відрізнялися справді вражаюче: носили довгі бороди та вуса і не мали, властивого монголоїдам, епікантуса (складка біля верхнього кутика ока, що прикриває слізне м’ясце та створює ефект розкосості ока).
Влітку айни носили пов’язки на стегнах. Вони не знали землеробства та займалися полюванням, риболовлею і збиральництвом. Через це в них не існувало великих поселень. Крім того, між ними не було єдності. Найбільшою соціальною структурою в яку об’єднувалися айни була локальна група – утар (люди, які жили в одному поселенні).
В І тисячолітті до н.е. на острови починають прибувати предки сучасних японців (можливо з Корейського півострову), які в ІІІ столітті створили власну державу – Ямато.
Між ними та айнами відбувалися постійні конфлікти. В хроніках племена айнів часто називали «емісі», характеризуючи як жорстоких варварів. В хроніці VIII ст.. «Ніхон Сьокі» говориться, що вони пили сиру кров, жили взимку в печерах, а влітку в гніздах, часто переходили кордон і займалися грабежами. Загалом, такі собі стереотипні варвари.
Японці вели постійні війни з цими племенами. Саме з тих загонів, що захищали кордони Ямато і виріс майбутній стан самураїв. Зрештою полководець Такеда Набухіро в XV ст.. зміг висадитись на Хоккайдо і підкорити його.
Згодом айни підіймали ще декілька повстань до яких долучались і бідні японські селяни, але незалежність здобути так і не змогли.
Варто зазначити, що айни, як етнос, існують і досі. В Японії їх проживає близько 25 тисяч.
Іншим автохтонним племенем були кумасо. Про них відомо значно менше ніж про айнів. Воно і не дивно, адже вони зникли ще в VIIІ столітті. Жили на півдні острова Кюсю, воювали з японцями.
На Кюсю жив також народ хаято, що був асимільований японцями приблизно в ті ж часи.
А на островах Рюкю живе народ, який називається рюкюсці. Зараз це найбільша національна меншина Японії. Всього їх близько 1,5 мільйона.
В Середньовіччі в них була своя державність. Більше того, їхнє королівство існувало до 1879 року і було васалом Японії.

Заняття карате поблизу замку Сюрі. Саме на острові Окінава (архіпелаг Рюкю) з’явилося це бойове мистецтво. 1938 рік.
Вадим Патик
Post a comment