Трансфери у радянському футболі. Вони як секс, офіційно їх не було, а у мене — був

Радянський футбол був аматорським – у нього грали для задоволення і у вільний від роботи час… Але так було лише зовні.


Потужний спортивний гурток був статусною річчю. Тому ніхто не збирався формувати їх з пролетарів, які не проти побутсати м’яч після роботи. Але будь яка матеріальна стимуляція – табу: у Харківських футбольних змаганнях 1920-х рр. навіть кубки і медалі не заохочувались, переможці Ліг могли розраховувати лише на грамоти! Як набрати крутих гравців за таких умов?

Все дуже просто: на вакантну посаду бухгалтера, робітника, продавця тощо запрошували того, хто вже проявив себе на змаганнях.

Так він ніби працював на підприємстві, а грав у вільний від роботи час. Насправді, такого робітника було годі шукати на робочому місці – тренування і ігри були єдиними його обов’язками. Саме такий “цінний кадр” більше за того, хто потіє у верстата, мав шансів отримати премію чи квартиру.

Про це усі знали, спихували на низьку культуру керівництва підприємств, але зробити нічого не могли. Залишилось глузувати: ситуація з карикатури у місячнику “Фізкультура і спорт” за 1959 рік залишалась актуальною аж до кінця 1980-х.

А ми нагадуємо, що у рамках проекту #динамо_харків дізнаватимемось про історію харківського футболу, його зв’язки з містом і те, як він вплинув на розвиток цього виду спорту в Україні. Ініціатива реалізується в рамках програми неформальної історичної та громадянської освіти Студії живої історії , яка впроваджується в Україні організацією Інша Освіта / Insha Osvita у партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша.

Матеріал для вас підготувала команда Legio Historica.

Facebook – https://www.facebook.com/legiohistorica/

Наші відео https://m.youtube.com/channel/UC4ZGGy5AQ52X0zOchNBK-iA

Телеграм @legio_historica

Назву статті придумали в редакції журналу “Артефакт”. Якщо вона вам не сподобалася, то не виніть, будь ласка проект Legio Historica. Вони нормальні й хороші. 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *