Лекція Джейа Вінтера “Конфлікт, який не закінчився: Друга Перша світова війна, 1917-1923 роки”

У лекції Джейа Вінтера “Конфлікт, який не закінчився: Друга Перша світова війна, 1917-1923 рр. 28 серпня 2018 р” представлено новий погляд на періодизацію Першої світової війни, поділеної на дві частини: перша тривала з 1914 по 1917 рр., а друга – протягом 1917-1923 р.р. У такий спосіб лектор відштовхується від двох суттєвих змін в історіографії, які відбулися упродовж останніх років: по-перше, йдеться про зміщення географічного епіцентру війни з Парижа і Лондона до Варшави і Львова; а по-друге, йдеться про зсув у хронології війни, той, який обстоює думку, що вона таки не завершилася у 1918 р, пише Центр міської історії. 

Ця лекція є частиною публічної програми “Місто на лінії: Львів у листопаді 1918 року”, що запрошує широку громадськість до обговорення 100-річчя закінчення Великої війни та створення ЗУНР в ширшому контексті падіння імперій, революцій, створення нових національних держав та соціальних та культурних змін.

 

Запропонована інтерпретація виходить з того, що у 1917 р. мала місце криза, яка розділяє перші три роки конфлікту від наступних років. Вона головно стала наслідком катастрофічної економічної та демографічної ситуації, яка дестабілізувала усіх воюючих, при цьому більше Центральні держави, ніж Союзників.
Ця криза у 1918 р. дещо ослабла на заході, але тривала у значно гострішій формі на сході, протягом наступних п’яти років. Війна між державами перетекла у громадянську війну. Дослідник стверджує, що перехід від кризи часів війни до постімперського насилля відбувся практично непомітно та став частиною одного комплексного, але окремого етапу історії Європи, починаючи з 1917 р. і закінчуючи приблизно 1923 р. Саме у цей період відзначався токсичним поєднанням антисемітизму, антибільшовизму, радикального націоналізму і етнічних чисток, готуючи шлях для ще страшніших наслідків, які прийдуть у 1930-х рр. і згодом.
Джей Вінтер є Почесним професором кафедри історії Чарльза Штілля Єльського університету. Він є фахівцем у питаннях Першої світової війни та її впливу на ХХ століття. Раніше Вінтер викладав в Єврейському університеті Єрусалиму, Університеті Ворвіка, Кембриджському університеті і Колумбійському університеті. Вінтер є автором та співавтором 25 книг, серед яких “Соціалізм і виклик війни”; “Місця пам’яті, місця скорботи: Велика війна в Європейській історії культури”; “Велика війна і формування ХХ століття”, та нещодавньої “Війна, яку не опишеш словами: мови пам’ятання від часів Першої світової війни дотепер”.

Facebook Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *