Діонісій Малий: чувак зі Скіфії, який винайшов дату Різдва

25 грудня. 7 січня. В ці дні християни святкують Різдво або народження Ісуса Христа. Та мало хто знає, що ці дати, як і термін “наша ера” придумав один чувак на ім’я Діонісій.


Він народився 500 року. Був родом зі Скіфії. Як ви знаєте, про скіфів писав Геродот і це перша письмова згадка українських земель в історії. Скіфія займала території навколо Чорного моря — це землі сучасної Болгарії, Румунії, України. Тож цілком ймовірно, що цей Діонісій на прізвисько Малий був родом із регіону, який сьогодні є частиною нашої країни. За іншою версією, він походив із Болгарії.

Scriptorium.jpg

Та це не так важливо. Куди важливіше, що він склав новий календар, за яким ми живемо майже півтори тисячі років та святкуємо Пасху й Різдво. Як йому це вдалося?

Євреї спочатку не святкували Різдво. Вони відзначали Песах — Воскресіння. Точні дати свят вони визначали за рухом місяця. Але згодом у їх календарі сталася плутанина. Різні вчені почали писати зовсім різні дати. Це набридло християнським священникам й вченим. 325 року вони провели Перший Вселенський Собор де вирішили: будемо складати календар не за місяцем, а за сонцем. Але вийшло непорозуміння: календар місячний мав 354 дні, а сонячний – 366.

Календар святкування Пасхи тоді складали на 84 роки вперед. І от одного разу він закінчився й треба було складати новий. Римський імператор доручив зробити це Діонісії Малому зі Скіфії, який тоді був ченцем у Римі. Сталося це 525 року. І саме тоді Діонісій вперше написав: 525 рік від нашої ери, тобто ери Християнства, народження Ісуса Христа. З тих часів ми ведемо облік років саме за методом Діонісія.

Діонісій також вирахував дату зачаття Ісуса. Це було 25 березня. Якщо відняти 9 місяців від цієї дати, то вийде 25 грудня — День народження Христа. Але у часи життя Діонісі християни вже відзначали Різдво 25 грудня. Чому? Бо римські язичники також мали свято на цю дату — день Непереможного Сонця. Таким чином церква витіснила язичницьке свято і запровадила християнське. А Діонісій, скоріш за все, підігнав під цю дату день зачаття Христа, щоби День народження Ісуса випав саме на 25 грудня. Отакий лайфхак, панове. Але завдяки Діонісію маємо свята саме за таким графіком.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *