Російські танки під Варшавою. Геополітична зрада “жидобандерівця” Коломойського

Росія перемагала завдяки зрадникам. Московити взяли Батурин 1708 року, бо прилуцький полковник Іван Ніс показав їм таємний вхід у місто. Українські більшовики, на кшталт Павла Попова, в час революції прислужували російським і цим допомогли одягнути нашу країну в шати УРСР — підневільної псевдодержави. Тепер же аналогічного статусу для нас бажає Ігор Коломойський. А 2014 року він давав гроші на добровольчі батальйони та обіцяв 10 тисяч за голову сепаратиста…


“Дніпро-1”, “Правий сектор”, 10 тисяч за голову сепаратиста. Коли почалася збройна агресія Росії на Донбасі, Коломойський став, мабуть чи не першим з олігархів, хто відкрито виступив на захист України. Патріотичні почуття чи близькість Дніпра до лінії фронту — важко сказати, що зіграло вирішальну роль. Та в будь-якому випадку — Дніпропетровської народної республіки сепаратистам не вдалося утворити.

2014 року Коломойський став губернатором області. Перше, що він зробив — дав зрозуміти сепаратистам, що у Дніпрі ніякої ДНР не буде. Про це згадує радник міністра Арсена Авакова Антон Геращенко:

“Кажуть, що у Дніпропетровську не було штурмів адміністрації на відміну від Донецька, Луганська, Харкова тому, що низка російських агентів, визначених ГРУ на роль дніпропетровських губарєвих, болотових і безлерів, одразу після призначення Коломойського були вивезені на прогулянку до лісу, де з ними була проведена роз’яснювальна робота щодо того, як треба любити Україну. І загрозу сепаратизму в Придніпров’ї як рукою зняло”.

Тоді “Приватбанк” належав Коломойському, і от яка реклама красувалася на вулицях:

За підтримки Коломойського створювалися перші добровольчі батальйони, які дали відсіч агресору, коли російські війська та колаборанти захопили Слов’янськ та почали війн.

Тодішній комбат батальйону “Донбас” Семен Семенченко писав у квітні 2014-го, що керівництво Донецької області не підтримало ініціативу створення добровольчого батальйону:

“Ми зіткнулися з серйозною протидією в нашій області. Губернатор, погоджуючись на словах, нічого не зробив. Тільки в сусідній області ми змогли сформуватися, завдяки Коломойському і його заступникам, Філатову і Корбану”. У підсумку “Донбас” сформувався зі статусом структурного підрозділу полку територіального захисту Дніпропетровської області “Дніпро-1”, який і надав колегам казарми та харчування.

 

Результат пошуку зображень за запитом "коломойський  жидобандера"

 

Тепер же Коломойський різко змінює курс. 2019-го, через 5 років після початку війни він дає інтерв’ю виданню New York Times.

“Вони сильніші. Ми маємо покращити з ними стосунки, — каже він про Росію. – Люди хочуть миру, доброго життя, вони не хочуть воювати. А ви [Америка] змушуєте нас воювати, навіть не даючи нам на це гроші”, – сказав бізнесмен американським журналістам.

Його коментар, пише газета, частково відображає роздратування з приводу того, що західні дипломати та МВФ схиляють Зеленського не повертати бізнесменові ПриватБанк.

“Та якою б не була його мотивація, геополітичні погляди Коломойського важливі, адже, на думку аналітиків та західних дипломатів, він має великий вплив на адміністрацію Зеленського”, – пише видання.

Результат пошуку зображень за запитом "коломойський"

В “емоційному інтерв’ю”, в якому він “лаявся”, Коломойський розповів, що ЄС та НАТО ніколи не візьмуть Україну, тож треба сприйняти цей факт і припинити зусилля в цьому напрямку.

“Ви всі нас не візьмете, — сказав він. – Немає сенсу втрачати час на пусті балачки. Натомість Росія б залюбки взяла нас у новий Варшавський договір”.

П’ять років тому в мільярдера були зовсім інші погляди, пише газета. Тепер він вважає, що США використовує Україну для послаблення свого ворога, Росії.

Коломойський також наголосив, що зв’язки з Росією необхідні для економічного виживання України, а російське фінансування може замінити кредити МВФ, тоді як травма від війни “пройде”.

“Пройде п’ять, десять років, і кров забудеться, — каже він. – Я показав у 2014 році, що не хочу бути з Росією. Я об’єктивно розповідаю, що бачу і куди все йде”.

“Ми візьмемо 100 мільярдів доларів від росіян, — додає бізнесмен. – Я думаю, вони з радістю нам їх дадуть. Який є спосіб найшвидше налагодити стосунки? Тільки гроші”.

Газета наголошує, що Коломойський має “особисту” ненависть до США, де ФБР проти нього начебто розпочала кримінальне розслідування.

Коломойський розповів, що на місці Зеленського він би розпочав розслідування щодо Байдена, про яке прохав Трамп. На питання, чи не становить це ризик для України, якщо представник Демократичної партії виграє наступні президентські вибори в США, він відповів: “Якщо вони почнуть мудрувати, ми підемо до Росії”.
“Російські танки стоятимуть під Краковом і Варшавою, — додає Коломойський. – Ваше НАТО забруднить собі штани та купуватиме памперси”.

Коломойський раніше заперечував вплив на Зеленського, однак тепер попередив, що починає вірити у такий портрет.

“Якщо я одягну окуляри та подивлюся на себе, як на мене дивиться весь світ, я побачу себе монстром, ляльководом, господарем Зеленського, як хтось, хто має апокаліптичні плани. Я можу це втілити в реальність”, – сказав він.

Та цей геополітичний розворот Коломойського почався не зараз. Це відбулося одразу, як Зеленський став президентом.

У травні 2019 року, в інтерв’ю Bihus.Info бізнесмен Ігор Коломойський назвав події на Донбасі громадянським конфліктом. Пояснюємо, чому він не правий і даємо залізний аргумент, чому конфлікт на Сході України — це агресія Росії.

Ось дослівне спілкування Коломойського та Дениса Бігуса:

На Донеччині громадянська війна?

– А навіщо вбивати журналістів, якщо в країні все добре? Навіщо журналістів вбивати? Журналісти — це солдати на війні. Коли в країні все добре. У Франції є проблема: мусульмани там, християни. Є? Шарлі Хебдо, або як він там називався, прийшли й розстріляли — це війна.

Я ще раз перепитаю: на Донбасі громадянська війна?

– На Донбасі громадянський конфлікт. Ну, можемо сказати та війна. Війна — це просто більш глобально, а це громадянський конфлікт.

Так хто з ким воює?

– Українці з українцями.

А Росія?

– Підтримує одну частину українців. Якби її не було — вже давно це б все закінчилося, українці помирилися б.

Виходить, Коломойський зрадив самому собі? Він же був проукраїнським, захищав Дніпро, називав себе жидобандерівцем, тролив сепаратистів — проводив у місті референдум про приєднання Луганської та Донецької області до Дніпропетровщини. Це було тоді, коли сепаратисти робили свій референдум у Донецьку та Луганську.

Чому зараз Коломойський проросійський, а не антиросійський?

Немає простих відповідей на складні питання. Але тут є кілька варіантів та причин.

Його компанії імпортують дешеве вугілля та електроенергію з РФ, а феросплавний бізнес процвітає. Про це пише Кирило Сазонов у статті для site.ua.

У жовтні в Зе-команді спалахнув перший гучний скандал — глава РНБО Олександр Данилюк оголосив про свою відставку. Президент Володимир Зеленський її прийняв без жодних коментарів для преси. А ось Данилюк у коментарі виданню «Гордон» заявив, що вирішив піти з обійманої посадди, оскільки, не бажає брати участь у «підкилимних іграх певних персонажів». ЗМІ почали шукати версії причин відставки — конфлікт з главою Офісу президента Андрієм Богданом, незгода з політикою влади у справі «ПриватБанку», особистісні амбіції самого Данилюка.

