Польський історик: антисемітизм в Польщі був, це треба визнати

Українські та польські гуманітаристи (історики, літератори, журналісти) створили майданчик для спільних дискусій. Вже більше 75 заходів, які називаються «Оссолінські зустрічі», відбулося у національній бібліотеці імені Стефаника.

7 березня до Оссолініуму завітав польський історик Ян Маліцький. Він виступив на дискусії, що отримала тему «Що робити?» і стосувалася сьогоденню і майбутньому українсько-польських відносин.

 

Ян Маліцький — директор Центру Східноєвропейських студій Варшавського університету, почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Острозької академії. – Що робити? це питання, яке я задаю собі і слухачам. Я не знаю відповіді, бо якби знав, то би не питав а ні вас, ані себе. Сьогодні це питання обговорюється в контексті українсько-польських стосунків. Головна причина наших спільних сучасних проблем – історія. Але суперечки виникають через невирішені питання. Згадайте, що відбувалось з Польщею у Другій світовій. Але сьогодні немає гострих суперечок з Німеччиною. Питання було вирішене завдяки тому, шо німці взяли на себе ту відповідальність, яку мали взяти. Або злочин Єдвабного – там поляки спалили більше ніж 400 євреїв. Але якось визнали свою вину. Завдяки цьому стосунки з єврейським народом налагодились. На жаль, тепер все знову йде шкереберть. Антисемітизм в Польщі був, це треба визнати.

На думку історика, злочин не може бути відносним. Особливо, якщо говорити про злочини воєнні. Відкриті чи підпільні злочини – неважливо, якщо вони воєнні. За словами дослідника, суперечності зникають, коли винні беруть на себе відповідальність. Нагадаємо, що у ніч на 1 лютого польський Сенат ухвалив нову редакцію закону про «Інститут національної пам’яті – Комісію з переслідування злочинів проти польського народу і деяких інших законів». Згідно з ним, людей, які говорять про «польські концтабори» чи заперечують «злочини українських націоналістів», можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

 

Текст: Роман Коржик

Переклад: Ростислав Кузик

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *