Хто такий Менделєєв, який придумав ту саму таблицю, але не горілку

Його знають як людину, яка упорядкувала таблицю хімічних елементів і заклала класичні основи хімії. Але також він залишив свій вагомий слід в економіці та освіті, працював у галузі кораблебудування і літав на повітряній кулі, вивчаючи властивості газів і погоду. Та створив загалом понад 500 друкованих праць. Про це і не тільки – у матеріалі Марини Верещаки та відео програми “Одна історія”, 24 каналу. 

Дмитро Іванович Менделєєв народився 8 лютого 1834 року в Тобольську. Мав 16 старших братів і сестер. Вивчив природничі науки у педагогічному інституту в Петербурзі. Отримавши золоту медаль і захистивши магістерську дисертацію, там же почав викладати курс органічної хімії.

Під час відрядження у Гейдельберзі, працював у тамтешній університетській лабораторії. Згодом опублікував підручник “Органічна хімія”, що отримав премію Петербурзької Академії Наук.

Відкриття Менделєєвим періодичного закону датується 1 березня 1869 року, коли науковець склав таблицю і назвав її “Досвід системи елементів, заснованої на їхній атомній вазі і хімічній подібності”.

Багато років Менделєєв шукав ту саму закономірність і склав кілька варіантів періодичної системи. І пропрацювавши послідовність, зміг передбачити відкриття окремих елементів: галію, германію і скандію, чим остаточно переконав наукове товариство у правильності запропонованої таблиці.

Існує міф, що таблиця йому наснилася, але історія була десь така: якось після триденної напруженої роботи науковець приліг відпочити – і заснув. Потім він розповідав: “Ясно бачу уві сні таблицю, де елементи розставлені, як потрібно. Прокинувся, негайно записав на клаптику паперу і заснув знову. Тільки в одному місці згодом дещо змінив”. Тож мозок після напруженої роботи і справді міг спродукувати йому відповідь на питання, “як все це організувати”, уві сні.

Докторська дисертація Менделєєва називалася “Міркування про сполучення спирту з водою”. Але вона анітрохи не була пов’язана з горілкою. Тож науковець, всупереч усталеній легенді, горілку не винаходив. Вона існувала задовго до нього.

Отримавши ступінь професора Петербурзького університету, Менделєєв пішов у відставку на знак протесту проти утисків студентства. Він присвячує свій час і знання для вирішення практичних завдань.

Професор, який тільки читає курс, а сам не працює в науці і не рухається – не тільки марний, але і шкідливий. Він вселить у початківців мертвущий дух класицизму, схоластики, вб’є їхнє живе прагнення,
вважав науковець.

Так він займається розробкою бездимного пороху для застосування у морській та військовій справі. Запропонований ним “піроколлодій” виявився універсальним типом бездимного пороху для будь-якої вогнепальної зброї.

Щоб дізнатись більше про останні роки Менделєєва – дивіться новий випуск програми “Одна історія”.

 

 

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *