Петлюра та євреї. Розсекречені документи про те, як Головний отаман УНР захищав юдеїв

Шах і мат всі ненависникам Симона Петлюри, проросійським пропагандистам й тим, хто вірить у казки, а не реальні докази. Опубліковано документи, які спростовують причетність Петлюри до єврейських погромів.


До 140-річчя від дня народження Симона Петлюри “Головне завдання наше зберегти незламність національно-державної волі”, таку назву має інтернет-виставка, котру підготували працівники Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України.

На сайті архіву є документи, які доводять, що Симон Петлюра не був антисемітом, а навпаки — захищав євреїв від погромів.

Опубліковано Лист Симона Петлюри до Командувача армією щодо збирання документів про запобігання єврейським погромам і виплату утримання воякам УНР. Він датується 10 березня 1921 року.

Документ можна відкрити у новій вкладці щоби збільшити його вигляд

Документ можна відкрити у новій вкладці щоби збільшити його вигляд

Також архівісти оприлюднили фото на якому Єврейська делегація з Торою вітає Головного Отамана військ УНР Симона Петлюру після його повернення з Галичини з Українською Галицькою армією. Фотокартка за Липень 1919 року.

Симон Петлюра був убитий 25 травня 1926 року Самуїлом Шварцбардом. Вважають, що той нібито був агентом ОДПУ, а помста є лише приводом. Сам Шварцбард у перших свідченнях французькій поліції розповідав, ніби лише чув про погроми від одновірців, коли в 1917 році їздив спільно з французькою військовою місією з Петрограду до Одеси. Про це, зокрема, свідчать публікації тогочасної французької преси: «Еко де Парі», «Парі-Міді» та інших.

Вбивство Симона Петлюри 25 травня 1926 року було представлено засобами масової інформації як акт справедливої помсти за масові вбивства євреїв в Україні. В результаті кілер ЧК Самуель Шварцбард не лише швидко вийшов на волю в ореолі героя-месника, але й надовго закріпив за Петлюрою та українським рухом тавро антисемітизму. Але, насправді Петлюра не був причетним до єврейських погромів. Про це пише історик, голова Українського інституту національної пам’яті, Володимир В’ятрович:

 – Ця історія настільки сподобалася чекістам, що випробувані тоді прийоми дискредитації і пришивання антисемітського ярлика стали одним із головних методів у боротьбі з українським національним рухом. Документи, які могли спростувати цей стереотип пильно приховувалася у їхніх архівах. В розділі “Джерела” “Історична правда” представляє один із доказів спростування міфу про Петлюру-антисеміта – звернення “До населення України” за підписом головного отамана військ Української Народної республіки.

Петлюра проти погромів

“Антисеміт – паршива вівця. Женіть його!”. Саме так висловлювався Симон Петлюра. 

“Єврейське населення, що, як і всі трудящі, заробляє кусок хліба своєю працею, також – як і ви, селяни – жде не діждеться визволення від комуністів-грабіжників…” Що характерно: в документі немає жодного слова “жид”.

Друга частина документу зі збільшеним виглядом:

Важливо поширювати цей матеріал аби українці знали історичну правду, користувалися документами, а не вірили російській пропаганді.

Роман Коржик

Читайте більше цікавого у нашому телеграм-каналі: t.me/artefact_magazine

Новини культури, літератури, мистецтва та цікаві тексти з історії у нашому Facebook. 

Підтримайте журнал “Артефакт”. Приват: 4149 4991 1010 5317 (Роман Грицун)

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *