День космонавтики. Американці полетіли на місяць завдяки українцеві
12 квітня — всесвітній День космонавтики. І нам є що святкувати і чим пишатися. Саме наш українець, полтавець Юрій Кондратюк відкрив шлях на місяць. Простими словами схема звучала як “До місяця і назад”.
Цей винахід Кондратюка — равликову траєкторію польоту космічного корабля використали 20 липня 1969 Ніл Армстронг і Базз Олдрін в ході місії Аполлон-11. Тоді людина вперше ступила на місяць.
З того часу фраза “До місяця й назад” стала символом підкорення космосу. Її почали використовувати поети й музиканти у своїх віршах та піснях.
Австралійський гурт “Savage Garden” випустив композицію “To The Moon & Back”. Вона потрапила на фантастично-високе третє місце в “UK Singles Chart” – той самий хіт-парад, де постійно крутили “The Beatles”, Елвіса Преслі та інших відомих зірок світової музики.
Тож, співаємо, святкуємо і пам’ятаємо — у нас дуже крута історія. Нам є чим пишатися.
5 космічних фактів про Юрія Кондратюка
1. Офіційно Юрій Кондратюк загинув 1941 року на полях битв Другої світової. Та є версія, що він вижив, почав працювати на німців, а згодом — на американців.
2. Спочатку Кондратюк був винахідником не у космічній сфері, а — в аграрній. Він зробив дерев’яний елеватор. Без жодного цвяха. Там можна було зберігати 10 тисяч тонн зерна. Гетьман Скоропадський би зацінив.
3. Свою першу книгу «Завоювання міжпланетних просторів» він видав за власні гроші. Це сталося у січні 1929 року в Новосибірську. У книзі Кондратюк описав схему польоту на місяць, за якою 20 липня 1969 американські астронавти Ніл Армстронг і Базз Олдрін літали на місяць.
4. Справжнє прізвище Кондратюка — Шаргей. Ім’я Юрія Кондратюка взяв через побоювання про свою подальшу безпеку після приходу радянської влади, бо у роки громадянської війни він воював за Білу армію.
5. На теоретичному рівні Кондратюк-Шаргей вперше обґрунтував економічну доцільність вертикального злету ракет, створення проміжних баз під час польотів, гальмування у верхніх шарах атмосфери, використання сонячної енергії космічними апаратами, прорахував трасу для ракети на Місяць. Остання розробка була використана в США під час запуску «місії Аполлон». Факт цього визнано було керівниками програми та підтверджено у журналі Life.
Post a comment