Фото НВ

Однак справжню причину демаршу Данилюка і першої тріщини у «зеленій команді» варто шукати у голвній події тогочасних днів — підписанні Києвом так званої «формули Штайнмаєра». Ця подія спричинила не тільки протести націоналістів і патріотично налаштованих громадян, але й смуту у владі, каже на умовах анонімності один з членів команди Зеленського.

За його словами, стосунки Києва з Москвою та Вашингтоном зараз перебувають у віданні Андрія Єрмака, людини не публічної, але такої, що володіє серйозним впливом у команді Володимира Зеленського. Він — друг президента, про що каже відкрито.

Якщо на початку літа Єрмак говорив, шо виконує різні завдання у президентському офісі, то в липні у нього з’явився конкретний напрям — міжнародні відносини. У цей період Зеленський доручив Єврмаку вести перемовини з Кремлем про обмін полоненими. Обмін відбувся, завдяки йому Єрмак став відомим і зміцнив впливи в Офісі президента.

Наш співрозмовник каже, що завдання Єрмака спочатку не обмежувалися обміном полоненими. Зеленський буцімто доручив йому узгодити з Кремлем вихід з глухого кута на Донбасі. На початку вересня у Берліні відбулася зустріч представників глав держав нормандської четвірки, на якій був і Єрмак. Однак мирне врегулювання Київ і Москва обговорюють не через радника Володмира Путіна Владислава Суркова, що займається нормандським форматом, а через віце-прем’єр-міністра Р Ф Дмитра Козака, який організував обмін полоненими, і який зараз має контакт з Єрмаком. Через контакт Козак-Єрмак нині йдуть усі перемовини між Києвом і Москвою, каже наш співрозмовник.

«Козак прямо вимагав від Києва погодитися на „формулу Штайнмаєра“, інакше справа Донбасу далі не піде. Єрмак отримав добро з Офісу (президента. — Ред.) і погодився, та з низкою умов. Що цікаво, серед інших, однією з таких умов було повернення Коломойського у бізнес з Росією та ЛДНР на ексклюзивних правах. Росіяни погодилися, для них це не проблема, адже на кону стоїть значно більше», — говорить наш співрозмовник.

Він також зауважує, що коли про цю домовленість дізнався глава РНБО Олександр Данилюк, в Офісі президента відбулася розмова на підвищених тонах.

«Богдан і Єрмак поставили Данилюка перед фактом — буде так і не інакше. Данилюк заявив Зеленському, що в такому випадку він йде, а ця оборудка вилізе для них всіх боком», — говорить джерело. За його словами, не публічно аналогічної думки дотримується і кілька інших членів команди Зеленського.

«Данилюк їм сказав у лоб, що Росія нічого не дає просто так. Зрозуміло, що Зеленському потрібен результат на Донбасі, тому він готовий на поступки. А Коломойському однаково, це бізнес. Маючи такий вплив в Офісі, гріх було б не скористатися можливістю заробити. Мова про мільярди гривень. У них побутує думка, що з’явилася нагода заробити на дурних росіянах без наслідків. Але хіба у Кремлі сидять ідіоти? Для Порошенка скандал в „оборонці“ став останнім цвяхом, а якщо для Зеленського таким виявиться Донбас, то хай подякують Коломойському. І Богдану», — нарікає наш співрозмовник.

 

До слова, Андрій Єрмак зробив не менш корисну послугу для Коломойського, полагодивши конфлікт з адвокатом президента США Рудольфом Джуліані. Відомо, що Джуліані раніше відкрито говорив, що Трампа не влаштовує залежність Зеленського від Коломойського, який перебуває на гачку у ФБР.

За нашою інформацією, саме Єрмак запропонував Джуліані оборудку — компромат на Байдена в обмін на спокійне життя Коломойському і підтримку Трампа від Зеленського. Зараз від Руді Джуліані кривого слова не почуєш на адресу олігарха, ба більше, Вашингтон не втомлюється повторювати, що буде і надалі підтримувати Україну. Правда, все це завершилося великим скандалом, який загрожує Трампу імпічментом, а Україна вдруге за три роки була втягнутою у виборчі перегони в США.

