Вся історія УПА за дві хвилини (відео)

Коротке відео, яке оприлюднив Twitter видання “Радіо Свобода” розповідає про історію УПА за дві хвилини.


Відомо, що УПА створена у 1942 році як збройне крило Організації українських націоналістів (ОУН). Вона боролася проти двох тоталітарних держав. У 1944 році до складу УПА входило близько 40 тисяч бійців.

Першими командирами УПА були Василь Івахів, який очолював повстанську армію в період з 1942-го по 1943 рік, а також Дмитро Клячківський.

Німці вбили у свої голови абсолютно утопічну думку, що їм вдасться звоювати світ, або ж континент, знищивши інші народи, не близькі до арійської раси. Радянська влада марила диктатурою пролетаріату. Вона, оця диктатура, все ж реалізувалася певною мірою на Сході Європи. Та дуже швидко історія довела утопічність і недієздатність саме радянського соціалізму.

УПА боролося за Українську державу. Вона зараз є. Повстанці залучали до війська людей різних національностей – українців, євреїв, азербайджанців, грузинів, узбеків. Сьогодні на Донбасі нашу країну захищають хорвати, білоруси, грузини, поляки, іспанці, французи.

УПА інфографіка 1

Третій Рейх згорів у 1945 році. Совок втримався до 1991 року. А ми у 2017 році відзначаємо 74-річницю першого бою Українських повстанців проти нацистів, і паралельно воюємо за збереження своєї незалежності.

Так само із владою. Вчора президент був проросійський, сьогодні проєвропейський, завтра проазійський, після завтра – тиран-консерватор. Сьогодні в опозиції латентні москвофіли, завтра – націоналісти, потім – соціалісти. А третій сектор як реформував медицину, як вводив системи публічних закупівель та різні антикорупційні гаджети, та і робитиме це завтра, і післязавтра. Неурядові організації та волонтери як допомагали воякам АТО, так і будуть це робити це завтра, незалежно від чинної влади і конструктиву чи неконструктиву опозиції.

Воякам УПА було начхати, що суперник сильніше, що у нього більше зброї та можливостей. Вони робили свою військову адвокацію української державності. І врешті результат є.

УПа інфографіка 2

Тому для мене УПА цілком бачиться, як неурядова організація. Не в сучасному розумінні цього поняття. Це скорше є така собі метафора, адже я журналіст та історик, і це мій хліб – пояснювати минуле і сьогодення через метафори, бо я не маю формул, які є в арсеналі математиків чи фізиків.

Тема діяльності Українських повстанців ще до кінця нерозкрита. Там купа чорних та білих плям, хорошого і поганого, чистого і брудного. Мова про інше: потрібно брати ситуацію у свої руки, ставати третім сектором цієї країни, і робити реформи, впливати на владу. Як колись УПА, зробивши військову реформу боротьби за незалежність, даючи прикурити як нацистській, так і більшовицькій владі.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *