Різдвяні. Цікаві факти про людей, які народилися у один день з Ісусом
Можна вірити в Ісуса, можна не вірити, але традицію святкувати Різдво має Україна, Європа, Америка і не тільки. Та відзначаючи його народження, ми забуваємо про інших відомих людей, що з’явилися на світ у цей день. А вони і в кіно знімаються, і пісні нам писали, робочі місця створюють і навіть вигадували пристрої, що змінили наше життя.
Ніколас Кейдж
7 січня 1964 року народився американський актор Ніколас Кейдж (Ніколас Коппола). Більшість із нас бачила фільми, у яких він знімався та які продюсував: «Найкращі часи», «Скеля», «Поцілунок вампіра», «Викрасти за 60 секунд», «Наввипередки з Місяцем».
Але що ми про нього знаємо ще?
Справжнє ім’я – Ніколас Кім, справжнє прізвище – Коппола. Його дядько – Френсіс Форд Коппола. Тому Нік вирішив взяти творчий псевдонім, аби не прив’язуватися до слави свого зіркового дядька.
Кейдж водив журналістів за носа. Спочатку він говорив, що назвався так на честь композитора-авангардиста, потім – що на честь героя коміксів.
Ніколас виявляв інтерес до головної ролі у фільмі «Вічне сяйво чистого розуму», проте у результаті вона дісталася Джиму Керрі.
На зйомках фільму «Поцілунок вампіра», де він зіграв божевільного журналіста, Ніколас Кейдж з’їв перед камерою живого таргана.
У Кейджа два сини – Уестон від моделі Христини Фултон і Кал- Ел від Еліс Кім Кейдж. Ніколас Кейдж мав зіграти Джона Бендера у фільмі «Клуб «Сніданок», але запросив занадто великий гонорар. Пробувався на роль провідного лиходія у фільмі «Зелений Шершень».
За свій внесок у розвиток кіноіндустрії Ніколас удостоєний Зірки на Голлівудській Алеї Слави. Її номер – 7021.
Франсіс Пуленк
Цього дня у 1899 році народився Франсіс Пуленк — французький композитор, піаніст, критик, учасник групи французької шістки.
Він з п’яти років починає навчатися грі на фортепіано: спочатку під орудою матері, потім — у племінниці Сезара Франка Буте де Монвель.
З п’ятнадцяти років вчиться у класі фортепіано Р. Віньєса, а дещо пізніше — у класі композиції і поліфонії Ш. Кьоклена. В ранні роки захоплювався творчістю Шабріє, Дебюссі, Равеля. Великий вплив на нього мала музика Стравінського.
11 грудня 1917 року відбулась прем’єра «Негритянської рапсодії» Пуленка для струнного квартету, флейти, кларнета і баритона, що зробила ім’я композитора відомим.
З 1920-го входив до «Французької шістки», що знаходились під певним впливом Е.Саті й відстоювали національну специфіку музичної мови проти іноземних впливів. В 20-х роках Пуленк здебільшого працює у жанрі вокальної та інструментальної мініатюри. Перший великий твір — балет «Лані», був написаний Пуленком у 1923 році на замовлення Сергія Дягілева. Починаючи з 1933 р. багато виступав як акомпаніатор разом зі співаком П’єром Бернаком, першим виконавцем багатьох вокальних творів Пуленка. Наприкінці 1930-х років Пулєнк приєднується до Народної музичної федерації, а в роки окупації бере участь у русі Опору.
Микола Аркас
7 січня 1853 року народився Микола Аркас, відомий український історик.
Найціннішою архівною знахідкою, матеріали якої розкривають історію життя Миколи Аркаса, є власноруч заповнена ним біографічна анкета.
З анкети дознаємося про написану Аркасом поему “Гетьман Пилип Орлик”, де можна побачити зародження тих настроїв, які будуть вписані до “Історії Укрїни-Русі”.
Ні! Певен я, що стане правда,
Що знов Вкраїна оживе,
Зітхне свободно, вільне, радо,
Криваві сльози обітре!
Гей устань же, Україно!
Як колись вставала,
І борись за ті права,
Що ти утеряла!!
З архівних матеріалів Чернігівського історичного музею дізнаємося й про досі невідомі факти з композиторської діяльності Миколи Аркаса. Зокрема, про написання ним музики до оригінального тексту співочого дуету “Не співай на тепер, Бандуристе!”.
Є відомості також і про те, що М. Аркас писав музику до вірша Павла Чубинського “Ще не вмерла Україна”, хоч тут його випередив композитор Вербицький, музика якого піднесла цей поетичний твір до рівня українського національного гімну.
Шлях Аркасової опери “Катерина”, написаної у 1892 році у друк і на сцену виявився нелегким. П’ять років рукопис пролежав у цензурних відомствах Москви та Києву і лише у 1897 році вийшов у світ в Миколаєві за рахунок автора. На обкладинці видання стояло лише прізвище Т. Г. Шевченка, а авторство музики і лібрето були приховані криптонімом “Н. А…. ъ”, та ще й зверху присвята: “Любій, незабутній жінці моїй Олесі”. Того ж року фрагменти “Катерини” вперше пролунали у концертному виконанні напівпрофесійного, напіваматорського симфонічного оркестру Миколаївського відділення Російського музичного товариства.
Йоганн Рейс
Цього дня, у 1834 році народився Йоганн Філіпп Рейс — німецький фізик і винахідник, першим у 1860 році сконструював електричний телефон, який у його честь зараз називається телефоном Рейса. Вперше цей винахід було продемонстровано публіці 25 жовтня 1861.
Рейс вважав, що електрика поширюється на відстані, подібно до світла, без матеріальних провідників, і поставив кілька дослідів по своїй теорії. Результати експериментів були описані Рейсом у статті «У променях енергії», яка в 1859 році була надіслана професору Поггендорффу для включення у відомий журнал «Annalen der Physik». На величезне розчарування Рейса, рукопис був відхилений.
Ідея передачі звуку за допомогою електрики народилася тоді, коли Рейс вивчав органи слуху, і обмірковувалася ним протягом декількох років. У 1860 році Рейс сконструював перший прототип телефону, здатний передавати звук на відстані до 100 метрів. У 1862 році Філіп знову написав Поггендорффу — цього разу з проханням опублікувати доповідь про винайдений ним апарат, але і ця доповідь була відкинута. Професор Поггендорфф заперечував можливість передачі голосу на відстані, як нездійсненну мрію, але Рейс вважав, що його статті відкидаються лише тому, що він — простий шкільний учитель.
Винахід, названий Рейсом Telephon, було продемонстровано багатьом людям, в тому числі Вільгельму фон Легату, інспекторові Королівського корпусу Прусського телеграфа, але великої зацікавленості Рейс не зустрів. У 1872 році апарат був представлений у США професором Вандервайдом, де викликав набагато більший інтерес. У числі тих, хто побачив перший телефон, були Томас Едісон, представники Белла та компанії «Western Union». Через визнання професора Девіда Хьюза, одного з винахідників вугільного мікрофона, при тестуванні ним телефону Рейса в 1865 році в Санкт-Петербурзі, він зміг «успішно передати й прийняти всі музичні тони й кілька вимовлених слів». Апарат Рейса став відправною точкою для подальших розробок Белла, Едісона і Берлінера в цій галузі.
Костянтин Жеваго
А у 1974 році народився Костянтин Жеваго.
Костянтин Жеваго, 34-х річний інвестор, став першим з українських мільярдерів, хто вивів одну зі своїх компаній «Феррекспо» на основний майданчик Лондонської фондової біржі. Восени 2007-го Ferrexpo була включена в індекс FTSE 250 — індекс Лондонської фондової біржі на підставі котирувань акцій 250-ти найбільших компаній.
Костянтин Жеваго визнаний журналом Forbes наймолодшим мільярдером в Європі, який зробив свій статок сам. Його банк «Фінанси і Кредит» входив до TOP-10 найбільших українських банків з сотнями філій по Україні (ліквідований під кінець 2015 року). Він контролював розвинені і успішні підприємства в гірничорудній і металургійній галузях, суднобудуванні та машинобудуванні, у виробництві великовантажних автомобілів, фармакології та харчопромі в Україні.
Post a comment