Вугілля з Росії дорожче за «Роттердам»

Про який бізнес Коломойського каже наш співрозмовник?

На ринках вже не є таємницею, що влітку на державних підприємствах нова влада замінила «смотрящих» і пере налаштувала «потоки» під себе. Головний бенефіціар цього переділу — Ігор Коломойський. Головний його інтерес сьогодні — енергетика.

«Економічна правда» раніше писала, що з перших днів липня замість ставленика Ігоря Кононенка Віталія Кропачова роль «смотрящого» в енергетичному секторі перебрав донецький бізнесмен Віталій Бєляков, пов’язаний з Ігорем Коломойським. Досі Бєляков працював на Олександра Януковича. Зокрема, під його контроль потрапило багатостраждальне, зате дуже ласе, підприємство «Центренерго».

«Зроблені кроки нагадують події трирічної давності, коли адміністративний ресурс соратника Петра Порошенка Ігоря Кононенка застосовувався для зачистки державного енергосектору під сьогоднішнього аутсайдера Віталія Кропачова. Правда, є суттєва різниця: команда нового „смотрящого“ почала працювати не на центральну владу, а на її сателіта — мільярдера з Дніпра Ігоря Коломойського», — сказано у матеріалі Дмитра Рясного.

Це добре видно на прикладі зміни умов роботи «Центренерго». Так, 1 липня виконувачем обов’язків керівника правління «Центренерго» став Володимир Потапенко, якого у ЗМІ називають менеджером Коломойського. Сам олігарх в інтерв’ю виданню «Цензор.НЕТ» назвав Потапенка «зрозумілою для нього людиною». Після призначення нового глави держкомпанії основними контрагентами «Центренерго» після переходу на продаж електроенергії за прямими угодами стали компанії групи «Приват».

«З того часу на підприємстві знову процвітають схеми. Зокрема, на форосплавні заводи Коломойського йде електроенергія ро 1,56 грн за кіловат за її собівартості 2,1−2,43 грн, тобто держкомпанії завдається шкода», — пише «Страна», посилаючись на джерело, близьке до «Центренерго».

За даними власника підприємства «Енергомережі» Дмитра Крючкова, тільки за липень-серпень 2019 року збитки «Центренерго» склали 1,3 млрд грн. Крючков прямо каже, що збитки держпідприємства пов’язані з продажем електроенергії за ціною, нижчою за собівартість.

Так, у перерахунку на 1 МВт-год, вартість електроенергії, що викуповується «Нікопольським феросплавним», коливається від 1,64 грн/МВт-год до 1,9 грн (залежно від контракту). Своєю чергою, ціна купівлі електроенергії компанією «Юнайтед Енерджі» складає 1,56 грн/МВт-год.

При цьому собівартість виробництва електроенергії станціями «Центренерго» доволі висока, це обумовлено високими цінами на вугілля, передбаченими у контрактах енергокомпанії, вона, зазвичай, складає 3165 грн/т з ПДВ.

І тут ми переходимо до схеми, яку Коломойський без Росії просто б не зміг організувати. «Центренерго» відмовилося від закупівель українського вугілля і підписало контракт на купівлю російського. Що цікаво, контракт на 400 млн грн. було укладено з маловідомою бориспільською фірмою «Нафта Форс», засновник і директор якої має безпосередній стосунок до діяльності групи «Приват».

Причому «Центренерго» купує вугілля по 2500—3000 грн за тонну, а це значно вище ціни, розрахованої за формулою «Роттердам+», яка складає 1740 грн/т.

«Можливо, саме тому оточення Коломойського раніше так шалено боролося з формулою „Роттердам+“. Адже тепер у Коломойського є можливість продавати вугілля за більш високою ціною, ніж дає та ж формула „Роттердам+“. Ціна Коломойського нині — понад 3 тис. грн. за тонну. Ціна вугілля на хабі АРІ2 — ледь вище 1,8 тис. грн. Та, схоже, мета акурат у тому, щоби отримати надприбуток від продажу вугілля, а відтак ще раз отримати прибуток від продажу дешевої електроенергії для феросплавних заводів», — пише у своєму блозі член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

На ринку також підозрюють, що російське вугілля насправді може бути вугіллям з ОРДЛО, яке компанія Коломойського возить в Україну через Росію у партнерстві з фірмами олігарха-втікача Сергія Курченка, що має бізнес у невизнаних республіках. Учасники ринку вказують, що у липні відбулася зустріч між представниками нового менеджменту «Центренерго» і Сергієм Курченком. Предметом розмови було постачання вугілля з ОРДЛО, у тому числі, в умовах ймовірного скасування блокади, яке активно лобіює Коломойський.

За підрахунками експертів, на кожній тонні російського вугілля Коломойський заробляє 750−950 грн.

Раніше у Львівській області активісти заблокували потяги з російським вугіллям. Тоді правоохоронці дуже жорстко розігнали блокаду, а на місце подій навіть їздив Андрій Герус, керівник парламентського комітету з енергетики і багаторічний лобіст Коломойського. «Історія з блокуванням завершилася розгромом протестевальників, що фактично провадить до легітимізації і створення видимості легальності увезення російського вугілля, яке насправді може виявитися ЛДНРівським вугіллям», — пише Корольчук.

Голова Незалежної профспілки шахтарів України Михайло Волинець підозрює, що Коломойський спеціально банкротить «Центренерго», продаючи туди вугілля за завищеною ціною, і забираючи вироблену ним електроенергію для своїх феросплавних заводів за заниженим тарифом.

«Прямо скажу, що пан Коломойський нині зацікавився електроенергетикою, вугільною промисловістю, які є для нього непрофільним бізнесом. Він через лобістські дії, долучаючи суди, отримав доступ до дешевої електроенергії через державне підприємство „Центренерго“. Вони працюють собі у збиток, вони банкротують, а разом з ними знищуються шахти, бо 75% вартості електроенергії на теплових генераціях — це вартість вугілля. Вугілля завозять з-за кордону також за високими цінами, де є спроби сісти на потоки і отримати 20% відкатів на закордонному вугіллі, і далі гроші працюють в офшорах», — каже Волинець.

У коментарі «Економічній правді» Коломойський каже, що вже подумує про приватизацію «Центренерго». «Ми весь час замислюємося про це (про участь в приватизації „Центренерго“. — Ред.). Компанія велика і цікава, але має проблеми з забезпеченням вугіллям», — говорить олігарх. За даними видання, приватизація «Центренерго може бути втілена групою «Приват» опосередковано, через молодших бізнес-партнерів Коломойського у газовому бізнесі — Віталія Хомутинника і Павла Фукса.

«Приватизація „Центренерго“ мені цікава, але не за такою ціною, як заявив Фонд держмайна. Ми з Віталієм (Хомутинником. — Ред.) вивчаємо питання приватизації», — каже Фукс.

На тлі зростання збитків ціна «Центренерго» падає, що вигідно оточенню Коломойського.

«Спочатку ціна „Ценетренерго“ складала понад 400 млн дол., відтак її знизили до 250 млн., а після таких дій компанія може коштувати 0,01 млн грн. Коли ж оголосять приватизацію, компанію куплять за борги, за копійку або за 1 гривню», — прогнозує Юрій Корольчук.

Гроші для олігарха — пастка для країни

Ігор Коломойський знайшов вихід не тільки на російське вугілля, але й на дешеву російську електроенергію.

Верховна Рада 18 вересня схвалила поправку народного депутата Андрія Геруса до закону «Про ринок електроенергії», дозволивши купувати за двосторонніми угодами електроенергію у країн, які не є членами європейської Енергетичної Спілки (Молдова, Білорусь та Росія). По суті, поправка Геруса стосувалася дозволу купувати електроенергію у Росії, чого не було з 2015 року.

Герус пояснив потребу своєї поправки поліпшенням конкуренції на електроенергетичному ринку країни. І цим поліпшенням одразу ж скористався Ігор Коломойський. 1 жовтня імпорт електроенергії з РФ рівним графіком потужністю 100 МВт здійснювало ТОВ «Юнайтед Енерджі» — компанія з його орбіти, що постачає газ АТ «Дніпроазот» (входить у групу «Приват»), і купує газ в «Укрнафти», у якій Коломойському належить 42% акцій.

Імпорт електроенергії з Росії дозволить Кремлю тиснути на українську владу, вважає Михайло Волинець. Адже Кремль не тільки відкрив постачання електроенергії в Україну, але й з 1 жовтня перекрив білоруський коридор постачання енергетичного вугілля в Україну, у висліді чого країна може отримати дефіцит енергетичного вугілля у найскладніший зимовий період, — стверджує Волинець.

«Саме того дня, коли російська залізниця заблокувала постачання вугілля, в Україну почалося постачання російської електроенергії. Тобто Україну роблять ще залежнішою — замість вугілля продають готову електроенергію, „виводячи з гри“ українських енергетиків. Чим закінчиться цей ланцюг, передбачити не складно. Чинник енергозалежності буде використаний Москвою для геополітичного тиску на українську владу», — каже Волинець.

З ним погоджується і колишній керівник Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Дмитро Вовк. Він звинуватив Геруса у лобіюванні інтересів Коломойського і заявив, що така політика може спричинити залежність України від Росії у сфері енергетики.

«Герус з порушенням регламенту лобіює у непрофільному законі дозвіл на імпорт е/е з Росії та Білорусі, на словах обіцяючи: буде тільки з Білорусі. А вчора, через два тижні після зміни закону, компанія „Юнайтед Енерджі“, пов’язана з Коломойським, почала імпорт е/е з боку РФ. Далі очікую „раптового“ припинення постачань е/е з боку РФ у найкритичніший момент — взимку, як це не раз бувало з постачанням інших ресурсів. Запровадження імпортного паритету, „Роттердам+“, давало можливість цього уникнути, але дуже не подобалося Коломойському та його апологетам. „Дякую“ пану Герусу і його керівникові Коломойському за дії проти інтересів України, а саме — повернення до залежності від РФ у всіх сферах — енергетиці, економіці, політиці!» — заявив ексклава НКРЕКП.

Він також нагадав, що раніше Коломойський руками своїх активістів організовував блокади «торгівлі на крові», а нині сам руками лояльних депутатів лобіює відновлення торгівлі з РФ.

«Я на власному досвіді це чудово усвідомив — у 2015−2016 роках з регулярними блокадами, досягаючи нормальної роботи енергетичного сектора у критичних умовах. Хто, може, забув — тоді розкручувалася теза „торгівлі на крові“, недопустимості торгівлі з РФ, а рупорами виступали „1+1“, Геруси і підтанцьовка Коломойського», — заявив Вовк.

* * *

Опальний олігарх, який 2014 року похвалявся тим, що Путін вважає його особистим ворогом, через 5 років отримав карт-бланш на дуже прибутковий бізнес, у якому йому відверто підігрує Кремль. Це не було б можливим у будь-який інший час, та зараз зірки зійшлися у потрібній для Коломойського конфігурації. Зеленський прагне миру на Донбасі, інакше виборець його не зрозуміє, а Коломойський через своїх лобістів у найближчому оточенні президента, вносить у порядок денний особисті фінансові питання.

«Фактично мова йде про політичну корупцію. У нашій країні тільки в однієї людини завершилася епоха бідності. Це пан Коломойський», — каже економічний експерт Борис Кушнірук.

Ода справа, коли українські олігархи риоками обкрадають країну на податкових схемах, і зовсім інша, коли олігархи торгують державними інтересами на міжнародній арені. З країною, яка відібрала у нас Крим і пів Донбасу. Торгують на крові.

Роман Коржик

Джерела:

 

1. “Я – український”. 388 днів губернатора Коломойського. Видання “Депо”.

2. Коломойський: “Російські танки стоятимуть під Краковом, а НАТО купуватиме памперси”. Огляд ЗМІ – ВВС Україна. 

3.Єрмак повернув Коломойського у бізнес з Росією в обмін на «формулу Штайнмаєра» – Високий Замок

 

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *