Альтернативний День Конституції: що ж іще сталося 28 червня

28 червня 1996 року Україна отримала свій головний документ – Конституцію. Сьогодні – державний вихідний, свято, привід випити чи провести вікенд з родиною. Та якщо поглянути на інші події, які сталися 28 червня, то виявиться, що це не зовсім і святковий день.

Убивство ерцгерцога Франца Фердинанда

28 червня 1914 року в боснійському місті Сараєво сербським анархістом Гаврилом Принципом убито спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца Фердинанда і його дружину герцогиню Софію Гогенберг, що стало формальним приводом до початку Першої Світової війни.

Фінал Першої світової війни породив – Другу, а нею – мільйонні людські жертви, голокост, руйнування в Україні. Тому 28 червня 1914 року – не дуже крутий день.

Версальський мир

Цікаво, що у той же день, який породив Першу світову, було підписано мир, який підсумував цю війну.

28 червня 1919 року, рівно через п’ять років після вбивства австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда у Дзеркальному залі палацу Версаль, було підписано договір, який офіційно завершив Першу Світову війну. Німеччина, окрім втрати колоній і озброєння, ще й мала скоротити армію, а на країну накладались значні грошові репарації на користь країн-переможців.

От власне, Версальський договір і став бомбою уповільненої дії.

Страта полковника Болбочана

А поки Німеччину ставили на коліна, в Україні розстрілювали найбільш здібного воєначальника війська УНР – полковника Петра Болбочана.

Тож на жаль, 28 червня 1919 року за політично вмотивованим вироком був розстріляний командир операції із звільнення Криму від більшовиків, який попри політичні розбіжності з керівниками Директорії підтримав їх антигетьманський виступ, але так і не отримав можливості реалізувати себе в повній мірі як полководець.

Входження Буковини та Бессарабії до складу УРСР

 

28 червня 1940 року на виконання ультиматуму, висунутого Радянським Союзом Румунії, частини Червоної армії перейшли Дністер і зайняли Північну Буковину та Бессарабію, на території яких у серпні того ж року було утворено Чернівецьку та Акерманські області і Молдавську Радянську Соціалістичну Республіку.

Тож цю подію, після страти Болбочана, убивства ерцгерцога, можна вважати позитивною. Але, позитив перекреслює подальша діяльність радянської влади: колективізація, радянізація, репресії. Це був жах.

Тайсон, Холіфілд та його відкушене вухо 

28 червня 1997 року. Матч-реванш за звання чемпіона світу з боксу за версією WBO у надважкій категорії, який проводився в Лас-Вегасі, завершився у третьому раунді дискваліфікацією Майка Тайсона за неспортивну поведінку – він відкусив частину вуха своєму суперникові.

Тайсон був на рік позбавлений боксерської ліцензії і оштрафований на 3 мільйони доларів. Тайсон публічно вибачився перед Евандером Холіфілдом 16 жовтня 2009 роки на шоу Опри Вінфрі.

Битва під Берестечком

Тайсон – крутий боєць, а Богдан Хмельницький – ще крутіший. Хоча цього дня він програв.

28 червня 1651 року почалась битва між Військом Запорозьким Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Іслама III Герая з армією Речі Посполитої під командуванням короля Яна Казимира II, яка закінчилась поразкою Хмельницького. Зазнавши великих втрат, він був змушений підписати з поляками Білоцерківський мирний договір, який значно обмежував повноваження гетьмана і автономію підконтрольних йому територій.

Битва на Косовому полі

Ще одна битва відбулася у глибокому середньовіччі. Там билися болгари, турки, волосці, поляки.

28 червня 1389 року між Сербією та Османською імперією відбулась битва на Косовому полі, в ході якої війська князя Лазара Хребеляновича зазнали поразки і Сербія попала у васальну залежність від Туреччини. Сам Лазар і султан Мурад загинули в бою, а їхні сини Стефан і Баязід уклали угоду, за якою Сербія стала васалом Османської імперії.

Роман Коржик

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *