Якою була перша канатна дорога у Львові понад 120 років тому (фото)

Останні кілька років у Львові тільки і йдеться про те, щоб збудувати канатну дорогу. Але мало хто знає, що канатна дорога у Львові вже була – у 1894 році.


5 червня 1894 року, на площі близько 50 га, розташованій на верхній терасі мальовничого Стрийського парку, розпочала свою роботу Загальна Крайова виставка, приурочена до 100 річниці повстання Тадеуша Костюшка – найбільша атракція за всю історію Галичини.

За підрахунками, аби повністю оглянути територію виставки, секції і відділи, палаци, павільйони, кав’ярні та цукерні тощо, потрібно було витратити тиждень часу.

Рекламний плакат Загальної виставки Крайової у Львові, 1894 рік Фото: photo-lviv.in.ua

Загальна сума коштів на організацію Загальної Крайової виставки 1894 р. склала близько 600 тисяч злотих. На території виставки розплановано, збудовано та облаштовано найкращими фахівцями 130 павільонів, згідно зі спеціалізацією, виставка поділялася на 33 секції.

Головна брама виставки Крайової від нин. вулиці У.Самчука

Лише освітлення обійшлося організаторам події у 80 тисяч гульденів, у той час як спорудження найрозкішнішого павільйону мистецтв – усього у 60 тисяч.

7 вересня 1894 року Загальну Крайову виставку відвідала монарша особа – її опікун імператор Франц Йосиф I.

Кінцева трамвайної лінії Вокзал-Виставка. Фото 1894 року

В каталозі виставки описано близько 2 870 позицій, серед яких перелічено вироби, устаткування та інші матеріали, пов’язані з веденням сільського господарства, різного роду промислами або діяльністю промислових чи дрібних підприємств.

Стовбури під сваї і для будівництва павільйонів виставки. Фото до 1894 року

Мистецтво на виставці представляли близько 800 експонатів, дві тематичні групи на виставці та 4 спеціалізовані павільйони.

Урочисте відкриття виставки 5 червня 1894 року

Канатна дорога, що функціонувала протягом першого місяця роботи виставки, рухалась за допомогою газового мотору із швидкісю 1.3 м./сек., долала близько 200 м.

Канатна дорога на газовому двигуні. Фото 1894 року

Кругла мурована споруда водонапірної вежі загальною площею 99, 58 кв. м збудована з каменю та цегли у вигляді середньовічної башти, вона була однією з оздоб Крайової виставки.

Павільйон промисловості на виставці Крайовій. Фото 1894 року

На території нафтового відділу виставки демонструвалась система канадського машинного буріння, протягом 8 днів було пробито свердловину глибиною 501 метр.

Загальна панорама виставки. Фото 1894 року

Один з найкращих павільйонів – Палац промисловості мав площу 5 985 кв.м та висоту центральної бані 32 метри.

Павільйон багатств графа Романа Потоцького на виставці. Фото 1894 року

Ефектний світло-музичний фонтан був споруджений у центрі головної площі Загальної крайової виставки 1894 року. Загалом фонтан складався з 11 груп трубок, з яких водні струмені піднімалися на різну висоту і підсвічувалися різнокольоровими лампами у супроводі музики. Площу освітлювали 102 лампи (12 амперів) та 1500 жарівок, фонтан працював від 9-ої години вечора.

Від 5 червня по 16 грудня 1894 року Загальну виставку Крайову у Львові відвідали 1 146 329 особи.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *